Jim Manion vzkazuje závodníkům – uberte na objemech

Jim Manion vzkazuje závodníkům – uberte na objemech

Osvědčí se nová kategorie Classic Physique?

Soutěže | 02.12.2015 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: IFBBPRO.com


Uberte na svalech. Tak lze ve stručnosti charakterizovat oficiální zprávu profesionální divize federace IFBB, adresovanou některým kategoriím. Její předseda Jim Manion se vzrůstající tendencí závodníků a závodnic prezentovat se co největšími objemy tak reaguje na něco, co se náš sport ve své historii pokoušel řešit již několikrát.

„Popularita profesionální divize IFBB je stále na vzestupu jako výsledek řady faktorů včetně dosažitelnějších, méně svalnatých postav v kategoriích Figure, Bikini a nově také Women's Physique a Men's Physique," uvádí se v nedávno vydaném komuniké. Zpráva pak jedním dechem dodává, že napříč zmíněnými divizemi došlo za poslední dobu ke zjevnému nárůstu svalových objemů a upozorňuje nejen samotné závodníky, ale i rozhodčí na to, že množství svalové hmoty je jen jedním z hodnotících faktorů při určování konečného pořadí.
„Aby byla zachována kritéria," pokračuje text, „na jejichž základě byly zmíněné divize založeny, rádi bychom viděli kladení menšího důrazu na svalové objemy a většího na symetrii, vyváženost, proporce, definici a celkovou formu. To všechno jsou stejně důležité faktory podílející se na esteticky líbivé a fyzicky zdatné postavě."

Tolik zmíněné komuniké, podepsané Jimem Manionem. Nakolik se ať už rozhodčí či samotní závodníci a závodnice nechají ve své přípravě ovlivnit je však velkou neznámou. Je pravda, že estetická a atleticky stavěná postava při posuzování většinou znamená daleko víc, než figura oplácaná nesouměrně poskládanými objemy. Pokud však budou postavy dvou závodníků proporčně vyvážené, symetrické a podtržené odpovídající formou, jen těžko dostane přednost hmotnostně lehčí borec. Zmíněná zpráva přitom přichází s blížícím se začátkem soutěžní sezóny roku 2016, kdy má mít premiéru nově vzniklá mužská kategorie Classic Physique. V té bude strop pro svalové proporce jasně stanovený na základě tělesné výšky. Pro představu například závodník měřící mezi 173 až 175cm bude smět nastoupit k soutěži s maximální hmotností 86kg.

Kulturistika jako taková si přitom řadu zmíněných kategorií sama „vypěstovala", a to i díky přirozené touze sportovců vítězit. Každý atlet totiž musí nejen pracovat například na zmíněné estetice a symetrii, ale pochopitelně se musí zaměřit i na získání adekvátního množství svalové hmoty. Ta je totiž právě jedním z faktorů, určujících konečné pořadí. Příslušní funkcionáři tak například po stále brutálnějších objemech viděných v ženské kulturistice na apel samotných závodnic, ale i sportovní veřejnosti, postupně zavedli kategorie Fitness, Figure, Bikini a nakonec i Women's Physique. Ty pak postupně de facto znamenaly i útlum ženské kulturistiky a její vyloučení z tak prestižních soutěží, jako je Olympia či Arnold Classic.

Je nesnadné určit, jak na zmíněný apel předsedy profesionální divize IFBB zareagují závodníci a rovněž rozhodčí. To teprve ukáže nadcházející čas a soutěžní sezóna roku 2016. Těžko také soudit, jak vůbec bude kulturistika vypadat třeba za deset či dvacet let. Zda bude rozdrobena do stále většího množství nejrůznějších kategorií či zda se trend štěpení postupně ustálí na nějakém víceméně konstantním počtu divizí. Bude stále (i když třeba s menší základnou fanoušků) populární profesionální kulturistika mužů v kategorii open či 212 nebo se zájem více obrátí ke kategoriím jako je Men's Physique či nově vzniklá Classic Physique? A odzvoní natrvalo ženské kulturistice nebo se znovu nadechne a na soutěžní pódia se vrátí v plné síle, přestože jizva v podobě přerušené šňůry vrcholných vystoupení na Olympii či Arnold Classic by se hojila hodně dlouho? Otázek i spekulací je mnoho, na přesnou odpověď si však budeme muset pochopitelně počkat, neboť nám ji spolehlivě odhalí až budoucnost následujících let.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk