Mr. Olympia 2013 – Phil Heath obhájil pozici šampiona

Mr. Olympia 2013 – Phil Heath obhájil pozici šampiona

Kai Greene druhý, třetí skončil Dennis Wolf

Soutěže | 30.09.2013 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, flexonline.com, IFBBPRO.com

 


Když konferenciér večera Bob Cicherillo přítomným divákům v sále Orleans Arena v Las Vegas oznámil, že je sál zcela zaplněný, nebylo nejmenších pochyb o tom, že kromě finálových klání zbylých kategorií se jedna z největších pozorností soustředí na samotné finále devětačtyřicátého ročníku soutěže Mr. Olympia. Ten se poprvé konal bez jejího zakladatele, letos zesnulého Joe Weidera, kterému byl v mnoha souvislostech nejen při finálovém večeru vyjadřován upřímný obdiv a děkovná slova.

S velkým napětím očekávali tisíce přítomných fanoušků, jak si povedou nejen jejich, ale i papíroví favorité, jejichž pravděpodobná umístění částečně prozradil již předcházející semifinálový večer. Byly to právě formy jednotlivých závodníků, po kterých toužili nejen rozhodčí, ale i samotní diváci. Ať už šampioni v přípravě na podobně velká klání záměrně či v dobré víře prezentují svoji budoucí soutěžní podobu, ke které přidají i konkrétní výsledek v podobě fotografií či videa, se soutěžními plavkami a barvou vyjde pravda nakonec najevo. Jedině pódium totiž dokáže zcela přesně říci, jak na tom v danou chvíli konkrétní závodník je. A to bez ohledu na to, jak vypadají jednotliví protagonisté dva dny předem, den předem či na hotelovém pokoji. Dobře připravená forma navíc postupně zraje. Je tedy například zcela obvyklé, že se během pózingu závodník neustále zlepšuje. Běžný však bývá i naprostý opak. Nebo se podaří nepříliš dobrou formu ze semifinále, ve kterém se získává 50% hodnocení, dotáhnout až ve finálovém závěru a nakonec uspět. V komentářích pro bodybuilding.com to nejlépe vystihl osminásobný Mr. Olympia Ronnie Coleman, když prohlásil, že „řeči vždycky zůstanou jenom řečmi.“

Ty rozhodně nevedl a zaslouženě zvítězil Phil Heath. I když jeho vítězství bylo vzhledem k obrovské konkurenci panující na samé špici poměrně hodně vydřené, stal se pro další rok úřadujícím Mr. Olympia a z Las Vegas si odvezl v pořadí již třetí Titul z nejvyššího profesionálního klání. Současně získal i příjemnou finanční odměnu ve formě šeku vypsaného na rovných čtvrt milionu amerických dolarů. Jak jsme prezentovali již v semifinálovém reportu, předvedl na pódiu především kombinaci toho nejlepšího z obou předchozích let, přičemž disponoval zejména známým trojrozměrným efektem, které jeho dokonalé svaly nabízejí. Po vyhlášení konečných výsledků se v emotivně laděném projevu vyznal nejen z radosti, kterou mu přináší kulturistika, ale neopomněl zmínit i osobní starosti, které jej na cestě k Titulu provázely. Jednou z největších přitom byla obava o svojí ženu, které na začátku letošního roku diagnostikovali rakovinu prsu. Milovaná manželka Jennie je v současné době již několik měsíců po operaci a po vyhlášení výsledků stanula společně s Philem na pódiu, kde ji trojnásobný Mr. Olympia před zraky diváků a kamer vyznal upřímnou lásku.

Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3
Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3

Druhý ve dvacetičlenném startovním poli skončil Kai Greene. Eventuální vítěz Olympie se sice jednomu z fanoušků podepsal na plakát jako Mr. Olympia, což nejen na tiskové konferenci vyvolalo zajímavou diskuzi, avšak podobně jako loni musel i letos vzít zavděk stříbrnou medailí. Přesto nelze říci, že by na sošku Sandowa neměl. Disponoval obrovskými, širokými a detailně zpracovanými zády s hlubokými svaly, ohromující boční pózou i skvělou pózou most muscular. Při semifinále sice jeho podkoží zadržovalo nepatrné zbytky tekutin, avšak již v průběhu pózingu se zlepšoval a gradující formu dokázal přinést i do finálového závěru. I když na pozici jedničky nakonec nestačil, svoje umístění akceptoval a po skončení soutěže se tvářil spokojeně.

Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3
Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3

Dennis Wolf a jeho osmá účast na Olympii přinesla v podobě třetího místa sympatickému a systematicky trénujícímu borci doposud nejlepší umístění, se kterým byl čtyřiatřicetiletý závodník podle výrazu ve tváři naprosto spokojený. Obrovská, ale esteticky zpracovaná hmota, proporční svalová vyváženost, skvělá záda nepostrádající hutnost a vyrýsování, ohromující stehna a fantastická most muscular, to všechno byly atributy, se kterými v určitých chvílích mohl Dennis možná pomýšlet i na lepší umístění. Od nájezdu na druhé místo jej však nakonec přibrzdila méně výrazná forma, než s jakou disponoval Kai Greene coby stříbrný medailista.

Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3
Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3 Mr. Olympia 2013 - top 3

Loni třetí, letos čtvrtý. Shawn Rhoden v mezičase zapracoval zejména v oblasti horní poloviny těla na nabrání hmoty a jejím zkvalitnění a nabídl podobnou formu jako při svém loňském překvapivém úspěchu v TOP 3. I když disponuje skutečně krásnými liniemi a celkovou stavbou těla, na cestu k samotnému vrcholu potřebuje být ještě mohutnější a svalově připravenější.

Pátý Dexter Jackson se v očích mnoha jevil ještě lepší, než při svých loňských vystoupeních jak na Olympii, tak na Masters Olympia. Přestože dávno překročil čtyřicítku, stále je schopen nabídnout podobně kvalitní, objemné a dobře připravené svaly jako jeho někteří mladší soupeři.

Neříkej hop, dokud nepřeskočíš. I tak by se dalo nazvat umístění Jay Cutlera, který se po dvou letech vrátil do nejvyšší profesionální soutěže, aby si na svoje konto připsal zisk páté sošky Sandowa. Ačkoliv vypadal velice dobře, lze přeci jen při vší úctě a respektu jeho poměrně kvalitní formu považovat za jakousi redukci toho, co z hlediska objemu i soutěžní připravenosti nabídl zejména v roce 2009 při zisku třetího Titulu. Přesto na pódiu prohlásil, že letošní Olympie byla pro něj tou nejlepší, kterou za svoji kariéru zažil.

Sedmá pozice se pojí se jménem Roelly Winklaar. Na rozdíl od předchozích klání doznala jeho postava nejen na větší mohutnosti, ale hlavně na lepší svalové vyváženosti a dotaženosti soutěžní formy. Po čtrnáctém místě z roku 2010 a loňské dvanácté příčce se tak závodníkovi trénujícím v poslední době téměř výhradně na rodném ostrově Curaçao podařil doposud nejlepší počin, jaký při svém třetím startu na prknech Olympie předvedl.

Osmou příčku získal možná až příliš mediálně favorizovaný Mamdouh Elssbiay. Přestože disponoval mohutnou stavbou těla, obrovskými objemy a zejména širokými zády v podobě přistávací dráhy, na elitní pozice to zatím nestačilo. Přesto lze hovořit o velkém úspěchu, který se ještě lépe vyjímá v kontextu s tím, že Big Ramy systematicky trénuje v posilovně teprve čtvrtým rokem a je tak před ním otevřená slibná budoucnost.

Zklamání a rozčarování si letos z Las Vegas odváží devátý Branch Warren. Ačkoliv podle svých slov do přípravy dával maximum, nesou se jeho umístění z Olympie od druhého místa v roce 2009 na vlně setrvalého poklesu. V konkrétní podobě se pak jedná o třetí příčku z roku 2010, páté místo z roku 2012 a zmíněné deváté místo z letošního klání.

Desítku nejlepších uzavřel Lionel Beyeke, který svým výkonem při teprve druhém startu v Las Vegas zopakoval loňské umístění. V závěsu za ním skončil Victor Martinez, který i přes poměrně dobrou připravenost nedokázal zatím navázat na kvalitu z minulých let. Dvanáctý skončil Cedric McMillan, který disponuje neuvěřitelně geneticky dobrou stavbou těla a pěknými svalovými partiemi. Pokud se mu podaří skloubit přípravu s pracovními i rodinnými povinnostmi ve větší míře, dokáže se rozhodně posunout daleko výše. Třináctý skončil s poměrně hladkou a v kontextu s nejlepšími profi kulturisty nevýraznou formou Evan Centopani, čtrnácté místo bral při svém Olympijském debutu Steve Kuclo, který je jedním z velmi nadějných mladých kulturistů. Jeho talent se zatím naplno neprojevil i díky tomu, že jako profesionál soutěží teprve od loňského roku. Patnácté místo získal sedmačtyřicetiletý Toney Freeman. I když byl dobře připravený, na výkonnostní úrovni typu Olympie již znatelně ztrácí. Přesto nelze než vyzdvihnout vůli, odvahu a letošní soutěžní úspěchy, díky nimž se i letos postavil na jedno pódium s nejlepšími profesionály. Dělenou šestnáctou pozici si pak mezi sebe rozebrali Johnnie Jackson, Essa Obaid, Brandon Curry, Baitollah Abbaspour a Robert Piotrkowicz.

Letošní ročník Mr. Olympia je tedy minulostí a tak se už vtírá otázka, jaký asi bude ten další. Vzhledem k narůstajícímu věku celé řady více či méně úspěšných závodníků jsme možná právě v tuto chvíli svědky pozvolného, ale přirozeného střídání stráží. Mezi nejstarší účastníky rozhodně patří Toney Freeman, soutěžními veterány jsou však svým způsobem i třeba Branch Warren, Dexter Jackson či Victor Martinez. Nejen na ně se tlačí mladší a draví závodníci, jejichž potenciál teprve čeká na svoje plné odhalení. Přirozený koloběh nelze zvrátit a vyzrát nad vyšším věkem, ve kterém jde všechno přeci jen o poznání hůře, než tomu bylo třeba ještě před pár lety, je zejména po překročení čtyřicítky velmi obtížným až téměř nesplnitelným úkolem. Všem letošním účastníkům nicméně bez ohledu na umístění patří náležitý respekt a obdiv za soutěžní nasazení a náročnou přípravu, kterou při cestě na nejprestižnější klání planety vynaložili.

FINÁLOVÉ POROVNÁNÍ

 
 
 

Související články

Olympia víkend 2013 již příští týden!
Mr. Olympia 2013 – setkání závodníků
Semifinále Mr. Olympia – Kai a Phil v bitvě o sošku Sandowa
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk