Arnold Classic 2015 - pátý titul pro Dextera Jacksona

Arnold Classic 2015 - pátý titul pro Dextera Jacksona

V americkém Columbu se ve finálovém večeru soutěže Arnold Classic přepisovala historie.

Soutěže | 08.03.2015 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, IFBBPRO.com, musculardevelopment.com


V tvrdém duelu mezi Dexterem Jacksonem a Branchem Warrenem přiřkli nakonec rozhodčí vítězství pětačtyřicetiletému Dexterovi a pasovali jej tak do role pětinásobného šampiona Arnold Classic, jenž svým počinem dokázal překonat i legendárního čtyřnásobného vítěze soutěže Flexe Wheelera.

K soutěži nastoupila třináctka závodníků, z nichž do prvního semifinálového vyvolávání nastoupila pětice ve složení Dexter Jackson, Branch Warren, Justin Compton, Cedric McMillan a Evan Centopani. Preference rozhodčích nedoznaly výraznějších změn ani se zrajícími formami jednotlivých účastníků, a tak ve shodě s předchozím výběrem ve finálovém večeru pózovali v prvním sledu Dexter Jackson, Justin Compton a Branch Warren, zatímco ve druhém prezentovali formu Cedric McMillan, Evan Centopani a Roelly Winklaar.

Dexter Jackson jednoznačně nezklamal a naplno dostál pozici papírového šampiona. Na pódiu předvedl klasické líbivé linie, symetrii, kompetitivní množství pěkně zpracované svalové hmoty i potřebnou dávku ostrosti. Formu navíc dokázal zkušeně vygradovat a odvrátit tak díky ní neodbytné nájezdy největších pódiových rivalů. V záplavě superlativů se snadno ztratily i některé chybičky, mezi něž šlo počítat například mírně vyklenutou břišní stěnu. Přesto Dexter Jackson nakonec zvládnul poměrně přesvědčivě zvítězit. V rozhovoru po svém triumfálním tažení dokázal nejen vyjádřit štěstí nad dosaženým výsledkem, ale především vyzdvihnout velkého Flexe Wheelera. Poděkoval rovněž trenérům (George Farah, Charles Glass), svojí přítelkyni a za svůj výsledek si odnesl i šek na částku 130.000 USD. K němu přibyla finančně o poznání skromnější (1.000 USD), avšak mimořádně hodnotná Cena fanoušků. Dexter se rovněž vyjádřil v tom smyslu, že ačkoliv za týden nastoupí na pódium Arnold Classic Australia a pokusí se zvítězit, za opravdové tituly bude považovat pouze ty, které získal v Americe na tradiční Arnold Classic pořádané ve městě Columbus.

Papírová pokožka, žulově tvrdý vzhled, vaskularita, rozsekaná stehna a vynikající forma. Takové hodnocení si vysloužil druhý Branch Warren. Čtyřicetiletý texaský dříč sice postrádal preciznější zpracování v oblasti spodních zad a břišních svalů, přesto byl Dexterovi nejen vážným konkurentem, ale i jediným závodníkem, jenž mohl dokázat ohrozit jeho pozici. Sám Dexter Jackson ostatně uvedl, že jeho největší soupeř byl neskutečný. Vzdal tak hold aktuální famózní formě, jakou u Branche Warrena známe spíše už jen z některých dřívějších vystoupení. Vítězství mu vyneslo i šek na 75.000 USD.

Favorizovaný Justin Compton, označovaný v předsoutěžních hodnoceních řady odborníků jako možný vítěz, skončil jako třetí. Nabídl impozantní pohled při dvojitém bicepsu zezadu, vybroušené hamstringy, masivní dobře zpracovaná stehna a štědrou porci mohutnosti. K záporům se spolu s nevýraznou volnou sestavou řadila břišní oblast, která se nadměrně vzdouvala a postrádala výraznější ostrost. K lepšímu umístění scházel teprve šestadvacetiletému Comptonovi i větší podíl svalové vyzrálosti, nicméně právě věk je oním potenciálem, z něhož může nadějný závodník ještě hodně těžit a nadále se zlepšovat. Za svoje umístění získal šek na 50.000 USD.

Evidentně nepříliš spokojený a bez náznaku úsměvu - takový byl po vyhlášení čtvrtého místa Cedric McMillan. Svoje rozčarování neskrývali ani diváci, když dobře slyšitelným hučením dali najevo svou nevoli. Pětatřicetiletý armádní seržant se prezentoval klasickými liniemi, obří vizáží a pěknými svaly, které však přeci jen postrádaly detailnější vyrýsování a ostrost, což se týkalo zejména stehenních svalů. Ze soutěže si odvezl šek na 30.000 USD.

Stejně jako loni skončil i letos na pátém místě Evan Centopani. Jeho forma z roku 2009, kdy dokázal s profi kartou v kapse dobýt New York Pro, se neopakovala ani tentokrát. Ačkoliv nabídnul impozantní pózu most muscular a obrovité paže, chyběla mu v arzenálu zbraní zpracovanější stehna a celková tvrdost. Ve věku 32 let má však ještě dostatek prostoru na to, aby dokázal naplno předvést svůj potenciál. Finanční prémie mu tentokrát vynesla částku 15.000 USD.

Šesté místo přiřkli rozhodčí Roellymu Winklaarovi. Sedmatřicetiletý obr nabídl nejmohutnější paže z celého startovního pole a díky celkovým proporcím nemohl být jednoduše hozený mimo nejlepší šestici. Zásluhu na tom mělo i osvětlení, díky němuž Roelly působil mohutněji a chvílemi v určitých okamžicích dokázal předvést některé partie v detailnějším zpracování. Odměnou mu byl šek na 10.000 USD.

Sedmé místo obsadil Brandon Curry, jemuž kazila formu větší retence vody a tím pádem i slabší svalová ostrost. Osmou pozici získal loni sedmý Ben Pakulski, devátou příčku bral ruský závodník Vitaly Fateev. Zbylé příčky v sestupném pořadí obsadili osmačtyřicetiletý Toney Freeman, Marius Dohne, Lionel Beyeke a Michael Kefalianos.

Bikini International

Mezi patnácti soutěžícími v kategorii Bikini byla za jednu z nejvýraznějších kandidátek na vítězku považována Ashley Kaltwasser, která nakonec dokázala triumfovat. Sympatická kráska nastartovala profi kariéru pátým místem na Houston Pro 2012, následovalo zchlazující desáté místo z Bikini International 2013. Pak však nastal obrat. Ashley od onoho desátého místa absolvovala až do současnosti více jak patnáct soutěží, přičemž vždy skončila na první nebo druhé pozici. Její sbírku tvoří mimo jiné nejen triumf z Bikini International 2014, ale především nejcennější kov získaný na Bikini Olympia v roce 2013 a 2014. K umístění získala v Columbusu stejně jako loni i šek na 7.000 USD.

Druhá skončila Justine Munro a svým počinem si vzhledem k loňskému desátému místu získanému na stejné soutěži výrazně polepšila. Podobně dobře s ohledem na umístění si počínala i třetí Janet Layug, jenž loni obsadila na Arnoldovi osmou pozici. TOP 6 doplnily ve výsledkových listinách v sestupném sledu svými jmény India Paulino, Stephanie Mahoe a Narmin Assria.

V průběhu sedmadvacátého ročníku Arnold Sports Festivalu došlo i na tradiční udílení Ceny za celoživotní přínos. Tu tentokrát získal Jim Manion, prezident NPC a profesionální divize IFBB, jehož zásluhy na poli kulturistiky patří mezi jedny z nejrespektovanějších.

S konečnými výsledky Arnold Sports Festivalu a zdařilými výkony soutěžících se tak v tuto chvíli nezbývá než těšit na další napínavé souboje v rámci dalšího ročníku jedné z nejpopulárnějších kulturistických a fitness akcí. Ta se ve svojí přenesené podobě představí už za týden ve dnech 13. - 15. v australském Melbourne v rámci Arnold Classic Australia, kde se budeme moci těšit na vystoupení zástupců kategorie open, Figure a Bikini.

 
 
 

Související články

Arnold Sports Festival 2015 – seznam pozvaných závodníků
Arnold Sports Festival 2015 - to nejlepší z první poloviny soutěžní sezóny
Arnold Sports Festival - výsledky 212, Fitness, Figure a Women's a Men's Physique
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk