Arnold Sports Festival - výsledky 212, Fitness, Figure a Women's a Men's Physique

Soutěže | 07.03.2015 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, IFBBPRO.com, musculardevelopment.com

Sedmadvacátý ročník Arnold Sports Festivalu má za sebou po sobotním večeru v americkém městě Columbus první sadu finálových klání. Pózování v nových prostorách moderní budovy Greater Columbus Convention Center si tak vyzkoušeli nejen zástupci kategorií Arnold Classic 212, Fitness a Figure, ale i účastníci nově přidaných kategorií Women's Physique a Men's Physique.

Arnold Classic 212

Teprve druhý ročník soutěže v lehčí hmotnostní kategorii představil divákům devět soutěžících. Oč byl menší počet účastníků, o to byla větší kvalita jejich připravenosti. Startovní pole nabídlo i několik papírových kandidátů, mezi nimiž nechyběl například japonský fenomén Hidetada Yamagishi či výkonnostně zrající Jose Raymond. Na pódiu tentokrát chyběl James Flex Lewis, vítěz Olympia Showdown a pražské EVL´s Prague Pro z roku 2013 a 2014, a tak byla řadě borců cesta k vítězství o něco usnadněna. V prvním finálovém vyvolávání putovali před hodnotící rozhodčí Jose Raymond, Eduardo Correa, Hidetada Yamagishi, Aaron Clark a Charles Dixon, čímž byla téměř jednoznačně definována nejlepší pětice.

Na první příčku nakonec zaslouženě dosáhl Jose Raymond. Čtyřicetiletý závodník disponoval masivními, vysekanými a plnými svaly, které nepostrádaly potřebnou míru odvodnění a tím pádem dosahovaly potřebné kresby. Kvalita vynikla především v póze most muscular, mimořádně zajímavě byla zpracovaná i stehna a hamstringy. Divácky oblíbený šampion při rozhovoru s Arnoldem Schwarzeneggerem na položenou otázku ohledně přípravy zmínil, že denně cvičil minimálně dvě hodiny a zbylých dvaadvacet hodin snil o vítězství. Neopomněl dát rovněž k dobru krátkou, ale emotivně velmi silnou historku, vázající se na jeho krátké náhodné setkání s Arnoldem Schwarzeneggerem v roce 1998 ve Venice. Arnold mu tehdy řekl, že vypadá dobře, a od té doby nebylo v podstatě jediného dne, kdy by si letošní vítěz Arnold Classic 212 na ono setkání nevzpomněl. „Velké díky za to, že jste mě dokázal motivovat," pronesl mimo jiné Jose Raymond.

Pozici druhého nejlepšího závodníka dokázal nakonec zvládnout Hidetada Yamagishi. Oblíbený závodník ve svých čtyřiceti letech dokázal předvést výbornou formu a svalovou vyváženost, předvedenou při pěkné volné sestavě doplněné pocitově spokojeným a nemizejícím úsměvem. Slabší stránkou prezentace japonského závodníka byla tentokrát méně výrazná svalová tvrdost.

Třetí skončil Eduardo Correa, jehož formě vévodila výborná separace a vyrýsování. Slabinou byla slabší levá paže kvůli předchozímu zranění a v porovnání zejména s Jose Raymondem menší objem stehenních svalů. Čtvrté místo obsadil Aaron Clark. Teprve šestadvacetiletý borec se předvedl s naostřenými stehny a skvělými zády a bicepsem. K špičkové formě mu však krůček scházel. Pátou příčku získal Charles Dixon. Na rozdíl od minulosti tentokrát jednačtyřicetiletý závodník doladil soutěžní formu do potřebného stupně a prezentoval tak i kvalitně zpracované gluteály. Slabší stránkou byla zhoršená kontrola nad břišní stěnou. Šestici nejlepších uzavřel Cory Mathews, jehož vystoupení je možné s ohledem na plné a vyrýsované stehenní svaly, masivní hrudník, široká záda či dobře zpracovaný střed těla považovat za jedno z nejlepších v jeho profesionální kariéře. Na zbylých místech sestupně skončili Marco Rivera, Shaun Joseph Tavernier a Angel Manuel Rangel Vargas.

Arnold Classic 212 - první vyvolávání

Fitness International

Čtrnáct závodnic se letos pokusilo bojovat o prvenství na tradiční Fitness International. Mezi nimi nechyběla ani papírová kandidátka na vítězství Oksana Grishina. Ta měla ve startovním poli proti sobě několik významných soupeřek, jejichž snahy však v boji o trůn vyzněly nakonec naprázdno. Byla to opět Oksana, vítězka loňského ročníku i Fitness Olympia 2014, kdo se nakonec mohl radovat z vítězného triumfu. Nalézt chybičky na volné sestavě ruské závodnice je jako hledat pomyslnou jehlu v kupce sena. Ani tentokrát nezklamala a na pódiu předvedla zbrusu novou sestavu inspirovanou filmem Černá labuť. Vybroušené, ostře dotažené, perfektně kontrolované a pevné, přitom však ladné a mrštné pohyby sladěné do nenudícího a dynamického vystoupení podtrhly její dlouholeté soutěžní zkušenosti zušlechtěné neustálou touhou na sobě tvrdě pracovat a zdokonalovat se.

Druhou pozici získala Tanji Johnson. Zkušená závodnice, jež má za více než desetiletou soutěžní kariéru na svém kontě účast na téměř padesáti kláních, měla i tentokrát nakročeno stanout mezi nejlepšími, což se jí právě druhou příčkou v porovnání s loňským třetím místem podařilo. Třetí místo získala Regiane DaSilva, za jejímiž zády skončila čtvrtá Bethany Wagner Cisternino. Pátou pozici brala Michelle Blank, šestici nejlepších pak uzavřela Myriam Capes.

Oksana Grishina - volná sestava

Figure International

V této kategorii se jako jasná favoritka soutěže podle papírových předpokladů jevila Candice Keene. Dvojnásobná vítězka z roku 2013 a 2014 se však kvůli horší formě nedokázala probojovat až na samotný vrchol a musela vzít nakonec vděkem až třetí příčkou. Jejími přemožitelkami se stala vítězná Camala Rodriguez-McClure a druhá Candice Lewis. Pro samotnou vítězku tohoto klání je vítězství obzvláště sladké - loni totiž skončila v Columbuse třetí a na Olympii 2014 pak, bráno vzhledem k dosavadnímu vývoji její kariéry, obsadila dokonce až nelichotivé třinácté místo. Z patnáctičlenného startovního pole pak čtvrté až šesté místo sestupně obsadily Latorya Watts, Ann Titone a Gennifer Strobo.

Women's Physique a Men's Physique International

Prezentace profesionálních sportovkyň a sportovců z kategorie physique na Arnold Sports Festivalu přinesla v historicky prvním ročníku těsné a napínavé souboje. V obou kategoriích se prezentovalo po jedenácti startujících, z nichž rozhodčí jen obtížně vybírali budoucího vítěze.

Mezi ženami se hlavní pozornost soustředila zejména na vítězku historicky prvního ročníku Women's Physique Olympia z roku 2013 Danu Linn Bailey. Ačkoliv toužila po vítězství, musela se nakonec spokojit s druhým místem. První příčku získala Juliana Malacarne, které se tak podařilo porazit DLB podobně jako na Women's Physique Olympia 2014. Třetí místo obsadila Tycie Coppett, šestici nejlepších pak ve výsledkových listinách zaplnila sestupně Karina Nascimento, La Drissa Bonivel a Sabrina Taylor.

Mezi muži exceloval Sadik Hadzovic, držitel stříbra z loňské Men's Physique Olympia. Druhý skončil Jason Poston, na třetí místo přiřadili rozhodčí Antona Antipova. Na čtvrté až šesté příčce se v sestupném pořadí umístili Matthew Acton, Xavisus Gayden a Mark Anthony Wingson.