Výsledky Ms. Olympia, Fitness Olympia a Bikini Olympia 2014

Výsledky Ms. Olympia, Fitness Olympia a Bikini Olympia 2014

Soutěže | 20.09.2014 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com


Zvítězily neuvěřitelná Iris Kyle, vynikající Oksana Grishina a výborná Ashley Kaltwasser

Ms. Olympia

Famózní, nenapodobitelné a jen stěží opakovatelné - takové bylo vítězství Iris Kyle na letošním ročníku Ms. Olympia. Jen málokterým závodnicím se vůbec podaří stanout na prknech Olympie, ještě méně jich triumfuje a zcela nepatrné množství dokáže dominovat několik let. Iris Kyle, čtyřicetiletá soutěžní veteránka, dokázala nejen toto, ale mnohem víc – pátečním vystoupením v Las Vegas se stala neuvěřitelnou desetinásobnou držitelkou titulu Ms. Olympia a podobně jako už loni rozdrtila běžné standardy v počtu profesionálních vítězství v tomto sportu napříč všemi kategoriemi. Na pódiu excelovala dobrou připraveností, k jejím přednostem patřil tradiční výborný V-tvar trupu a oblast zad. Mírnou výtkou byla stehna, která na rozdíl od některých předchozích let nedosahovala takových objemů. K dosaženému úspěchu si odnesla i šek na 22.000 USD.

Iris Kyle si však na prkna Olympie tentokrát stoupla naposledy. V emotivním rozhovoru na pódiu oznámila nelehké rozhodnutí v podobě odchodu ze soutěžní scény, která jí přinášela potěšení a úspěchy dlouhou řadu let. Svým prohlášením dokázala spontánně zvednout ze sedadel celou řadu diváků, kteří jí ve stoje vzdali hold za úspěchy a brilantní sportovní kariéru. Těsné sepjetí s hledištěm a pódiem pak bylo patrné i v okamžicích, ve kterých věřící Iris ze srdce děkovala Bohu za to, že díky němu dokázala projít celou finální přípravou a nevzdat se. Nadmíru ocenila a vyzdvihla i pro ni nepostradatelnou roli fanoušků, podporujících její snažení a snahu uspět co nejlépe.

Ačkoliv Iris Kyle v roce 2001 vyhrála Ms. Olympia pouze v hmotnostně těžší kategorii a nikoliv v kategorii lehké, čímž nezískala titul absolutní šampionky, může být její desátý zářez mírně sporný. Většina komentátorů se však přiklání k číslu deset a asi by se našel jen málokdo, kdo by chtěl zpochybňovat právě první vítězství získané v době, kdy na Ms. Olympia a souběžně i na dalších profi kláních startovaly závodnice ve dvou hmotnostních kategoriích. Toto pravidlo bylo v dubnu 2005 zrušeno a od té doby měří kulturistky síly opět jen v jediné kategorii. V každém případě zůstane Iris Kyle i přes ukončení kariéry téměř najisto nejen nedostižnou šampionkou, ale především skromnou sportovkyní, jejíž inspirace vlévala novou sílu do tréninkového úsilí v případě řady amatérských i profesionálních sportovců.

Druhá skončila rumunská závodnice Alina Popa. Disponovala vynikající připraveností a v některých ohledech dokázala vítěznou Iris nejen dotáhnout, ale i překonat. Během pózingu se z ní rovněž vytrácely poslední zbytky zadržované vody v podkoží, což se projevilo zejména fantastickým prokreslením stehen. Ačkoliv podobně jako loni dosáhla na pozici dvojky, je její příslib do budoucna s ohledem na teprve čtvrtou Olympii, na které stoupá rok od roku stále výš, velmi nadějný. Uvidíme, zda se pro ni najde zlatá medaile v příštím roce a to i s ohledem na odcházející Iris Kyle.

Debi Laszewski tentokrát podobně jako v letech 2009, 2010 a 2013 dosáhla na bronzovou pozici. O jejích kvalitách vypovědělo hned první vyvolávání, do kterého bez diskuzí patřila a poměřila v něm svoje kvality s dalšími pěti závodnicemi. K těm patřila i Alana Shipp, jejíž premiéra v Las Vegas jí hned napoprvé vynesla slušné čtvrté místo. Daná příčka nabývá o to větší významnosti, vezmeme-li v úvahu fakt, že až na pátém místě skončila Yaxeni Oriquen-Garcia, vítězka Ms. Olympia z roku 2005. Šesté místo získala Anne Freitas, což vzhledem k osmému místu v roce 2012 a místu devátému v loňském roce znamená výborný výkonnostní posun. Sedmé až třinácté místo sestupně obsadily Sheila Bleck, Jennifer Sedia, Rita Bello, Margie Martin, Christine Envall, Lisa Giesbrecht a Simone Oliveira.

Fitness Olympia

Adela Garcia je ve světě Fitness pojmem a vzhledem ke kvalifikačnímu žebříčku i startovním listinám se podobně jako v předchozích letech i letos očekávala soutěžní účast a v podstatě i vítězství této osminásobné šampionky. Ta se však na soutěži nakonec neobjevila a svým soupeřkám tak připravila výrazně schůdnější terén při cestě za vysněným titulem. Za ním se statečně drápalo několik hlavních aktérek, mezi nimiž i s ohledem na první vyvolávání dominovala a nakonec i přesvědčivě zvítězila Oksana Grishina. Zprvu to tak možná nevypadalo, protože po předchozím vyhodnocení fyzického vzhledu a postavy oscilovala někde okolo třetího místa. Byla to však právě svižností, energií, dynamikou a lehkostí prosycená volná sestava, jejíž provedení katapultovalo ruskou závodnici do hvězdné výšky, odkud si odnesla zlatou medaili. Nezapomeňme si v této souvislosti uvést, že právě volná sestava tvoří v této kategorii celé dvě třetiny z celkového hodnocení.

Oksana Grishina po gratulacích na pódiu neopomněla vyzdvihnout práci trenérů majících zásluhu na jejím úspěchu, pozdravit rodinu, vzdát díky fanouškům a poděkovat i organizaci IFBB. Po dvou stříbrech v loňské a předloňské sezóně na Olympii a letošním vítězství na Fitness International se tak zaslouženě vyhoupla na absolutní vrchol a jako skromná sportovkyně dosáhla vysněné mety. Zajímavostí je i její letošní volná sestava, při níž se musela spokojit pouze se skvěle zvládnutými triky se stoličkou, které prezentovala už na minulých soutěžích. Původně totiž plánovala zkusit svoje štěstí s originální sestavou s využitím taneční tyče, tedy Pole Dance. Na rozdíl od letošní Fitness International však tentokrát nedostala povolení k realizaci tohoto pojetí volné sestavy, jenž jí nakonec i v alternaci dovedla k zaslouženému prvnímu místu. K prvnímu místu jí náleží i šek na 28.000 USD.

Druhé místo obsadila Regiana Da Silva a završila tak impozantní rok protnutý rovněž druhou příčkou na Fitness International a na Arnold Classic Brasil. Německá závodnice podobně jako několik dalších soupeřek při volné sestavě téměř neznatelně vypadla mimo nacvičené kroky, v kombinaci s flexibilitou a dynamikou volné sestavy propojenou s daleko líbivější figurou v podobě menších ramen a méně ostré svalové separace však dokázala dobře prezentovat nastolené trendy i požadavky hodnotících rozhodčích a nárok na druhé místo bez problémů obhájit.

Mezi dvanácti závodnicemi skončila na místě třetím Tanji Johnson a zkopírovala tak svoje loňské umístění. Zdatnou konkurentkou jí byla nakonec čtvrtá Bethany Cisternino, učitelka gymnastiky v New Jersey, která se po šestém místě v roce 2012 a loňském pátém místu pozvolna sune ke stále lepším výsledkům. Šestici nejlepších uzavřely pátá Myriam Capes (loni čtvrtá) a šestá Fiona Harris (loni dvanáctá). V sestupném pořadí pak od sedmého do dvanáctého místa skončily manželka Branche Warrena Trish Warren, Whitney Jones, Danielle Ruban, Marta Aquiar, Amanda Hatfield a Somkina Liudmila.

Na závěr se ještě na chvíli vraťme ke jmenované osminásobné šampionce. Adela Garcia se nedlouho před konáním Olympie rozhodla, že svoji účast nakonec i přes kvalifikaci a probíhající přípravu odřekne. To vysvětlovala i na pódiu, kde ji moderátor Bob Cicherillo při emotivním rozloučení se soutěžním pódiem nabídl utěšující oporu. Adela Garcia vzpomněla na svoje začátky, kdy jejím cílem byl pouhý zisk profesionální karty. Vášeň nakonec přerostla až v první účast na Olympii, kde nakonec dokázala posbírat osm cenných vítězství Fitness Olympia. Možná by dokázala jít ještě dál, ale jak sama dvaačtyřicetiletá závodnice poznamenala, bylo už toho hodně, čeho dosáhla a nastal jednoduše čas jít trochu jinou cestou. Oceněním jejích úspěchů je pak nejen zmíněný počet titulů, ale i fakt, že na rozdíl od celé řady dalších závodnice nedisponovala tolik potřebným gymnastickým základem a veškeré pokroky si tak musela tvrdě odpracovat.

Bikini Olympia

V kategorii Bikini se prezentovalo sedmadvacet závodnic, mezi nimiž nechyběla ani česká zástupkyně Vladimíra Krásová a slovenská reprezentantka Nikola Weiterová. Samotné dění se pak neslo na vlně napjatého očekávání toho, zda letos dokáže opět zvítězit loňská vítězka Ashley Kaltwasser. Fenomén v mladé historii kategorie Bikini Olympia doposud nevídaný se však nakonec stal skutečností a pětadvacetiletá závodnice svým výkonem dokázala prolomit pochopitelnou bariéru pochybností a získat zlatou medaili i podruhé v řadě. Zároveň obdržela i šek na 25.000 USD. Ke svému vítězství uvedla, že se jí opětovně splnil velký sen a na rozdíl od loňska cítila mnohem větší tlak, pod jakým se na letošní obhajování titulu připravovala.

V kategorii, kde se kromě dokonalého fyzického souladu hodnotí i úsměv a celkový projev na pódiu, se objevila řada krásných a dynamických závodnic a rozhodování bylo, jako už bývá zvykem, opět velmi obtížné. Na druhém místě nakonec skončila nová profesionálka Janet Layug, jejíž kariéru nastartoval zisk profi karty po loňském NPC National Championships.

Třetí místo podobně jako loni patří pro Stacey Alexander, čtvrtou příčku obsadila Yeshaira Robles. Pátá skončila Amanda Latona a šestici nejlepších uzavřela India Paulino.

Česká závodnice Vladimíra Krásová si na rozdíl od loňského děleného šestnáctého místa vydobyla slušnou třináctou příčku. Výkonnostní posun je znát i s ohledem na počet závodnic, kterých loni nastupovalo celkem dvaadvacet, zatímco letošek čítal téměř tři desítky soutěžících. Slovenská reprezentantka Nikola Weiterová v Las Vegas nezasáhla do předních umístění a na výsledkových listinách skončila, podobně jako loni Krásová, na děleném šestnáctém místě.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk