Mr. Olympia 2014 – 50. ročník v nejlepší kondici

Mr. Olympia 2014 – 50. ročník v nejlepší kondici

Jaký bude letošní Olympia víkend?

Soutěže | 02.09.2014 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: IFBBPRO.com, mrolympia.com


Pokud něco zásadně ovlivnilo kulturistiku, pak to byli bratři Joe a Ben Weiderovi. Dva nadšenci do cvičení s činkami z kanadského Montrealu dokázali na konci třicátých let a posléze zejména ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století nastartovat mohutnou popularizaci kulturistiky napříč kontinenty a kromě řady dalších významných počinů založit i celosvětově nejúspěšnější federaci IFBB. Z tehdy mladého sportu tak vytvořili fantastickou líheň veleúspěšných sportovců měřících síly nejen na amatérských a profesionálních kláních, ale i na nejvyšší profesionální světové soutěži Mr. Olympia.

Samotný počátek historie klání začal nenápadně. Vše odstartoval rok 1965, jenž přinesl tehdejšímu publiku v Brooklynské hudební akademii v New Yorku opravdu skromný začátek. Na pódium tehdejší Olympie se postavili pouze tři závodníci a z tohoto vskutku hubeného startovního pole vzešel jako vítěz Larry Scott, zatímco druhý skončil Harold Poole a třetí Earl Maynard. Onoho sobotního večera pravděpodobně ještě nikdo netušil, v jak velkolepou a hlavně kontinuální tradici soutěž Mr. Olympia nakonec přeroste. Letošní rok, kterým tento kulturistický svátek vstupuje do padesáté sezóny, je toho více než výmluvným příkladem. Namísto původní jedné kategorie se na pódiu sejdou zástupci dalších sedmi, ke kterým se navíc připojí doprovodné expo zahrnující v sobě soutěže a ukázky různých sportovních disciplín, jako například box, karate či CrossFit.

Mr. Olympia

Zatímco v uplynulých dekádách se soutěž Mr. Olympia konala v řadě světových měst, od roku 1999 se již každoročně pořádá v Las Vegas. Již po šestnácté se tak letos sjedou nejlepší sportovci do největšího města amerického státu Nevada, aby zde po dva hlavní soutěžní dny 19. a 20. září měřili síly a nabídli to nejlepší, co je na současné profesionální scéně k vidění. V hlavní mužské kategorii se do soubojů o absolutní prvenství zapojí především trojnásobný úřadující držitel Titulu Phil Heath.

Není žádným tajemstvím, že je horkým kandidátem na zisk další sošky Sandowa. Aktuálně je v plné síle, kondici, bez zranění a s jasnou motivací. Mezi další adepty patří zejména Branch Warren, Kai Greene, Shawn Rhoden, Roelly Winklaar, Dexter Jackson a Mamdouh Elssbiay. Olympie i se jmenovaným předpokládaným vítězem bude v každém případě představovat šťavnatou a zajímavou podívanou. Pokud by však na vrchol vystoupal někdo jiný, přineslo by to možná do až příliš stereotypního očekávání jistou dávku osvěžení. Těžko říci, kdo má k sesazení současné jedničky nejblíže. Branch Warren se zdá být již lehce unavený a to jak fyzicky, tak psychicky. Shawn Rhoden je ještě příliš čerstvou posilou do týmu nejlepších těžkotonážníků, to samé hodnocení inkasuje Mamdouh Elssbiay. Soutěžně na výši i přes svůj věk a poslední vítězství na Olympii v roce 2008 je Dexter Jackson, přesto je jeho případné vítězství nepříliš pravděpodobné. Roelly Winklaar hmotu i formu umí na výtečnou, pokud se mu ovšem povede. I když je ve vynikající kondici, většinou s ní vystačí na výtečná umístění na jiných profesionálních soutěžích. Ze jmenovaných nám zbývá Kai Greene a Dennis Wolf. Oba pojí přibližně stejný věk, začátek startu na profesionálních kláních i hlad ženoucí je do nejvyšších sfér. Kai se Olympie doposud zúčastnil pětkrát, z toho dvakrát dobyl pozici dvojky (2012 a 2013). Dennis si oproti svému rivalovi připsal o tři účasti více a nejblíže zisku Titulu se ocitl loni, kdy obsadil třetí příčku. Psychologicky je taková pozice pro Dennise Wolfa pravděpodobně výhodnější, protože lze stále někam stoupat a neustále zlepšovat umístění. Kai Greene se vydal v přípravě zejména po mentální stránce na maximum a je otázkou, zda dokáže nasbírat potřebnou munici i do dalšího kola. Vše nakonec rozhodne nejen forma Phila Heatha, ale i hodnotící rozhodčí. Ti jediní posoudí, na kolik si nejen Kai Greene a Dennis Wolf nakonec dokážou sáhnout do svých mentálních i fyzických rezerv a společně s ostatními faktory zapracovat na opětovném vygradování toho nejlepšího, co se v nich skrývá.

Olympia 212 Showdown

Kolegové v lehčí hmotnostní kategorii aneb Olympia 212 Showdown, taková je soutěž pro kulturisty vážící maximálně 96,2 kg. Borci startující v této kategorii si dostaveníčko v městě vyrostlém uprostřed pouště dají již posedmé a mezi nejvýznamnější kandidáty na vítěze se bezesporu budou řadit James Flex Lewis (vítěz v roce 2012 a 2013), David Henry (vítěz v roce 2008), Kevin English (vítěz v letech 2009 – 2011) a Hidetada Yamagishi. Poslední jmenovaný přestoupil před časem z otevřené kategorie právě do dvěstědvanáctky a uvidíme tedy, jak si při premiéře v Las Vegas japonský fenomenální závodník povede.

Ms. Olympia

V nejstarší ženské kategorii Ms. Olympia, která se koná již od roku 1980, vládne v posledních několika letech Iris Kyle. Závodnice tmavé pleti jakoby si vzala do hlavy stát se nepropustnou bariérou na cestě k první příčce a s touto filozofií, pokud si odmyslíme „neúspěch“ v podobě druhého místa v roce 2005, kraluje na pódiu nejvyšší soutěže v roli šampionky již od roku 2004. Sama se podle svých slov cítí ještě zdravá, motivovaná a rovněž má chuť inspirovat ostatní. Z výsluní prý odejde až ve chvíli, kdy potřebné atributy včetně soutěžního zapálení na nejvyšší úrovni nadobro ztratí. Hladovými soupeřkami prahnoucími po vítězství jí i letos budou zejména ostřílené stálice Alina Popa, Debi Laszewski, Yaxeni Oriquen-Garcia, Brigita Brezovac či Sheila Bleck.

Fitness Olympia

Ve Fitness Olympia je podobným „špuntem“ na cestě k vítězství ostřílená soutěžní veteránka Adela Garcia. I letošní kvalifikace doposud osminásobné šampionky nedává spát ostatním soupeřkám, mezi kterými nebude chybět dravá a stále více než soutěžně naladěná Oksana Grishina. Po vyhlídnuté kořisti si ovšem půjde i Regiana Da Silva, Tanji Johnson, Fiona Harris či Myriam Capes. Přesto se nelze ubránit dojmu, že v případě dobrých okolností by na vítězství mohla dosáhnout právě ambiciózní Oksana, vítězka letošního klání na Arnold Sports Festivalu.

Figure

V kategorii Figure se o zisk dalšího titulu pokusí dosavadní trojnásobná šampionka z let 2009, 2011 a 2013 Nicole Wilkins. Její úloha bude relativně jednodušší kvůli absenci Erin Stern, vítězky z roku 2010 a 2012. Do bojů zasáhne i řada dalších soupeřek, mezi kterými bude zejména Candice Keene, Candice Lewis, Gennifer Strobo či Camala Rodriguez. Samotná Nicole Wilkins se i letos hodlá přiblížit bezchybné formě z loňského roku, přesto chce mimo jiné zapracovat na šířce latissimů, užším pasu, větších lýtkách a na plynulejším a zpracovanějším přechodu mezi hamstringy a gluteály. V premiéře se zde rovněž představí Natália Lenártová-Revajová, která bude zastupovat Slovenskou republiku.

Bikiny

V Bikini se ve startovním poli objeví současná šampionka Ashley Kaltwasser. Ta se nijak netají tím, že je mimořádně soutěživá a i proto by si ráda připsala zisk dalšího vítězství. Bude to však mít mimořádně těžké, protože stálost přisuzování prvních míst věnovaných vítězkám je v této kategorii poměrně nestálé. Pátý ročník Bikini Olympia pak ve svých řadách přivítá další závodnice, mezi kterými nebude chybět například Yeshaira Robles, Stacey Alexander, India Paulino, Lacey DeLuca či Tawna Eubanks. Za Českou republiku se na pódium postaví Vladimíra Krásová, ze Slovenska se startovní pole rozroste o Nikolu Weiterovou.

Women´s Physique a Men´s Physique

Teprve ve druhém ročníku soutěžně nejmladších kategorií Women´s Physique a také Men´s Physique se představí jejich loňští vítězové. Za ženy se do souboje o obhajobu titulu postaví Dana Linn Bailey, zatímco jejím mužským ekvivalentem bude loňský vítěz Mark Anthony Wingson. Jak oběma jejich plány vyjdou, teprve uvidíme, nicméně v případě Dany Linn by vzhledem k soutěžním ambicím přetaveným do nebývalého předsoutěžního nasazení i propagace sportu prostřednictvím seminářů a akcí mohlo vše vyjít na výbornou.

Závěrem nezbývá než dodat, že i letošní ročník bude, podobně jako ty předchozí, naprosto famózní, jedinečný a hlavně neopakovatelný. Hlavně však bude již padesátý. Těžko říci, jaké plány měli tehdy bratři Weiderovi, když zakládali novou soutěž pro sportovce, kteří již zvítězili na tehdejších profesionálních soutěžích a byli lačni dobývání nových met, tak aby neztratili chuť do dalšího soutěžení a překonávání dalších limitů. V každém případě se letošní klání v Las Vegas bude těšit výjimečné pozornosti a zájmu fanoušků i médií. Vždyť kdo by nechtěl být u toho, když se původní jednoduchý koncept nepřerušovaně reprízovaný desítky let objeví letos již ve svojí padesáté podobě a navíc v nebývale vynikající kondici?

Dosavadní vítězové Mr. Olympia

2013 – Phil Heath
2012 – Phil Heath
2011 – Phil Heath
2010 - Jay Culter
2009 - Jay Cutler
2008 - Dexter Jackson
2007 - Jay Cutler
2006 - Jay Cutler
2005 - Ronnie Coleman
2004 - Ronnie Coleman
2003 - Ronnie Coleman
2002 - Ronnie Coleman
2001 - Ronnie Coleman
2000 - Ronnie Coleman
1999 - Ronnie Coleman
1998 - Ronnie Coleman
1997 - Dorian Yates
1996 - Dorian Yates
1995 - Dorian Yates
1994 - Dorian Yates
1993 - Dorian Yates
1992 - Dorian Yates
1991 - Lee Haney
1990 - Lee Haney
1989 - Lee Haney
1988 - Lee Haney
1987 - Lee Haney
1986 - Lee Haney
1985 - Lee Haney
1984 - Lee Haney
1983 - Samir Bannout
1982 - Chris Dickerson
1981 - Franco Columbu
1980 - Arnold Schwarzenegger
1979 - Frank Zane
1978 - Frank Zane
1977 - Frank Zane
1976 - Franco Columbu
1975 - Arnold Schwarzenegger
1974 - Arnold Schwarzenegger
1973 - Arnold Schwarzenegger
1972 - Arnold Schwarzenegger
1971 - Arnold Schwarzenegger
1970 - Arnold Schwarzenegger
1969 - Sergio Oliva
1968 - Sergio Oliva
1967 - Sergio Oliva
1966 - Larry Scott
1965 - Larry Scott

Dosavadní vítězové Olympia 212 Showdown

2013 - Flex Lewis
2012 - Flex Lewis
2011 - Kevin English   
2010 - Kevin English   
2009 - Kevin English
2008 - David Henry

Dosavadní vítězky Ms. Olympia

2013 - Iris Kyle
2012 - Iris Kyle
2011 - Iris Kyle
2010 - Iris Kyle
2009 - Iris Kyle
2008 - Iris Kyle
2007 - Iris Kyle
2006 - Iris Kyle
2005 - Yaxeni Orique
2004 - Iris Kyle
2003 - Lenda Murray
2002 - Lenda Murray
2001 - Juliette Bermann
2000 - Valentina Chepiga
1999 - Kim Chizevsky
1998 - Kim Chizevsky
1997 - Kim Chizevsky
1996 - Kim Chizevsky
1995 - Lenda Murray
1994 - Lenda Murray
1993 - Lenda Murray
1992 - Lenda Murray
1991 - Lenda Murray
1990 - Lenda Murray
1989 - Cory Everson        
1988 - Cory Everson
1987 - Cory Everson
1986 - Cory Everson
1985 - Cory Everso
1984 - Cory Everson
1983 - Carla Dunlap
1982 - Rachel McLish
1981 - Kike Elomaa
1980 - Rachel McLish

Dosavadní vítězky Fitness Olympia

2013 - Adela Garcia
2012 - Adela Garcia
2011 - Adela Garcia
2010 - Adela Garcia
2009 - Adela Garcia
2008 - Jen Hendershott
2007 - Adela Garcia
2006 - Adela Garcia
2005 - Jen Hendershott
2004 - Adela Garcia-Friedmansky
2003 - Susan Curry
2002 - Susan Curry
2001 - Susan Curry
2000 - Susan Curry
1999 - Mary Yockey
1998 - Monica Brant
1997 - Carol Semple-Marzetta
1996 - Saryn Muldrow
1995 - Mia Finnegan

Dosavadní vítězky Figure Olympia

2013 – Nicole Wilkins
2012 – Erin Stern
2011 – Nicole Wilkins
2010 - Erin Stern
2009 - Nicole Wilkins-Lee
2008 - Jennifer Gates   
2007 - Jenny Lynn
2006 - Jenny Lynn
2005 - Davana Medina
2004 - Davana Medina
2003 - Davana Medina

Dosavadní vítězky Bikini Olympia

2013 – Ashley Kaltwasser
2012 – Nathalia Melo
2011 – Nicole Nagrani
2010 – Sonia Gonzales

Dosavadní vítězky Olympia Women’s Physique

2013 – Dana Linn Bailey

Dosavadní vítězové Olympia Men’s Physique

2013 – Mark Anthony Wingson

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk