Toronto Pro 2013 – kanadské štěstí pro Victora Martineze

Toronto Pro 2013 – kanadské štěstí pro Victora Martineze

Plus výsledky dalších kategorií

Soutěže | 03.06.2013 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, flexonline.com, npcnewsonline.com


V kanadském Torontu skončilo o tomto víkendu velkolepé sportovní klání, v rámci kterého zde bojovali nejen borci z kategorie open, ale i zástupci dvěstědvanáctky, ženské kulturistiky, Fitness, Figure, Bikini a Women’s a Men’s Physique.
Největším tahákem kategorie open byla nepochybně účast Victora Martineze. I když na poslední chvíli nebylo zřejmé, zda bude do země vpuštěn kvůli dřívějším problémům s pobytem ve vazbě spojenými s vízovou kauzou, všichni fanoušci jistě netrpělivě čekali nejen na to, zda jejich oblíbený kulturista bude nakonec soutěžit, ale i na vývoj ohledně možnosti zisku prvního místa, které by znamenalo automatickou kvalifikaci pro letošní soutěž Mr. Olympia.

Pro budoucí vývoj událostí pak po potvrzené účasti nezdolného dominikánce hovořilo již první vyvolávání. V něm byli do vzájemného porovnávání povoláni pouze tři startující a to Victor Martinez, Jon  Delarosa a Fouad Abiad. Po předvedení povinných postojů přesunul hlavní rozhodčí Steve Weinberger do středu Victora Martineze, zatímco Jon Delarosa zůstal po jeho pravé a Fouad Abiad po levé straně. Pak následovalo porovnávání dalších borců, ve kterém se tentokrát na pódium postavili Moe Bannout, Clarence DeVis, Frank McGrath a Bill Wilmore. Právě zde se rozhodovalo o tom, kteří závodníci by podle rozhodčích mohli sáhnout po čtvrtém a pátém místě.

Zpátky však k pozici vítěze, kterou nakonec obhájil nevzdávající se bojovník a druhý ze soutěže New York Pro, která se konala před týdnem, Victor Martinez. Ačkoliv mu po dlouhých měsících od jeho posledního startu v roce 2011 (kromě zmíněné N.Y. Pro) do jeho obvyklé soutěžní hmotnosti stále schází několik cenných kilogramů svalové hmoty, prezentoval se dobrou formou a kvalitním vyrýsováním, přičemž zaujal zejména fantastickou symetrií. Ta je ostatně, společně s estetickými tvary, jeho velmi silnou zbraní, díky které dokázal téměř stanout na pozici světové jedničky na soutěži Mr. Olympia v roce 2007, kde nakonec obsadil druhé místo za Jay Cutlerem. Zejména v semifinálové části mu tentokrát do dokonalosti chybělo dokonalejší odvodnění, přesto si po první příčce v zemi javorového listu sáhl naprosto zaslouženě.

Druhým místem, které naposledy získal v roce 2009 na Tampa Pro, a které patří k tomu nejlepšímu, co ve svojí profesionální kariéře dosáhl, se může plným právem chlubit Fouad Abiad. Disponoval vykreslenými, ostře řezanými hamstringy a dobrou symetrií. V pohodě zvládl i prezentaci břišní oblasti. Protože na letošní Arnold Classic dosáhl až na desátou příčku, nechal si pro tentokrát veškeré experimenty uložené v šuplíku a raději se věnoval osvědčeným způsobům závěrečné přípravy. I když byl ostře řezaný a ve velmi dobré formě, na svého přemožitele nakonec nestačil.

Třetí příčku obsadil čtvrtý z letošního New York Pro Jon Delarosa. Příznivce a diváky nezklamal a nabídl žulově tvrdé svaly, ostrou definici a celkově dobrou formu. Vítěz NPC USA Championships z roku 2011 si účastí v Torontu oblékl profesionální plavky teprve počtvrté, doposud nejlepším výsledkem se pak může pochlubit v podobě druhého místa získaného na stejnojmenné soutěži pořádané v loňské sezóně.

Čtvrtý Frank McGrath se prezentoval svoji tradičně silnou stránkou v podobě kvalitního dotažení formy. Nabídl také podívanou na mohutnou horní polovinu těla, kterou spolu s pěknou žilnatostí korunoval úzký pas. Pokud se tomuto závodníkovi podaří ještě zapracovat na proporční vyváženosti ve smyslu objemových vylepšení dolních končetin, bude zde rozhodně prostor pomýšlet na vyšší umístění.

Pětici nejlepších uzavřel Mohammad Bannout. Vždy brilantně připravený závodník předvedl napruhované gluteály a rozbrázděné hamstringy, nicméně k ideálnějšímu umístění by potřeboval nabrat ještě několik kilogramů kvalitní svalové hmoty. Na páté příčce místo jeho jména mohl tentokrát klidně figurovat Clarence DeVis, který však ztratil až příliš ze svých objemů ve snaze předvést co nejlepší vyrýsování, a skončil tím pádem těsně mimo TOP 5.

Muži do 212 liber

V kategorii do 212 liber vykřesal po dlouhém zlatém vakuu svůj druhý letošní triumf Jose Raymond. Po vítězství na letošním New York Pro tak potvrdil pozici momentálně nejlepšího závodníka, který svoje nesporné kvality prezentuje ve dvěstědvanáctce. Druhé místo obsadil Mark Dugdale, kterému o pověstný vlásek opět unikla možnost poznat, jak chutná profesionální triumf. Třetí místo obsadil španělský závodník Raul Carrasco.

Kulturistika ženy

V kulturistice žen excelovala Jennifer Scarpetta, jenž získala možnost účastnit se profesionálních klání díky zisku profi karty na NPC USA Championships v roce 2010. Po předchozí pauze tak v Torontu nastupovala ke svojí soutěžní premiéře, která se jí ziskem první příčky povedla na výbornou. Na druhém a třetím místě za ní skončily Anne Freitas a Maria Rita Bello.

Fitness ženy

V  kategorii Fitness zvítězila Ryall Graber-Vasani, které se letos podařilo získat první příčku již napodruhé. První letošní vítězství, které bylo zároveň prvním v její profesionální kariéře, si připsala na dubnovém Arnold Classic Brasil. Letos soutěžila celkem čtyřikrát a kromě účasti na Fitness International skončila vždy v TOP 3. Na druhém místě skončila Michelle Blank, na třetím Nicole Duncan.

Figure

Ve Figure si s ostatními soupeřkami poradila na výtečnou Ann Titone, která si ke dvěma vítězstvím v roce 2012 připsala torontskou účastí další triumf. Ten chutná o to lépe, že na stejnojmenné soutěži skončila v roce 2011 na bronzové příčce. Méně štěstí měla Swann Cardot, která podobně jako před týdnem na New York Pro skončila na druhém místě. Třetí příčku obsadila domácí Natalie Waples.

Bikiny

V Bikini kralovala Ashley Kaltwasser, která po vítězství na Powerhouse Classic stanula na první příčce již podruhé. Závodnice, která si profi kartu vybojovala na loňském NPC Team Universe, se od dubnové Europa Show of Champions v celkem pěti posledních soutěžích umístila vždy maximálně do druhého místa. Jennifer Dawn a Gigi Amurao skončily na druhém, respektive třetím místě.

Women’s Physique

Ve Women’s Physique se nejlépe dařilo Toni West, která získala titul absolutní vítězky na NPC Nationals v roce 2012. A jak je vidno, svoje fanoušky rozhodně nezklamala. O tom nakonec vypovídá i třetí místo z New York Pro z minulého týdne, kde při svém profesionálním debutu dokázala solidně obstát v hustě našlapaném a výkonnostně velmi silně obsazeném startovním poli. Druhou příčku obsadila CeaAnna Kerr, která již loni na Toronto Pro skončila druhá. Na třetím místě při svém profesionálním debutu skončila Mindi O’Brien. Jejími posledními závody, na kterých skončila jedenáctá, byla Olympie v roce 2009, kde startovala v kategorii Fitness.

Men’s Physique

V kategorii Men’s Physique si nejlépe počínal Matthew Acton. Podařilo se mu tak nejen získat první profesionální vítězství, ale i potvrdit letošní stále stoupající formu. Tu dokumentovaly jeho úspěchy na letošních soutěžích v podobě třináctého místa na Europa Show of Champions, pátého na Pittsburgh Pro a třetího na New York Pro. Druhé místo získal Tyler Anderson, třetí skončil William Sullivan.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk