Legendární Olympie legendárního Joe Weidera

Legendární Olympie legendárního Joe Weidera

Kvalifikovaní závodníci, živé vysílání a další informace

Soutěže | 08.09.2015 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: IFBBPRO.com, mrolympia.com


Tak už je zase za dveřmi. Olympie. Prozíravý nápad Joe Weidera uspořádat nejvyšší soutěž na poli profesionální kulturistiky spatřil v reálné podobě světlo světa v roce 1965. Přesněji to bylo 18. září, kdy si ze sálu v Academy of Music v New Yorku odnesl první vítězství slavný Larry Scott. Myšlenka to byla zjevně dobrá - letos nás čeká v pořadí již 51. ročník.

Tento měsíc se ve dnech 17. - 20. září budeme moci kromě mnohého dalšího opětovně těšit na jedinečné souboje závodníků Mr. Olympia o sošku Sandowa. Mimochodem pokud zrovna tápete, odkud se vzalo zmíněné jméno a jak se zrodila trofej pro nejlepšího profesionálního kulturisty planety, můžete se zpětně podívat do našeho archivu a přečíst si první, druhý a třetí díl článku z roku 2009 vztahující se k dané tématice, ke které patří i samostatné pojednání o medaili pro vítěze slavné soutěže. Zpátky však k Olympii, neboť v místě konání Las Vegas zdaleka nepůjde jen o těžkotonážníky v kategorii open - vždyť již od roku 2008 se mužská kulturistika může pyšnit i vítězi v hmotnostně lehčí kategorii do 212 liber v rámci Olympia 212 Showdown, na čemž nic nemění ani fakt, že původní váhové omezení bylo stanoveno na 202 liber. Když už mluvíme o závodnících, máme zde ještě velmi mladou kategorii Men's Physique, ze které letos vzejde teprve třetí vítěz.

Tím výčet mužských kategorií končí a následují kategorie zastoupené ženskými protagonistkami. Ty tentokrát nedostaly šanci startovat na kultovní Ms. Olympia, která se konala bez přerušení od roku 1980 a letos byla poprvé nahrazena nedávno pořádaným kláním Rising Phoenix World Championships. I tak ale mohou ženy prezentovat vysportované postavy ve čtyřech různých kategoriích, z nichž nejstarší je kategorie Fitness, v níž se na Olympia víkendu poprvé soutěžilo v roce 1996. Od roku 2003 se pak diváci mohou každoročně těšit na kategorii Figure, ke kompletnímu spektru Olympia víkendu pak pochopitelně patří i kategorie Bikini (poprvé na Olympii v roce 2010) a Women's Physique (2013). To je společně s mužskými kolegy celkem sedm kategorií. Olympia víkend se od roku 1965 více než bohatě rozrostl.

Pokud se celý kulturistický svět v tuhle chvíli na něco těší, tak tím těšením se bude nepochybně opětovná korunovace vítěze Mr. Olympia. A zřejmě nejnapínavější budou duely Phil Heath vs. Kai Greene. Kdo z nich bude letos lepší? Phil Heath získal sošku Sandowa poprvé v roce 2011 a ani následující roky tomu nebylo jinak. Oproti jeho dosavadním čtyřem titulům stojí Kai Greene, jehož výsledkovou statistiku za stejné období dokresluje jedna třetí příčka (2011) a tři druhá místa (2012 - 2014). A téměř pokaždé to byl Phil Heath, kdo vzal svému soupeři v samotném závěru finálového inferna poslední zbytky nadějí na splnění dávného snu. Soutěž Mr. Olympia ve své historii pamatuje několik příkladů, kdy jeden závodník dokázal „zazdít" cestu k titulu ostatním soupeřům na několik roků. Dvěma nejvýraznějšími příklady jsou Ronnie Coleman, který pódium ovládl v nepřerušeném sledu osmi let v letech 1998 - 2005, a také Lee Haney - jeho rovněž nepřerušená vláda korunovaná stejným počtem osmi titulů trvala v letech 1984 - 1991. A co třeba Arnold Schwarzenegger se šesti triumfy získanými mezi roky 1970 - 1975 (sedmý získal v roce 1980) či Dorian Yates (1992 - 1997)? Jak se zdá, má k podobně vysokému vítěznému skóre nakročeno i Phil Heath. Jenže co když tentokrát svoji pozici neubrání, navzdory částečně nelichotivé nálepce, kterou si jeho největší rival s sebou nese? Co když Kai Greene zvítězí? Brooklynský rodák nemá sice pověst nejlepšího chlapce ze třídy, ale zmíněná nálepka je vlivem času přeci jen už poněkud omšelá. Kai Greene navíc nedávno zveřejnil fotografii, na níž se jakožto jeden z největších aspirantů na vítěze Mr. Olympia pyšní vskutku famózně vypadající formou. Jenže podstatné bude především to, jak budou soupeři vypadat na pódiu vedle sebe. Jedině v semifinálové a nakonec i finálové části se totiž formy obou borců reálně porovnají, posoudí a dají základ pro určení jména budoucího Mr. Olympia 2015. Kai Greene nebo Phil Heath? To se dozvíme už doslova za pár dní.

Divácky atraktivní budou nepochybně i souboje v dalších kategoriích. Ve dvěstědvanáctce do soubojů nastoupí veleostřílený Flex Lewis, vítěz Olympie 212 Showdown z posledních tří let. Podaří se mu zabodovat i letošní rok? Kromě řady dalších soupeřů se ve startovním poli objeví i slovenský závodník Marian Čambal, kvalifikovaný na Olympii díky zisku prvního profesionálního vítězství na letošním Mozolani Pro. Další kategorií je Men's Physique. Jak jsme se už zmínili, bude letos znám teprve třetí vítěz. Zatímco první ročník ovládl Mark Anthony Wingson, loňský triumf získal Jeremy Buendia. Ve Fitness loni poprvé po cílevědomé a tvrdé práci zvítězila bývalá gymnastka Oksana Grishina. Titul si možná mohla odnést už o něco dříve, jenže právě v roce 2012 a 2013, kdy skončila pokaždé na druhé příčce, úřadovala v roli těžko porazitelné šampionky celkem sedminásobná Fitness Olympia Adela Garcia. Dokáže ruská závodnice roli šampionky v Las Vegas obhájit? Jednoduché to mít určitě nebude. Ve Figure si na možná už páté vítězství sáhne Nicole Wilkins, jejíž dřívější známé souboje a střídání si pozici jedničky s velkou rivalkou Erin Stern jak na Olympii, tak na Fitness International na Arnold Sports Festivalu, se vzhledem k letošní a rovněž i loňské absenci dvojnásobné vítězky Olympie do historie už možná nikdy nezapíšou. Mezi kvalifikovanými závodnicemi pak figuruje i jméno slovenské reprezentantky Adely Ondrejovičové, která si vstupenku na pódium do Las Vegas zajistila prostřednictvím vítězství na letošní soutěži BodyPower Pro. Ve Women's Physique se letos dočkáme podobně jako u mužských kolegů teprve třetí vítězky. Na poslední chvíli se rozhodla ze soutěže odstoupit vítězka prvního ročníku Dana Linn Bailey, loni si pozici nejlepší závodnice vydobyla Juliana Malacarne. Zda se brazilská závodnice zhostí role vítězky i tentokrát je ve hvězdách, každopádně kategorie nabitá závodnicemi, jejichž formy by se s ohledem na míru svalového rozvoje daly porovnat s ranými počátky Ms. Olympia, bude mít v každém případě co nabídnout. Zbývá nám kategorie Bikini, v níž bude už potřetí za sebou reprezentovat Českou republiku Vladimíra Krásová. Ta si potřebné body do kvalifikačního žebříčku připsala na poslední chvíli prostřednictvím poslední soutěže před Olympií na Naples Pro. Vzhledem k dosavadnímu průběhu soutěžní sezóny má naše závodnice určitě na to, aby dokázala zabodovat opět o něco lépe, než v předešlých ročnících.

V přehledech uvedených níže se pak můžete podívat na kompletní seznamy kvalifikovaných závodníků, tedy nikoliv těch, kteří se nakonec klání na pódiu v Las Vegas zúčastní.

Živé vysílání na internetu

Velkým překvapením bude možná pro některé fanoušky živé vysílání na internetu. Na rozdíl od předchozích let, kdy bylo možné sledovat podstatné části z celého dění na Olympia víkendu prostřednictvím serveru bodybuilding.com, se tento server do dění ohledně přímého přenosu nezapojí. Napínavé chvíle však divákům neuniknou. Živé vysílání tentokrát bude možné sledovat na serveru flexonline.com, který zveřejnil i následující časový harmonogram.

Las Vegas, pátek 18. září od 19:00 hod (sobota 04:00 našeho času)
finále Bikini Olympia
finále Fitness Olympia
semifinále Mr. Olympia

Las Vegas, sobota 19. září od 19:00 hod (neděle 04:00 našeho času)
finále Figure Olympia
finále 212 Showdown
finále Mr. Olympia

Už jen doslova několik dnů a legendární Olympie legendárního Joe Weidera se zakousne do další dekády vrcholných profesionálních výkonů nejlepších atletů našeho sportu. Padesát let Olympie je minulostí, budoucnost v podobě nových vítězů se zatím teprve rýsuje na pomyslném obzoru. Olympia víkend a její 51. ročník je už zase za dveřmi. Jaký bude, to teprve uvidíme, v každém případě si jej však užijte co nejlépe, načerpejte motivaci do dalších tréninků, inspirujte se a držte palce svým favoritům. Třeba zvítězí právě ten váš.

 

 

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk