James Flex Lewis vítězem, Lukáš Osladil na sedmém místě

Soutěže | 01.03.2014 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, npcnewsonline.com

Arnold Classic 212

Historicky první ročník soutěže Arnold Classic v kategorii do 212 liber přivítali diváci i samotní protagonisté s nadšením.

Příležitost zabojovat si o zisk titulu v americkém Columbu dostalo dvanáct soutěžících, mezi kterými nechyběl ani český profesionál Lukáš Osladil. Samotné klání mělo již od začátku horkého favorita, kterým nebyl nikdo jiný než James Flex Lewis, vítěz loňské Olympia Showdown a pražské EVL´s Prague Pro. Výkonnostně důstojnými soupeři mu byli především David Henry a Aaron Clark, kteří s ním společně s letos o něco méně výrazným Hidetadou Yamagishim nastoupili do prvního vyvolávání. Po skončení vzájemného porovnávání se do druhého vyvolávání na pokyn rozhodčích dostali Lukáš Osladil, Charles Dixon, Richard Tricky Jackson a Jose Raymond. V posledním sledu se pak představili bratr Roellyho Winklaara Quincy Winklaar, Stan McQuay, Marco Rivera a Angel Rangel Vargaz.

Ze vzájemných soubojů vzešel nakonec podle předpokladů jako vítěz James Flex Lewis. Třicetiletý závodník dokázal donést na pódium v podstatě stejnou úroveň takřka bezchybné připravenosti, jakou disponoval na loňské Olympii. K šeku na 25.000 USD dostal i cenu z rukou Arnolda Schwarzeneggera, poděkoval za všechno především rodičům a na neustálé dotazování bývalého guvernéra ohledně přípravy nakonec odpověděl, že si zakoupil Encyklopedii moderní kulturistiky od Arnolda Schwarzeneggera a díky radám v ní dokázal zvítězit.

Druhý skončil David Henry (šek na 13.000 USD), vítěz historicky první Olympie v lehčí váhové kategorii z roku 2008 (tehdy ještě do 202 liber). Na pódiu vypadal fenomenálně a vítězi lehce šlapal na paty. Třetí příčku bral Aaron Clark (šek na 8.000 USD), drtivě nadějný pětadvacetiletý závodník s ohromným potenciálem, který jako profesionál soutěží teprve druhou sezónu. Čtvrté místo obsadil Hidetada Yamagishi (šek na 5.000 USD), pro kterého byla dvěstědvanáctka premiérou. I když s přestupem do nižšího hmotnostního limitu čtyřicetiletý závodník koketoval již před časem, teprve na půdě v Columbu svoje úvahy přenesl do reálu. Oproti minulosti však možná ztratil až příliš ze svojí hmoty, která nebyla natolik připravená, aby mohla ohrozit závodníky na samotné špici. Pátou příčku zabral Jose Raymond (šek na 3.000 USD). Přes papírovou pokožku a jasnou vaskularitu nebyl favoritem i vzhledem k absenci výraznějších detailů. Šestý skončil mohutný Charles Dixon (šek na 2.000 USD), postrádající výraznější kulminaci finálové formy. Třiatřicetiletý Lukáš Osladil obsadil sedmou příčku a na pódiu odvedl výbornou práci. Zaujal především pěkně zpracovanými stehny a hýžděmi, při volné sestavě pak tradičně známou flexibilitou. Pro lepší umístění potřebuje podle zahraničních komentátorů přidat na hmotě, to vše při zachování stávající vynikající svalové připravenosti. Osmou až dvanáctou příčku obsadili v sestupném pořadí šestačtyřicetiletý Richard Tricky Jackson známý svými divácky oblíbenými volnými sestavami, Stan McQuay, který naposledy soutěžil v roce 2011, dále Angel Manuel Rangel Vargaz, Marco Rivera a Quincy Winklaar.

Fitness International

Čtrnáct závodnic, několik favoritek a napínavé klání – takový byl průběh zejména druhého kola kategorie Fitness International při hodnocení volné sestavy, která má na celkový výsledek mnohdy dramatický dopad, jelikož tvoří dvě třetiny celkového hodnocení. Ačkoliv to podle komentářů zprvu tak nevypadalo, první místo nakonec mírně překvapivě ovládla ruská závodnice žijící ve Spojených Státech Oksana Grishina. K umístění dostala i šek na 25.000 USD. Nápaditá volná sestava skládající se z části i z ojedinělého vystoupení s prvky z Pole Dance, které Oksana pečlivě nacvičovala, sklidila zasloužený úspěch a přinesla dojaté pětatřicetileté závodnici vysněný triumf, na který loni díky druhému místu ještě nedosáhla.
Druhá skončila Regiane Da Silva (šek na 13.000 USD). Zaujala především dynamickou sestavou s prvky síly a flexibility, tak jak je to pro ni typické. Třetí příčku obsadila loňská vítězka této soutěže Tanji Johnson (šek na 8.000 USD) čímž si relativně pohoršila. Při pohledu na seznam jejích sportovních úspěchů však vůbec nebude překvapivé, když se na některé ze soutěží opět ujme role šampionky. Čtvrtá Bethany Cisternino (šek na 5.000 USD) se oproti loňsku posunula o příčku níže podobně jako letos pátá Trish Warren (šek na 3.000 USD). Šestici nejlepších uzavřela Ryall Graber-Vasani (šek na 2.000 USD), která dokázala loni dosáhnout na  první profesionální triumf svojí kariéry vítězstvím na Arnold Classic Brazil a roli jedné z nejlepších závodnic následně stvrdila i triumfem na Toronto Pro Supershow.

Figure International

V kategorii Figure ve vzájemných soubojích ani letos nedošlo na v dřívějších letech takřka tradiční zápolení mezi dvěma nejlepšími soupeřkami, kterými byla nejen na pódiu chybějící a nedávno zraněná Nicole Wilkins, ale ani Erin Stern. První příčku a šek na 16.000 USD však dokázala pohotově v sedmnáctičlenném startovním poli obhájit Candice Keene, která si od loňského vítězství na stejnojmenné soutěži dokázala i nadále udržet pozici vítězky Figure International. Druhá skončila Heather Dees (šek na 10.000 USD), jenž stejnou příčku v Columbu vybojovala i při loňském klání. Při cestě za lepším umístěním dokázala v minulosti zapracovat především na výraznějších stehnech a deltových svalech, díky čemuž se jí podařilo lépe docílit dojmu vizuálně užšího pasu. Třetí místo obsadila Camala Rodriguez (šek na 8.000 USD) excelující v minulosti v kategorii Fitness, kde získala například druhé místo na Fitness International v roce 2012. Čtvrtá skončila Ann Titone (šek na 5.000 USD), která v posledních dvou letech dokázala výrazně zapracovat na svojí postavě a zlepšit nejen stehna, ale i horní polovinu těla. Páté místo připadlo pro Candice Lewis (šek na 3.000 USD), šestá skončila Jennifer Strobo (šek na 2.000 USD).