Joe Weider

Joe Weider's Olympia 2016

Startovní listiny, živé vysílání a další informace

Soutěže | 13.09.2016 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: flexonline.com, IFBBPRO.com, mrolympia.com


Nemá smysl rozepisovat se příliš o tom, že čas letí. Známe to všichni. A tak snad nikoho nemůže příliš překvapit, že tomu nemůže být jinak ani v případě Olympie. Ostatně tikot pomyslných hodin může docela dobře vyniknut i prostřednictvím počtu nasbíraných sošek Sandowa na soutěži Mr. Olympia pro aktuální personu číslo jedna profesionálního bodybuildingu Phila Heatha. Tu první si totiž na poličku mohl vystavit již v roce 2011, a jak se zdá, dost dobře by k doposud nepřerušené sérii vítězství mohla v jeho domě v americkém městě Arvada ve státě Colorado letos přibýt další, v pořadí již šestá trofej.

Takovému scénáři nepochybně nahrává několik skutečností. Phil Heath si nadále drží potřebnou dávku motivace, vyhýbají se mu zranění a do karet mu také hraje nejen příznivý věk šestatřiceti let, ale i absence jednoho z největších pódiových rivalů posledních let. Ano, je jím Kai Greene, který poslední stopu na půdě Olympie zanechal v roce 2014. V tomto roce, podobně jako v tom předchozím, přitom úřadujícímu králi šlapal doslova na paty, když skončil v těsném závěsu na druhém místě. Ačkoliv se loni při jeho překvapivé neúčasti na Mr. Olympia zdálo, že vše možná vynahradí letošní ročník, budou se muset nakonec všichni fanoušci s ohledem na oficiální startovní listiny smířit s jeho absencí i tentokrát. A podle před již mnoha měsíci kolujícími spekulacemi možná i napořád. Je to určitě škoda, neboť navzdory někdy kontroverzním postojům či neoblíbenosti u části publika jde o velmi úspěšného a systematicky pracujícího kulturistu, jenž nejvyšší profesionální soutěži z hlediska konečných výsledků dodával nejen tolik potřebné strhující napětí.Částečně se o něj možná letos postará i Kevin Levrone, jehož soutěžní restart vyvolal řadu diskuzí prosycených několika otazníky. Asi nejčastější z nich míří k faktu, zda je vůbec možné se po tolika neaktivních letech vrátit na pódium Olympie ve formě, která by dokázala významněji zamávat pořadím na prvních pěti místech. Či spekulace o tom, že jde spíše o zviditelnění soutěže Mr. Olympia a přilákání zájmu médií a tím i fanoušků. V současnosti již padesátiletý Kevin Levrone každopádně svým výkonem i bez odhledu na budoucí výsledek dostál nejen svým slovům, ale poslal i jasný vzkaz v podobě toho, že věk může být za příznivých okolností vždy jen pouhým číslem.

Zapeklitější než počet křížků však může být spíše zdraví, což může platit v jakémkoliv věku. To by ostatně mohl potvrdit Dennis Wolf, jehož kvůli v letošním roce prodělané operaci krční páteře bohužel nečeká boj o možnou lepší, než loňskou čtvrtou příčku. Samotné startovní pole však bude čítat řadu dalších známých jmen. O přízeň rozhodčích bude i tentokrát usilovat Mamdouh Elssbiay, který doposud vždy bojoval s dilematem ohledně toho, jak přinést na pódium výraznější definici a tvary navzdory úctyhodným svalovým proporcím. Fanoušky jistě nezklame populární a před lety soutěžně znovuzrozený Dexter Jackson, stále mohutnější Roelly Winklaar, nováček Justin Compton či soutěžní veterán Victor Martinez. To je jen několik hvězdných jmen, těch dalších je ještě pěkných pár. Je mimořádným úspěchem, že se vedle takto zvučných osobností objeví i český kulturista Lukáš Osladil. Ten se na letošní soutěž Mr. Olympia kvalifikoval triumfem na loňském klání Europa Phoenix Pro, přičemž si v této souvislosti můžeme připomenout již jeho předchozí zkušenost s Olympií v podobě Olympia 212 Showdown v roce 2012, kdy obsadil jedenácté místo.

Nejen samotná soutěž Mr. Olympia, ale i zmíněná kategorie do 212 liber bude mít letos na seznamu startujících uvedeno české jméno. Tvrdě se připravující Vojtěch Koritenský se mezi hmotnostně lehčími profesionály hodlá prezentovat v tom nejlepším možném světle, přičemž jeho neustále se zlepšující forma doufejme zastíní co největší počet startujících závodníků, kterých by kromě našeho zástupce měly být téměř dvě desítky. Připomeňme si, že Vojtěch Koritenský se na Olympii 212 Showdown kvalifikoval letos v červnu díky vítězství na Europa Dallas Pro. Ani slovenští příznivci však v tomto případě nebudou bez svého zástupce. Tím nebude nikdo jiný než Andrej Mozoláni, který letos po mnohaleté soutěžní pauze získal třetí místo na Arctic Pro a následně si dobře počínal i na dalších absolvovaných kláních.

Kromě nejsvalnatějších mužských postav si svoje příznivce určitě získá i kategorie Men's Physique. Ta si od své premiéry v Las Vegas v roce 2013 prošla procesem postupného přitvrzování a zvětšování svalových objemů i soutěžní připravenosti, což je jev velmi dobře známý i z jiných kategorií. Možnou odpovědí na toto téma pak pro některé může být letošní premiéra Classic Physique, kde jsou soutěžící s ohledem na výšku striktně limitování tělesnou hmotností.

Samotný Olympia víkend pochopitelně ozdobí i ženské kategorie, jimiž budou Fitness, Figure, Bikini a Women's Physique. Zřejmě nejsledovanějšími momenty pak určitě budou okamžiky, ve kterých se bude rozhodovat třeba o tom, zda dokáže loňská vítězka Fitness Olympia Oksana Grishina obhájit loňské prvenství, jehož chuť poprvé okusila v roce 2014. Či zda loňská druhá příčka Nicole Wilkins soutěžící v kategorii Figure bude vyvážena letošním opětovným stanutím na samotném vrcholu, na jehož výsluní se závodnice ocitla v letech 2009, 2011, 2013 a 2014. Zapomenout přitom v souvislosti s touto kategorií určitě nesmíme na slovenskou zástupkyni Adelu Ondrejovičovou, která si při loňské premiérové účasti na Figure Olympia našla cestu ke čtrnácté pozici.

Ani v letošním roce by nemělo chybět obvyklé živé vysílání na internetu. Na rozdíl od řady minulých let, kdy se v tomto směru nejvíce angažoval internetový server bodybuilding.com vystřídaný loni vysíláním na stránkách flexonline.com, si všichni zájemci budou muset v roce letošním zadat do svého internetového prohlížeče webovou adresu www.amazon.com/mrolympia. Podle v této chvíli dostupného časového harmonogramu by se měl v pátek z Las Vegas od 19:00 hod tamějšího času (sobota 04:00 našeho času) uskutečnit přenos finálových soubojů v kategorii Fitness a Bikini doplněný o semifinále Mr. Olympia a 212 Showdown. V sobotu pak opět od 19:00 hod tamějšího času (neděle 04:00 našeho času) budou následovat finálové části Figure, 212 Showdown a Mr. Olympia.

Čas utíká a s ním přichází i další Olympie, jejíž koncept vytvořil v roce 1965 Joe Weider. Ve stejném roce vzešel z tohoto počinu i první vítěz - slavný Larry Scott, který tehdy zvítězil v New Yorku. Dějství letošní Olympie, v pořadí již dvaapadesáté, se bude letos odehrávat ve dnech 15. - 18. září a místem setkání vrcholových sportovců, fanoušků a bezpočtu dalších hvězd nejen našeho sportu bude jako už tradičně od roku 1999 americké Las Vegas. Dekády všech ročníků společně s dalšími nově vzniklými kategoriemi s sebou od oněch průkopnických šedesátých let minulého století přinesly těžko změřitelnou míru emocí, napětí, radosti, výher, proher, zklamání, nových nadějí, soutěžní rivality i pravého sportovního přátelství. Přejme si, aby ani ten letošní nebyl v tomto směru výjimkou.

 

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk