Soutěže | 21.09.2014 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, IFBBPRO.com

Zvítězili Flex Lewis, Nicole Wilkins, Juliana Malacarne a Jeremy Buendia

Olympia 212 Showdown

Letos se do Las Vegas vypravilo čtrnáct závodníků, aby zde v lehčí verzi soutěže Mr. Olympia bojovali o přední pozice. K favoritům už od samého začátku jednoznačně patřil Flex Lewis, vítěz tohoto klání z loňského a předloňského roku.

Už v prvním semifinálovém vyvolávání, ve kterém nastoupili i David Henry, Eduardo Correa, Jose Raymond a Aaron Clark, byly jeho kvality naplno potvrzeny. Disponoval potřebnou kombinací tvrdých a objemných svalů, symetrie a estetických linií, od loňska pak navíc dokázal zapracovat zejména na zádových svalech. I když nenabídl takovou porci kvality a dotaženosti formy jako loni, zvládl nakonec zaslouženě zvítězit a z pódia si odnesl již třetí titul Olympia 212 Showdown.

Třicetiletý závodník při děkování vyzdvihl historický význam padesátého ročníku Olympie a zdůraznil, že dosažené výsledky a vše okolo celého dění vzniklo zásluhou Joe Weidera. Svěřil se rovněž se zdravotními problémy v podobě žaludečních potíží provázejících jej v samotném závěru semifinálových a finálových vystoupení. K zaslouženému výkonu si odnesl i šek na 40.000 USD. Ohledně budoucích plánů prozradil návrat do kategorie open, avšak konkrétní data a to, zda jej ještě uvidíme v příštím roce soutěžit ve dvěstědvanáctce nechal bez odpovědi.

Úžasný výkon předvedl druhý Eduardo Correa. Důkazem spokojenosti nejen rozhodčích, ale i jeho vlastní, bylo políbení získané trofeje. Třiatřicetiletý závodník nabídl ostře vykreslené svaly na všech svalových partiích a přichystal tím horkou půdu pro vyrýsovaného a žilnatého Joseho Raymonda. Ten navzdory myšlenkám na lepší umístění skončil nakonec třetí, přesto dosáhl na umístění, jaké na Olympii naposledy získal v roce 2012. Až čtvrtý skončil Hidetada Yamagishi. Jednačtyřicetiletý závodník se neprezentoval tak ostrou formou jako v předchozích kláních a při svojí premiéře ve dvěstědvanáctce vzhledem k předchozím pěti účastem z Mr. Olympia pravděpodobně odcházel lehce zklamaný. Pátý skončil Baitollah Abbaspour. Svým umístěním ve 212 si ve sportovní kariéře výrazně polepšil – v roce 2012 a 2013 skončil na Mr. Olympia na šestnáctém děleném místě. Šestici nejlepších z celkového počtu čtrnácti startujících uzavřel Aaron Clark. V pouhých pětadvaceti letech a teprve druhém roce v profesionálních vodách se jedná o výborný úspěch a příslib budoucích úspěchů.

Zbylá místa v sestupném pořadí obsadili Sami Al Haddad, Guy Cisternino, vítěz Olympia Showdown 2008 David Henry, Charles Dixon, Ahmad Ahmad, Mark Dugdale, Mboya Edwards a Raul Carrasco.

Figure Olympia

Když se dvacetičlenné startovní pole v kategorii Figure ochuzené o jednu z nejlepších závodnic Erin Stern objevilo na pódiu, bylo již po prvních prezentacích navzdory výjimečné připravenosti snad všech závodnic jasné, že o přední umístění budou pravděpodobně těsně bojovat úřadující šampionka Nicole Wilkins, Candice Keene a Candice Lewis. To ostatně potvrdilo i první vyvolávání, v němž nastoupila Candice Keene, Candice Lewis, Jennifer Strobo, Ann Titone, Latorya Watts a Nicole Wilkins. Po přesunech na pódiu si rozhodčí nechali kvůli vzájemnému a bližšímu porovnání samostatně nastoupit ještě Nicole WilkinsCandice Keene.

Ve vzájemných srovnáních nakonec lépe uspěla Nicole Wilkins. Ke třem dosavadním vítězstvím v roce 2009, 2011 a 2013 tak přidala další a při gratulacích na pódiu prozradila, že se pokusí trůn dobýt ještě jednou. Podobně jako vítězové v předešlých kategoriích poděkovala Joe Weiderovi a organizaci IFBB za jedinečnou příležitost zúčastnit se podobné soutěže. Slova díků doprovázená již zaslzeným pohledem si našla cestu i k jejímu trenérovi Hanymu Rambodovi, rodině, svému příteli a všem divákům živého vysílání. Za svůj výkon se jí dostalo i finančního ohodnocení v podobě šeku na 28.000 USD.

Díky přípravě k vítěznému vystoupení se Nicole Wilkins dopracovala k ještě lepší než loňské formě nesoucí tentokrát výraznější znaky svalnatosti a lehce připomínající standardy nové kategorie Women´s Physique. Při tréninku kromě jiného myslela i na nutnost vyvažování slabší levé poloviny těla kvůli předchozímu zranění ramene, klíčem k úspěchu se pak opět stal osvědčený víceméně kulturistický styl tréninku s těžkými váhami a pravidelný běh, prostřednictvím kterého krotila v růstu oproti vršku těla až příliš objemná stehna.  Ke svým budoucím plánům pak uvedla, že v nejbližší době ji čeká spousta cestování, vystupování, seminářů a také ladění detailů v souvislosti s propůjčením svého jména a spoluorganizací amatérské soutěže s oficiálním názvem Nicole Wilkins Fitness Championships pořádané 11. října 2014 ve finském Lahti.

Druhé místo obsadila Candice Keene a svůj výkon tak možná právě i kvůli absenci Erin Stern o jednu příčku oproti loňsku vylepšila. Třetí skončila Candice Lewis a svým výkonem tak v rámci Figure Olympia konečně uspěla v TOP 3. Čtvrtou pozici obsadila Ann Titone, čímž si oproti loňskému šestému místu příjemně polepšila. Šestici nejlepších ve svojí premiéře na Olympia víkendu uzavřely pátá Latorya Watts a šestá Jennifer Strobo. Desítku nejlepších pak sestupně obsadily Julie Mayer, Dana Ambrose, Cydney Gillon a Allison Frahn.

Slovenská reprezentantka Natália Lenártová-Revajová se bohužel do předních pozic neprobojovala a na premiéře v Las Vegas se musela spokojit až se šestnáctou dělenou příčkou.

Women´s Physique a Men´s Physique

Ve velmi mladých kategoriích prezentujících se na Olympia víkendu teprve druhým rokem nastoupilo v ženské části Women´s Physique ke startu třiadvacet závodnic. Asi nebylo mnoho těch, kdo by pochybovali o opětovném vítězství loňské jedničky Dany Linn Bailey. Reprezentantka a nadšená obdivovatelka a propagátorka sportu na sebe strhla pozornost i tentokrát – byl to však jen obdiv nebo i starost o to, zda dokáže odolat náporu některé z dalších soutěžících?

V prvním semifinálovém vyvolávání na pódium nastoupila nejen ona, ale i Tycie Coppett a nebezpečně vyhlížející Juliana Malacarne. Jak se ukázalo nejen při vzájemném porovnávání dua Bailey-Malacarne, stala se poslední jmenovaná závodnice nakonec pro loňskou šampionku osudnou. Na druhém ročníku soutěže nakonec velmi přesvědčivě zvítězila Juliana Malacarne, zatímco Dana Linn Bailey plánující obhajobu titulu musela vzít za vděk druhou pozicí. Třetí podle očekávání skončila Tycie Coppett, šestici nejlepších pak ve výsledkových listinách vyplnila jména Karina Nascimento, Sabrina Taylor a Mindi O'Brien.

Mezi muži v kategorii Men´s Physique se do prvního semifinálového vyvolávání dostali Matt Acton, Jeremy Buendia, Sadik Hadzovic, Steve Cook, Jason Poston a Mark Anthony Wingson. Ze jmenované šestice nakonec dosáhl na vítězství Jeremy Buendia, jenž loni obsadil druhou příčku. Závodník skromný svým vystupováním i projevem zaujal mezi osmnácti startujícími neuvěřitelným V-tvarem trupu a excelentním předním postojem. Na druhé místo z loňského čtvrtého poskočil Sadik Hadzovic, jako třetí skončil Jason Poston. Šestici nejlepších závodníků obsadili v sestupném pořadí Matthew Acton, Steve Cook a vítěz loňského ročníku Mark Anthony Wingson.