Výsledky Ms., Fitness a Bikini Olympia 2013

Výsledky Ms., Fitness a Bikini Olympia 2013

Vítězkami jsou Iris Kyle, Adela Garcia a Ashley Kaltwasser

Soutěže | 29.09.2013 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, IFBBPRO.com


V pátečním dění Olympia víkendu se rozdělovaly první medaile. Na ty si sáhly zástupkyně tří ženských kategorií, jejichž fanoušci si konečně mohli oddechnout od vydatného držení palců. Kromě vynikající úrovně celé řady soutěžících se totiž očekával také jeden z nejnapínavějších soubojů v historii celé soutěže, kdy se rozhodovalo o tom, zda úřadující držitelka Ms. Olympia dokáže získat další titul nebo svoje vládnutí přenechat jedné ze svých soupeřek.

 

Ms. Olympia

„Nedokážu mluvit, ještě jsem to nevstřebala.“  Taková byla některá z nemnoha slov, která ze sebe dokázala na pódiu záhy po vyhlášení vítězství dostat Iris Kyle. Osminásobná vítězka Ms. Olympia svoji sbírku rozšířila o zisk další zlaté medaile z nejvyššího klání ženské profesionální kulturistiky, čímž dokázala navýšit svoji sbírku na celkový počet devíti vítězství. Tuto hranici doposud nepokořil nikdo jak mezi ženami, tak mezi muži, kteří kdy na Olympia víkendu v relevantní kategorii startovali. Dodejme ještě, že zmíněných devět titulů Ms. Olympia v podání Iris Kyle je nebývalým výkonem, kterým překonala i legendární Lendu Murray, jenž na soutěžích Ms. Olympia dokázala posbírat celkem osm zlatých medailí.

O finálním složení první šestky pak napovědělo již první vyvolávání, do kterého nastoupili Juanita Blaino, Brigita Brezovac, Debi Laszewski, Yaxeni Oriquen-Garcia, Alina Popa a Iris Kyle. Svoje prozradilo i závěrečné porovnávání dvou nejlepších závodnic, kterými byla výborně připravená švýcarská závodnice Alina Popa a vítězná Iris Kyle. Jak již víme, byla to právě Iris, která v tomto souboji vítězně obstála a na pozici dvojky odsunula Alinu Popu. Ta v roce 2011 obsadila na Olympii páté místo, loni pak čtvrté a letošní stříbrná medaile je tak pro ni velkým úspěchem. Na třetím místě skončila Debi Laszewski, která si oproti loňsku o jednu příčku pohoršila. Čtvrté místo obsadila loni druhá Yaxeni Oriquen-Garcia, páté místo duplikující loňské umístění získala slovinská závodnice Brigita Brezovac a šestici nejlepších uzavřela policejní důstojnice Juanita Blaino, pro kterou byla Olympie premiérou.

Fitness Olympia

Pro Adelu Garciu se v pátečním klání rozhodovalo podobně jako v předešlé kategorii o tom, zda se ještě dokáže udržet na vrcholu a být aktuální neporazitelnou jedničkou. V jejím zralém sportovním věku (41 let) nebo prostě jen díky dostatečně velkému počtu nasbíraných ocenění se klidně mohla stáhnout z vrcholového sportu, avšak ona udělala něco jiného – dala do přípravy všechno a opětovně zvítězila, čímž se stala osminásobnou Ms. Fitness.

„Byla to jedna z nejtěžších příprav,“ pronesla na pódiu evidentně šťastná Adela Garcia po svém vítězství. Avšak otázku ohledně účasti v dalším roce už nechala bez konkrétní odpovědi a svěřila se, že si v tuto chvíli musí odpočinout, vyspat se a něco sníst.

V prvním vyvolávání, které přineslo odpověď na otázku ohledně umístění dalších závodnic, daly o sobě vědět Myriam Capes, Bethany Cisternino, Tanji Johnson, manželka Branche Warrena Trish Warren a již zmíněná Adela Garcia, kterou rozhodčí umístili do středu. Na druhém místě nakonec skončila s vynikající a vysoce hodnocenou volnou sestavou Oksana Grishina, která si podobně jako loni sáhla po stříbru. Třetí místo získala Tanji Johnson a o dvě příčky tak oproti loňsku svoje skóre vylepšila. Pětici nejlepších uzavřely Myriam Capes, která jako loni získala čtvrtou příčku a pátá Bethany Cisternino, která se oproti loňskému šestému místu dočkala výkonnostního posunu.

Bikini Olympia

Mezi čtyřiadvaceti nastupujícími závodnicemi vládla před nástupem na pódium velké tréma a nervozita. Zatímco rozdíl mezi nejlepšími a méně připravenými závodnicemi byl poměrně zřetelný, v určitých segmentech se pořadí jako již tradičně dalo určit jen stěží. V prvním vyvolávání nakonec na pokyn rozhodčích předstoupila na pódium šestice ve složení Ashley Kaltwasser, Amanda Latona, India Paulino, Yeshaira Robles, Nathalia Mello a Stacey Alexader, ze které vzešlo i konečné pořadí od prvního do šestého místa.

První Ashley Kaltwasser se pódiového klání v Las Vegas zúčastnila poprvé a svým výkonem si tak hned napoprvé připsala vítězství. Svoji profesionální dráhu odstartovala po vítězství na NPC Team Universe Championships v roce 2012, ve stejném roce debutovala pátým místem na Houston Pro a letos před Olympií absolvovala s výbornými výsledky šest profesionálních soutěží. Druhá skončila Yeshaira Robles, čímž si oproti devátému místu z roku 2012 výrazně polepšila. Třetí místo připadlo pro Stacey Alexander, která na loňské Bikini Olympia obsadila dělenou šestnáctou příčku. Až čtvrtá pozice patří pro Nathalii Melo, vítězku loňského ročníku. Šestici nejlepších uzavřely pátá India Paulino (loni třetí) a šestá Amanda Latona (loni sedmá).

V kategorii Bikini startovala i česká závodnice Vladimíra Krásová, kterou jste mohli nedávno shlédnout na těchto fotografiích a videu umístěných na stránkách předního amerického serveru musculardevelopment.com.  Snaha o nejlepší umístění naší zástupkyně, která nakonec skončila na děleném šestnáctém místě, rozhodně nebyla marná a může být jen otázkou času, kdy se jí podaří posunout výkonnostně o stupeň výše. Zmiňme v této souvislosti ještě skutečnost, že již samotné vystoupení na Olympia víkendu společně s nejlepšími atlety a atletkami v příslušné kategorii se řadí právem mezi jedny z nejlepších vrcholů sportovní kariéry každého sportovce.

 
 
 

Související články

Mr. Olympia 2013 – setkání závodníků
Semifinále Mr. Olympia – Kai a Phil v bitvě o sošku Sandowa
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk