Arnold Sports Festival 2015 - to nejlepší z první poloviny soutěžní sezóny

Arnold Sports Festival 2015 - to nejlepší z první poloviny soutěžní sezóny

Soutěže | 26.02.2015 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: arnoldsportsfestival.com, bodybuilding.com


Když se k zemi řítí obvodové zdi budovy, může to znamenat radost. Staré je nahrazeno novým a život běží radostně dál. V případě Franklin County Veterans Memorial jsou však pocity smíšené. Legendární stavba v americkém Columbusu ve státě Ohio, neodmyslitelně spojená s prvním pořádáním soutěže Arnold Classic, by mohla vyprávět o marném boji za její záchranu, táhnoucím se řadu měsíců až do letošního 14. ledna, kdy se do jejího skeletu poprvé zakousl demoliční bagr.

Historie místa, ještě v loňském roce zasvěceného jedné z předních kulturistických událostí roku, se začala psát v padesátých letech minulého století, v jejichž raných počátcích byly podle původních plánů v roce 1951 zahájeny první práce. Finální dílo bylo dokončeno o čtyři roky později a rozšířeno v roce 1982. Vnitřní prostory a instalované expozice původně sloužily jako připomínka významných činů mužů a žen sloužících v Ozbrojených silách Spojených států amerických, zdi nesly vepsaná jména padlých válečných hrdinů pocházejících z okresu Franklin County. Ale nebyla to zdaleka jen Arnold Classic, která budovu stojící v blízkosti řeky Scioto proslavila. Stěny sálu v průběhu let rozezvučely nejen pódiové skladby volných sestav a bouřlivé skandování při kulturistických vystoupeních, ale i hlasy takových hudebních velikánů, jakými byli například Elvis Presley, Bob Dylan, Bette Midler či Bruce Springsteen.

V roce 1970 se budova Veterans Memorial výrazněji kulturisticky nadechla. Na pódiu se tehdy představil Arnold Schwarzenegger a svým dominantním vystoupením dokázal získat titul Mr. World. O necelé dvě dekády později se představil v jiné roli, když společně s Jimem Lorimerem odstartoval v roce 1989 první ročník soutěže nesoucí jeho jméno. Zrodila se soutěž Arnold Classic. Při její premiéře dostali prostor nejen kulturisté, ale i kulturistky v rámci prvního ročníku Ms. International. Vítězi se tehdy stali Rich Gaspari a Jackie Paisley. V dalších letech se na pódiu vystřídal nespočet železem zušlechtěných postav, měnily se také či přidávaly jednotlivé kategorie. Rok 1994 poprvé přivítal soutěžící v kategorii Fitness, o devět let později se přidaly i závodnice ve Figure a v roce 2011 se v premiéře v záři reflektorů objevily závodnice kategorie Bikini. Loňský rok si pak připsal i jedno sladkotrpké poprvé. V duchu dlouhodobému odklonu od ženské soutěžní kulturistiky se upadajícího diváckého zájmu chytli i sami organizátoři, když po dlouhých letech vcelku hladce z programu odpreparovali soutěž Ms. International a nahradili ji pořádáním prvního ročníku Arnold Classic 212. Poslední změna v podobě rozšíření spektra soutěžících nás čeká letos a to díky premiéře ženské a mužské divize Women's a Men's Physique International.

Původní soutěž již dávno není synonymem pro sportovní klání s jednou ženskou a mužskou kategorií. Ze zdánlivě drobného počinu nazvaného v roce 1989 jako Arnold Classic se stal velkolepý a obří Arnold Sports Festival. Úctyhodnou rozsáhlost této jedinečné události nejlépe demonstrují čísla - jen při letošním sedmadvacátém ročníku se ve dnech 5. - 8. března představí celkově na osmnáct tisíc zástupců padesáti různých sportů, kulturistiku pochopitelně nevyjímaje. To všechno se odehraje už na novém místě, kterým bude moderní komplex Greater Columbus Convention Center, sloužící v uplynulých letech pro potřeby doprovodného Expa. Letos se v něm díky sálu Battelle Grand Ballroom s kapacitou 4.400 míst odehrají pódiové souboje nejen mezi borci tradiční Arnold Classic, ale i ve dvěstědvanáctce a dalších výše zmíněných kategoriích (seznam pozvaných závodníků najdete v tomto příspěvku).

Ani letos nebude u této významné soutěže chybět přítomnost internetového portálu bodybuilding.com, jehož prostřednictvím si v podobě živého vysílání bude možné opět vychutnat nejnapínavější chvíle v klidu domácího pohodlí. Každý vysílací segment odstartuje osvědčený a ostřílený komentátor Dave Farra (SyFy, Fox Sports, NBC), který se bude podílet i na komentování průběhu soutěžních klání. Komentátorsky se k němu připojí i řada profesionálních sportovců, jakými budou například Steve Cook (Men's Physique), Kathleen Tesori (Figure) či úřadující Figure Olympia Nicole Wilkins.

Start začne v pátek 6. března od 15:00 hod středoevropského času a na pořadu budou amatérská klání Arnold Amateur Championship. V sobotu od 00:30 se představí kulturisté soutěžící s hmotností do 212 liber a také ženy v kategoriích Fitness a Figure. Po skončení bude od 03:30 následovat přenos z druhého ročníku Pole Fitness National Championship.

Další vysílání začne v sobotu od 19:30 a v jeho rámci bude mimo jiné probíhat řada komentátorských vstupů, diskuzí a rozhovorů. Hlavním magnetem pro řadu diváků však bude pravděpodobně až finále Arnold Classic včetně vyhlášení vítězek v kategorii Bikini. Tato část začne opět ve velmi brzkých ranních hodinách a to v 00:30 nedělního času.

Chybět nebude ani vyhlášení každoroční Ceny fanoušků, kdy diváci na základě vlastních preferencí vyberou z jejich pohledu nejlepšího soutěžícího. V neposlední řadě nelze zapomenout ani na legendárního Arnolda Schwarzeneggera, díky kterému všechno tohle dění v roce 1989 začalo. Těšme se tedy, že i tentokrát v duchu slavné hlášky "I'll be back" vystoupí na pódiu v krátkém rozhovoru s vítěznými šampionkami a šampiony jednotlivých kategorií a stiskem ruky jim poblahopřeje k dosaženému triumfu.

Role Franklin County Veterans Memorial je v souvislosti s pořádáním Arnold Classic v tuto chvíli u konce, na jejím místě vyroste nové multifunkční centrum. Staré se nahradí novým a život poběží radostně dál. Ačkoliv se letošní ročník bude muset vypořádat s absencí stop historie slavné budovy, nechme pro tentokrát stranou sentiment a jednoduše si přejme, aby se navázání na původní odkaz naplnilo na výbornou a zážitky z Arnold Sports Festivalu tak zachutnaly závodníkům i fanouškům opět s plnou a oslovující intenzitou.

Arnold Sports Festival 2014 - oficiální trailer

 

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk