Kai Greene potvrdil roli šampiona, zvítězil na Arnold Classic 2016

Kai Greene potvrdil roli šampiona, zvítězil na Arnold Classic 2016

Plus výsledkové listiny dalších kategorií

Soutěže | 06.03.2016 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: arnoldsportsfestival.com, IFBBPRO.com, musculardevelopment.com


Byl to v pořadí již osmadvacátý ročník Arnold Classic. A druhý, který se nekonal v původní budově Franklin County Veterans Memorial, ale Greater Columbus Convention Center. Obří svátek v podobě Arnold Sports Festivalu a druhá nejvýznamnější soutěž profesionálních kulturistů a dalších doprovodných kategorií pořádaná první březnový víkend ve městě Columbus ve státě Ohio však neztratila nic na své dramatičnosti, napětí a rovněž prestiži.

V kategorii open se divákům představila rovná dvanáctka soutěžících. V jejím středobodu dozajista vyčníval ostře sledovaný Kai Greene. Na pódiu se neukázal od soutěže Mr. Olympia v roce 2014, a tak bylo nanejvýš zajímavé sledovat, zda v roli papírového favorita dokáže zvítězit. Zabránit mu v tom mohl výborně připravený Cedric McMillan, předsoutěžní odhady preferovaly i Justina Comptona. Věci se však rozhodují na pódiu, na němž v semifinálovém večeru dostali v prvním vyvolávání slovo Kai Greene, Josh Lenartowicz, Cedric McMillan a Justin Compton. První jmenovaný, Kai Greene, se pak na pokyn rozhodčích musel přesunout zcela vlevo separátně od zbylé trojice. Zdálo se, že rozhodčí vyslyšeli volání po penalizaci vystouplých břišních partií. Nic však nemohlo být dále od pravdy, když se vzápětí v posledním a určujícím porovnávání rozhodovalo mezi aktéry dvojice Greene-McMillan. Z pohledu komentátora musculardevelopment.com Petera McGougha přitom skóre pro jednotlivé pózy zmíněného dua vypadalo takto: dvojitý biceps zepředu - McMillan, široký sval zádový zepředu - Greene, hrudník z boku - nastejno, dvojitý biceps zezadu - Greene, široký sval zádový zezadu - Greene, triceps z boku - McMillan, břicho a stehna - McMillan a most muscular - McMillan.

Svěřenec George Faraha nakonec v celkovém hodnocení a závěru finálového večera uspěl lépe a ke dvěma předchozím vítězstvím si z Columbusu odnesl již třetí triumf. Druhý McMillan mohl klidně získat první příčku, avšak za předpokladu striktního dodržování penalizačních pravidel za břišní distenzi. Právě tou se příliš nemohl chlubit Kai Greene. Slova Arnolda Schwarzeneggera o tom, že právě za tyto estetické prohřešky by měly od hodnotících rozhodčích padat příslušné sankce, se tak v tomto případě nenaplnila.

V dalších kategoriích ve dvěstědvanáctce zazářil Hidetada Yamagishi. Poslední dobou o něm nebylo příliš vidět ani slyšet, japonský fenomenální závodník si však šel tvrdě za svým a kombinací perfektní připravenosti zastínil druhého Joseho Raymonda či třetího Davida Henryho, jenž si v roce 2008 odnesl triumf z Olympie. Roli favoritky v kategorii Fitness se zhostila Oksana Grishina a triumfovala tak na této soutěži již potřetí v řadě. Její volnou sestavu na doprovodné skladby Michaela Jacksona a ve stejném duchu stylizovaný outfit doplnily bezchybné a plynulé přechody mezi jednotlivými pózami a rovněž tradiční ladnost a dynamičnost v kombinaci se silově akrobatickými prvky nejvyšší úrovně. V kategorii Figure zazářila Latorya Watts, která je jednou z aktuálně nejnebezpečnějších soupeřek pro Nicole Wilkins. Ta se sice Arnolda od triumfů v letech 2010 - 2012 neúčastní, ale je opět v plné přípravě na letošní Olympii, kde ji loni po dosavadních čtyřech titulech porazila právě letošní vítězka z Columbusu.  Na desátém místě v této kategorii pak skončila slovenská závodnice Adela Ondrejovičová. Ve zbylých kategoriích si nejlépe počínali India Paulino (Bikini), Brandon Hendrickson (Men's Physique), Autumn Swansen (Women's Physique) a Harold Kelley (kulturistika vozíčkářů).

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk