Výsledky Mr. Olympia, 212 Showdown, Figure a Physique

Výsledky Mr. Olympia, 212 Showdown, Figure a Physique

Mimořádné sportovní výkony i překvapení

Soutěže | 20.09.2015 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: flexonline.com


Druhý finálový večer se v Orleans Arena v Las Vegas nesl ve znamení finálových soubojů ve zbylých kategoriích, tedy Mr. Olympia, 212 Showdown, Figure a Women's Physique a Men's Physique. Po krátkém rozhovoru s hlavními komentátory živého přenosu Amandou Latonou a Dennisem Jamesem následovala divácky atraktivní podívaná do rozcvičovny, kde se ke slovu díky reportážnímu mikrofonu dostala v naprosto uvolněné, nenucené a pohodové atmosféře řada předních protagonistů soutěže Mr. Olympia.

Pak už oficiální část velkolepého Olympia víkendu Joe Weidera zahájila hymna Spojených států amerických. Po ní se k řečnickému pultu postavil předseda a výkonný ředitel American Media David Pecker a hned v úvodních větách proslovu zpochybnil neustálá tvrzení některých sdělovacích prostředků, řady televizních stanic a orgánů státní správy o tom, že odvětví s doplňky výživy je postaveno na klamných slibech, že kulturistika umírá, je bez budoucnosti a lidem jsou její sportovci lhostejní. „Já na to říkám, že je to všechno snůška nesmyslů," pronesl Pecker a dále uvedl, že živé vysílání budou sledovat čtyři miliony fanoušků. „Doufám jen, že mezi nimi budou i ti hlupáci a dojde jim, že kulturistika jako sport je naživu, prosperuje a nabírá na popularitě." K tématu neopomněl připomenout také fakt, že Olympia víkend je druhou největší sportovní událostí ve Spojených státech.


Mr. Olympia


V napjatém očekávání vývinu událostí přivítal konferenciér Bob Cicherillo deset nejlepších protagonistů soutěže Mr. Olympia a následovaly volné sestavy. Už během nich bylo stále patrnější zlepšení řady kulturistů oproti předešlému večeru, někteří z nich pak svoje formy pouze udrželi a jen v ojedinělých případech došlo k jejich zhoršení. Důležitá byla především jednotlivá vyvolávání, v nichž do toho prvního nastoupila podle pokynů hlavního rozhodčího Steva Weinbergera čtveřice ve složení Dexter Jackson, Dennis Wolf, Phil Heath a Shawn Rhoden. Mezi těmito závodníky došlo záhy i na významný okamžik soutěže v podobě pokynu k prohození míst, kdy se vedle Phila Heatha postavil Dexter Jackson. Bylo jasné, že Dexter Jackson míří hodně vysoko. Ve druhém sledu se pak objevili Essa Obaid, RoellyWinklaar, Branch Warren, Mamdouh Elssbiay a Victor Martinez.

Po závěrečných povinných postojích a nakonec i volném pózingu v podobě show v hledišti v bezprostřední blízkosti diváků došlo na vyhlášení výsledků soutěže. Nervy drásající zveřejňování umístění jednotlivých závodníků gradovalo od desátého místa až k samotnému vrcholu, na němž přesvědčivě skončil dosavadní úřadující šampion Mr. Olympia Phil Heath. Na svoje konto si tak připsal již pátý titul v řadě, k jeho zisku obdržel i šek na úctyhodných a v historii Mr. Olympia rekordních 400.000 USD. Oproti loňsku vypadal lépe, na pódiu pak působil jistě a sebevědomě, přesto se díky menší ostrosti nepřiblížil k ideální formě a nenabídl tak dávku jistého překvapení. Jeho vítězství však bylo v porovnání s ostatními jen těžko zpochybnitelné, vždyť špetka relativně kritického hodnocení k soutěži, kde defilují nejlepší kulturisté světa, i při téměř stoprocentní dokonalosti jednoduše patří. V rozhovoru na pódiu dokázal ustát emoční nápor, poděkoval organizaci NPC, federaci IFBB, všem lidem, kteří mu na cestě od roku 2002 pomohli, v hledišti přítomným rodičům a realizačnímu týmu. Na závěr setrval na pódiu v dlouho trvajícím pokleku se skloněnou hlavou s loktem opřeným o sošku Sandowa se svými vlastními myšlenkami.

Nebylo náhodou, že samotný vítěz soutěže už na konferenci vyzdvihl sportovní velikost Dextera Jacksona. V neuvěřitelném věku šestačtyřiceti let si totiž vítěz Mr. Olympia z roku 2008 a pětinásobný šampion Arnold Classic dokázal svojí formou vyšperkovanou symetricky rozloženými svaly a potřebnými detaily zajistit druhou příčku a získat tak i šek na 150.000 USD. Na pódiu byl Dexter Jackson tak jako obvykle mimořádně uvolněný a v naprosté pohodě vědom si svých předností, na nichž v minulých letech navzdory přibývajícím rokům a občasným relativním propadům neustále pracoval.

Třetí místo za mírně nesouhlasného hučení publika získal včetně šeku na 100.000 USD Shawn Rhoden. Na pódiu prezentoval velmi pěkně stavěnou symetrickou postavu, široká ramena, dostatek svalů a ostrosti. Oproti semifinále doznala zlepšení i vrcholná forma, kterou mu však přeci jen trochu kazila menší kontrola nad břišní oblastí a rovněž i vytýkaná absence potřebné zdravé dravosti a agrese při soubojích na pódiu.

Čtvrtou příčku za výrazného nesouhlasu z diváckých řad obsadil řadou fanoušků oblíbený Dennis Wolf. Ten si k šeku na 55.000 USD odnesl i pravděpodobný pocit zklamání z původního plánu skončit o něco výše, přesto si umístění užíval a měl z něj radost. Na pódiu oproti semifinále vylepšil barevnou úpravu pokožky, která podtrhovala přednosti v podobě úzkého pasu, dávno nezaostávajících zad a hamstringů a bezvadných stehen vynikajících zejména v bočních postojích. Dobrá byla i forma, kterou se mu podařilo skvěle načasovat a její plnou sílu prezentovat v semifinálové i závěrečná části soutěže.

Na pátém místě se šekem na 45. 000 USD skončil Mamdouh Elssbiay. Egyptský závodník se s pomocí bezmála 143kg hmoty protlačil k danému umístění i navzdory kritice na jeho finální formu postrádající hlubší zralost, definici a detaily, nabídl však poměrně symetrickou stavbu těla a oproti semifinále i lepší formu. Receptem na zlepšení by podle Dennise Jamese mohla být úprava hmotnosti o nějakých šest až devět kilogramů směrem dolů.


Šestou příčku ve výsledkových listinách obsadil Branch Warren a za svůj výkon si odnesl šek na 35.000 USD. Byl mohutný, velmi masivní především v oblasti stehen a hamstringů a nechyběla mu ani dostatečná tvrdost, separace a forma, kterou oproti semifinále přenesl do lepší dimenze. Díky těmto atributům i prezentaci na pódiu mohl určitě v očích řady příznivců kulturistiky skončit o něco výše.

Sedmou příčku obsadil a šek na 25.000 USD získal Roelly Winklaar. Nabídl poměrně dobrou formu, svalovou definici a báječně vypadající paže a hamstringy, přesto by potřeboval zapracovat na větší detailnosti spodních zad a zlepšit vizuální vzhled a kontrolu břišní oblasti. Osmý skončil William Bonac, který nabídl komplexní a líbivý mix velikosti, formy, trojrozměrných svalů a precizního pózování. K umístění mu náleží i šek na 20.000 USD. Deváté místo si odnesl Victor Martinez. Ačkoliv vypadal poměrně dobře, nedokázal nabídnout to nejlepší z historie své sportovní kariéry a prezentoval se nevýrazně pulzujícími ploššími svaly zejména v oblasti gluteálů a stehen. Jako poslední v nejlepší desítce celého startovního pole skončil Essa Obaid, který získal i šek na částku 16.000 USD. Jeho přípravu poznamenala pomoc nemocné manželce, na pódiu pak prezentoval poměrně dobrou formu a pěkně vykreslená stehna, musí však zapracovat na celkovém zlepšení a na větší kontrole břišní stěny.

Olympia 212 Showdown

Tvrdost, soutěžní připravenost a zajímavé formy. Taková byla stručná definice některých závodníků z nejlepší šestice, vybrané z celého spektra dvaadvaceti startujících, limitovaných hmotnostním stropem 96 kg. Všichni zúčastnění pak museli opět čelit jedné nevýhodě, kdy na rozdíl od svých těžších kolegů měli mezi semifinálovou a finálovou částí o něco méně času na případné zlepšení formy.

Jako první skončil po vzájemných soubojích zaslouženým způsobem vítěz předchozích tří ročníků James „Flex" Lewis. Prezentoval se dobře načasovanou formou, tvrdým a skalnatým vzhledem ve všech pózách, dobrým hrudníkem, zády, gluteály, hamstringy i břišními svaly. K umístění si odnesl šek na 40.000 USD. Ostřílen předešlými vítězstvími podobně jako Oksana Grishina či Phil Heath dokázal nepropadnout emocím znemožňujícím souvislou řeč a se skromností a pokorou sobě vlastní poděkoval fanouškům, rodině a trenéru Neilu Hillovi. Přesto nebyl bez dojetí. Roli šampiona potvrdil i přáním, aby jeho výkony dokázal někdo další úspěšný v budoucnosti překonat. V neposlední řadě jmenoval i svou v hledišti přítomnou manželku a hrdě a s těšením se na budoucí rodičovské povinnosti oznámil, že v listopadu společně očekávají narození prvního potomka v podobě dcery, kterou by chtěl dnes již čtyřnásobný vítěz Olympie 212 Showdown příští rok vzít na pódium.

Druhý skončil Jose Raymond. Ten díky žulově tvrdší formě zejména v oblasti stehen, než měl vítěz, dokázal svého přemožitele pronásledovat, což potvrdily i dřívější zákulisní informace. Na samotný vrchol to však při komplexním srovnání postav zmíněných protagonistů nestačilo. Třetí místo díky pečlivě dotažené formě získal Hidetada Yamagishi. Japonský závodník se ve své rodné zemi těší neobvykle velké popularitě, neboť už řadu let ztělesňuje prvního kulturistu ze Země vycházejícího slunce, který dokázal obstát v nejvyšších světových soutěžích. Čtvrtý skončil David Hanry, jenž nabídl působivý pohled na oblast zad a celkově předvedl velmi kompletní vizáž. Nikoliv náhodou - vždyť je vítězem prvního ročníku z roku 2008. Pátý Eduardo Correa z Brazílie předvedl dobře zpracovanou a detailní formu celého těla, chyběla mu však větší kontrola břišní oblasti, jejíž dokonalost narušovala i částečná retence vody. Jako poslední z nejlepší šestice skončil Guy Cisternino. Oproti dřívějšku dokázal na sobě hodně zapracovat a přinést do Las Vegas celkově dobrou připravenost. Slovenský závodník Marian Čambal se mezi ostatními soupeři výrazněji neprosadil a obsadil nakonec šestnáctou dělenou příčku.

Figure Olympia

Důraz na symetrii, pěkně zpracované, rozvinuté a přiměřeně definované svaly, celková struktura a přitom zachování ženskosti - takové jsou hlavní požadavky na závodnice kategorie Figure. V Las Vegas se o co nejlepší počin v tomto smyslu pokusilo osmadvacet závodnic, ve startovním poli pak nechyběla ani ostře sledovaná vítězka z let 2009, 2011, 2013 a 2014 Nicole Wilkins. Její jméno se dostalo podle očekávání i do prvního vyvolávání, kde vedle sebe nastoupily Candice Lewis, Camala Rodriguez, Gennifer Strobo, Latorya Watts a Nicole Wilkins. Jenže podobně jako v některých jiných kategoriích nebylo ani zde pro Nicole vůbec nic daného - vždyť konečnou jistotu přináší až vyslovení jména konkrétního závodníka.

Překvapení se nakonec opravdu konalo, když jako vítězka byla nakonec vyhlášena Latorya Watts, jejíž výkonnostní růst po páté příčce na loňské Olympii naznačilo první místo z letošního New York Pro. Při proslovu na pódiu uvedla, že se cítí úžasně a že se její vnitřní prosby o splněném snu staly skutečností. Poděkovala rovněž rodině, trenérovi a svěřila se, že cesta k vítězství rozhodně nebyla nikterak snadná. K umístění si odnesla i šek na 30.000 USD.

Druhá Nicole Wilkins možná čekala pátý přírůstek v podobě trofeje, nicméně dosavadní čtyři vítězství na Olympii i stříbrná medaile potvrzují, že její sláva ještě rozhodně nekončí. Podle vlastních slov by se chtěla pokusit příští rok opět postavit na pódium vedle nejlepších závodnic a získat lepší umístění. Třetí příčku získala podobně jako loni Candice Lewis, čtvrtou pak s mírným výrazem zklamání Candice Keene. Finálovou šestici uzavřela Jennifer Strobo a dosaženým výsledkem tak duplikovala loňské umístění.


Women's a Men's Physique

V kategorii mezi ženami se ve Women's Physique dokázala nejlépe prosadit Juliana Malacarne a obhájit tak v celkovém počtu osmadvaceti závodnic loňské vítězství. Signál o výtečné formě avizovala zainteresovaným fanouškům už dříve a to letošním vítězstvím na Arnold Sports Festivalu. Druhá skončila Kira  Neuman, třetí pak Tycie Coppett. Nejlepší šestici doplnily svými jmény ve výsledkových listinách Danielle Reardon, Autumn Swansen a Mindi O´Brien.

V Men's Physique dokázal nakonec ostatním závodníkům uniknout Jeremy Buendia. Loňská jednička odsunula na stříbrnou pozici i známou tvář sportu Sadika Hadzovice, na dalších místech v nejlepší šestici skončili sestupně Jason Poston, Ryan Terry, Brandon Hendrickson a Dean Balabis.


Na samotný závěr druhého finálového večera se na jednom pódiu vedle sebe postavili vítězové jednotlivých kategorií. Fotografům i kamerám tak společně na chvíli zapózovali držitel páté sošky Sandowa Phil Heath, šampion 212 Showdown James „Flex" Lewis, vítězka kategorie Fitness Oksana Grishina, Figure šampionka Latorya Watts, závodnice v kategorii Bikini Ashley Kaltwasser a Juliana Malacarne s Jeremym Buendiou z kategorie Physique.

Jednapadesátý ročník Olympia víkendu je minulostí. Jeho dění se určitě neneslo jen ve znamení obvyklých schémat, ale přineslo i některá překvapení. Kai Greene a jeho neúčast, odstoupení Cedrica McMillana kvůli zdravotní indispozici, Nicole Wilkins a neobhájení loňského vítězství, to jsou jen příklady z celého toho dění nabitého sršící energií, tak jak o ní často mluvili někteří závodníci při zákulisních rozhovorech. Snad se část z té energie přenesla i na vás, do vašich pokojů prostřednictvím živého vysílání či třeba i díky naší reportáži. Tak zase za rok.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk