Plus výsledky kategorie Bikini

Soutěže | 02.03.2014 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, npcnewsonline.com

V americkém Columbuskončil šestadvacátý ročník prestižní soutěže Arnold Classic. V  budově celého dění Franklin County Veterans Memorial, jejíž počátky sahají do padesátých let minulého století s prostorami původně určenými jako připomínka významných činů mužů a žen sloužících v Ozbrojených silách Spojených států amerických, se až do dnešních dnů odehrávala celá řada nejrůznějších kulturních a sportovních akcí, ke kterým z kulturistického pohledu patří nejen všechna semifinálová a finálová klání Arnold Classic, ale například i vítězství Arnolda Schwarzeneggera v roce 1970 a zisk titulu Mr. World. Zmíněnou budovu, do jejíchž prostor se nesmazatelně vryly desítky let historie, však podle plánů již brzy čeká demolice a na jejím místě má vzniknout nový multifunkční komplex. Uvedené vítězství připomněl při proslovu právě bývalý protagonista tehdejší soutěže a sedminásobný vítěz Mr. Olympia Arnold Schwarzenegger, přičemž zmínil vzpomínky i na řadu dalších událostí, které se k tomuto místu vážou.

V otevřené kategorii Arnold Classic bojovalo v mnohdy velmi těsných duelech celkem jedenáct závodníků. Formy některých z nich příjemně předčily všechna očekávání a zajistily napínavou podívanou až do závěrečného vyhlášení vítězů. Tomu předcházely semifinálové souboje, ve kterých se do prvního vyvolávání dostal Dennis Wolf, Victor Martinez, Shawn Rhoden, Evan Centopani a Cedric McMillan. Ve druhém sledu se pak představili Fred Smalls, Edward Nunn, Toney Freeman, Ben Pakulski, Branch Warren a Brandon Curry.

V samotné finálové části bylo i s ohledem na semifinálový vývoj brzy patrné, že o první místo bude nejspíš bojovat Dennis Wolf, který však zpočátku nedisponoval takovou formou, aby si pozici jedničky mohl jednoznačně nárokovat. Na paty mu šlapal ostře připravený Shawn Rhoden, o kterém mnozí hovořili jako o vítězi klání. Oproti Dennisovi sice ztrácel na celkové mohutnosti, nabídl však líbivější a symetričtější postavu při pohledu zpředu. Dennis jej na oplátku předčil v zádové póze a s postupujícím finálovým večerem gradovala i jeho forma. Nabídl plné, tvrdé a pevné svaly, které v kombinaci s dozrávající formou a celkovou hmotou nakonec znamenaly vytěsnění Shawna Rhodena na druhé místo, za které získal i šek na 75.000 USD. Přestože vítězství Dennise Wolfa bylo nakonec téměř zřejmé, do poslední chvíle byli všichni v napětí, neboť Shawn Rhoden připravil svému pokořiteli perné chvíle a byl mu více než důstojným soupeřem. Dennis Wolf si tak ve svých pětatřiceti letech splnil dávný sen, neboť se nijak netajil tím, že by v Columbu jednou rád zvítězil. To se mu málem povedlo a to v roce 2011 a 2012, pokaždé však skončil na druhém místě. Loni tuto soutěž vynechal, odpočinul si, a jak se ukázalo, tato strategie s vhodnou kombinací soupeřů na pódiu nakonec zapracovala v jeho prospěch. Na pódiu při předávání ceny od Arnolda Schwarzeneggera pak řekl, že to byl on, kvůli komu začal s kulturistikou a nyní tu oba stojí na jednom pódiu. Ačkoliv se na soutěž připravoval tak jak je u něj poslední léta zvykem zcela sám, poděkoval všem okolo za potřebnou podporu a zejména pak zmínil svoji ženu, které vzkázal, že jí miluje. K vítězství si šťastný a dojatý Dennis Wolf odnesl nejen šek na částku 130.000 USD, ale i Cenu fanoušků.

Armádní seržant Cedric McMillan více než příjemně překvapil třetím místem (šek na 50.000 USD). Ačkoliv měl často problém s finální formou, tentokrát bylo vše v pořádku. Jeho předností byla mohutná symetrická postava s V-tvarem trupu podtržená malým pasem a širokými rameny. Čtvrtý Victor Martinez (šek na 30.000 USD) dokázal, že pobyt v nejužší kulturistické elitě si po všech přestálých peripetiích v minulosti a souvisejícími tréninkovými přestávkami nadále zaslouží. Vypadal velice dobře a divákům nabídl skvělou symetrii, úzký pas a výbornou svalovou připravenost s klasickými liniemi, která předčila závěr loňské soutěžní sezóny. Pátý skončil Evan Centopani (šek na 15.000 USD). Na pódiu prezentoval slušnou formu zastiňující jeho vystoupení na loňské Olympii a přidal i vylepšení v oblasti hrudníku, nicméně lepší svalové zpracování dolní poloviny těla by jej mohlo vynést k lepším příčkám. Možná překvapivě až šestý skončil poslední dobou v porovnání s minulostí a zejména druhým místem na Olympii v roce 2009 a dvěma vítězstvími na Arnold Classic v roce 2011 a 2012 mírně ztrácející dech Branch Warren (šek na 10.000 USD). Devětatřicetiletý závodník sice vypadal lépe než na loňské Olympii, kde skončil devátý, avšak měkčí vzhled, širší pas a přirozeně méně symetrické linie v porovnání s některými závodníky mu nedovolily skončit lépe.

Sedmý skončil v porovnání s konkurencí ne tolik dobře připravený Ben Pakulski, který si z loňského klání odnesl druhou příčku. Jako osmý se umístil Brandon Curry a okopíroval tak loňské vystoupení. Devátý Toney Freeman se díky odpočinku představil v lepší formě než na Olympii a vzhledem k věku (47 let) nelze než opět nezmínit neuvěřitelnou formu, jakou oproti mladším soupeřům disponuje. Předposlední skončil Edward Nunn (loni osmý), poslední místo pak zbylo na Freda Smallse, jenž tradičně přivedl diváky do varu svojí volnou sestavou.

Bikini International

V kategorii Bikini se na pódiu sešlo celkem šestnáct závodnic, mezi kterými nechyběla ani vítězka loňského ročníku India Paulino. Možnost obhájit titul je v této kategorii nanejvýš obtížné a hlavně nepředvídatelné nejen pro diváky, ale i pro samotné soutěžící. Úřadující vítězka však dostala šanci a objevila se hned v prvním vyvolávání, ve kterém se k ní připojila Amanda Latona, Yeshaira Robles, Nathalia Melo, Ashley Kaltwasser a Stacey Alexander. Jmenované závodnice si nakonec ve finálové části podle předpokladů rozebraly nejlepších šest míst, přičemž jako nejlépe hodnocená vzešla z výsledkových listin hodnotících rozhodčích Ashley Kaltwasser (šek na 7.000 USD). Ačkoliv za loňskou sezónu dokázala nasbírat řadu prvních míst, jedná se oproti minulému roku, kdy skončila na Bikini International desátá, o výrazný výkonnostní posun. Druhá Yeshaira Robles (šek na 3.000 USD) si oproti loňsku o dvě příčky polepšila a i díky pozici dvojky na loňské Bikini Olympia se řadí k jedné z nejrespektovanějších závodnic. Třetí příčku obsadila Amanda Latona (šek na 2.000 USD), šestá z Bikini Olympia 2013. Šestici nejlepších pak uzavřely a po 1.000 USD obdržely čtvrtá Nathalia Melo, pátá Stacey Alexander a konečně zmíněná loňská vítězka India Paulino, na kterou tentokrát zbyla až šestá příčka.