N.Y. Pro 2013 – trefu do černého obstaral Mamdouh Elssbiay

N.Y. Pro 2013 – trefu do černého obstaral Mamdouh Elssbiay

Soutěže | 28.05.2013 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, flexonline.com, musculardevelopment.com


Sportovní velkolepé klání z minulého víkendu aneb New York Pro 2013 se neslo ve znamení největšího počtu závodníků, kteří se kdy soutěže zúčastnili. Úctyhodná cifra 134 startujících zahrnovala kategorie kulturistika open, kulturistika do 212 liber, Figure, Bikini, Men's Physique a Women's Physique. I když výsledky mohly být pro některé překvapivé, pro některé, kteří je naopak předvídali dopředu, nikoliv. Ve svých kategoriích tak v sále Tribeca Performing Arts Center zvítězili Mamdouh Elssbiay, Jose Raymond, Candice Keene, Yeshaira Robles, Juliana Malacarne a Sadik Hadzovik.

 

V kategorii open startovalo celkem dvacet závodníků, mezi kterými poměrně jednoznačně dominoval egyptský obr Mamdouh Elssbiay. Více než 130 kg vážící kulturista divákům nepředvedl pouze hmotu, ale přidal i dobrou symetrii, plné svaly, výbornou soutěžní připravenost a povedené zpracování břišních svalů. I když jeho jméno nebylo doposud tolik známé, od této chvíle bude muset každý profesionální závodník počítat s potenciálem, který v sobě skrývá. Tím spíš, že atlet, na jehož finální přípravu dohlížel Dennis James, plánuje startovat na letošní Olympii, kde by chtěl skončit do třetího místa. Big Ramy, jak zní jeho přezdívka, se však neradoval pouze ze sportovního úspěchu. Krátce před jeho vítězstvím se dozvěděl, že mu jeho manželka porodila holčičku, a tak byl určitě o pořádný důvod navíc k náležité oslavě skvěle zakončeného večera.

Druhé místo obsadil Victor Martinez. Je to úspěch nebo prohra? Bývalý elitní kulturista a reportér musculardevelopment.com Shawn Ray nabídl dominikánskému závodníkovi označení získané příčky za „hořkosladké“ a ten to jen potvrdil. Přesto lze po dlouhé odmlce a prodělaných peripetiích z uplynulého období, kdy byl mimo soutěžní dění, hodnotit umístění jednoznačně pozitivně. Sám Victor Martinez uvedl, že výzvou mu byla nejen soutěž samotná, ale i každý trénink v posilovně, který jej vedl na cestě k soutěžnímu znovuzrození.

Třetí příčku si odnesl Juan Morel. Do přípravy vložil více než stoprocentní úsilí a v porovnání s loňským rokem, kdy na New York Pro skončil čtvrtý, si o jeden stupínek polepšil. Místo čtvrté získal domácí Jonathan Delarosa. V porovnání s minulými kláními působil tentokrát na pódiu nejmohutněji a podobně jako jeho předchozí soupeř si oproti loňsku vylepšil posun o jednu příčku. Pětici nejlepších uzavřel Clarence DeVis. Jeden z nejmenších závodníků v otevřené kategorii v minulosti startoval ve váhově limitované dvěstědvanáctce a jeho probojování do TOP 5 mu tentokrát zabezpečil robustní vzhled a plně vypracované svaly.

Při pohledu do výsledkové listiny není bez zajímavosti umístění Cedrica McMillana. Rázem totiž snad každého napadne známé rčení o tom, že co bylo včera, nemusí být už dnes. To proto, že úspěchy na New York Pro se pro tohoto závodníka vyvíjejí jako na houpačce. Zatímco v roce 2011 skončil na jedenáctém místě a loni v pozici vítěze majestátně triumfoval, letos se díky dvanácté příčce opětovně ztrácí kdesi v nedohlednu.

Na závěr ještě zmiňme účast dvou českých zástupců, kterými byli Dalibor Hájek soutěžící v kategorii open a Nikola Weiterová, která české barvy hájila v kategorii Bikini. Ačkoliv oba nedosáhli na vyšší příčky (Dalibor skončil na děleném patnáctém místě, Nikola pak na příčce dvanácté), nezbývá než vyzdvihnout jejich snahu uspět co nejlépe a podotknout, že i přes větší osobní ambice ohledně umístění se v jedné z nejostřeji obsazených profesionálních soutěží jedná o úspěch hodný zasloužené pozornosti.

 
 
 

Související články

New York Pro 2013 - výsledky
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk