Naturální kulturistika v ČR – co přinesl rok 2012 a jaký bude rok 2013?

Naturální kulturistika v ČR – co přinesl rok 2012 a jaký bude rok 2013?

Soutěže | 07.01.2013 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: skfcr.cz


V roce 2012 se v oblasti naturální kulturistiky a fitness událo v ČR mnoho důležitých věcí, které nás často potěšily a rádi si je nyní připomínáme...

Už první soutěž, kterou bylo  Aminostar mezinárodní MČR 2012 v Brně, dalo jasně najevo, že zájem o účast na soutěžích v naturální kulturistice i nadále roste. Rekordní počet účastníků a zejména velké množství zájemců o dříve méně obsazené kategorie, např. dorost nebo Fitness Classic mužů i žen, naznačily, že jde ČSNS nadále správným směrem. Záštitu nad akcí převzal primátor města Brna Bc. Roman Onderka, MBA., velmi dobře se osvědčili i Jan Caha a Petr Juriga, kteří se poprvé představili v nových rolích pořadatele a moderátora soutěže. Věříme, že oba využijí příležitost pokračovat v této činnosti i v roce 2013. K rozvoji nových fitness kategorií v průběhu celého roku pak nesmírně pomohla aktivita Jindřicha Šejby a celého klubu Fitness AVE Přerov, díky čemuž se v součtu stali i bodově nejúspěšnějším klubem ČSNS za rok 2012.

Vrcholem první poloviny roku však bylo samozřejmě INBA Mistrovství světa 2012, které pořádala ČSNS o.s. z pověření INBA World, největší světové federace naturálních sportovců, ve dnech 29. - 30. 6. 2012 v Karlových Varech v moderní hokejové KV Aréně. Přestože se na poslední chvíli nepodařilo dotáhnout právní předpoklady pro možnost účasti cca 15-20 sportovců z Afriky, představili se zde poprvé sportovci ze 3 kontinentů, tedy Evropy, Austrálie a severní Ameriky. Generálními partnery MS byla f. Aminostar a město Karlovy Vary, záštitu nad akcí převzal primátor města K. Vary Ing. Petr Kulhánek.

 Uspořádání této soutěže bylo hlavním předpokladem pro další rozvoj federace INBA v Evropě, což se potvrdilo na podzimním INBA Mistrovství Evropy 2012 v Maďarsku, na které se sešla v mužských kategoriích srovnatelná konkurence jako na MS. Vzhledem k dohodě mezi prezidenty INBA Europe a INBA World, ze které vyplývá pořádání minimálně dvou následujících světových šampionátů v Evropě, by nemělo nic bránit dalšímu úspěšnému rozvoji naturální kulturistiky v Evropě pod hlavičkou federace INBA. Generálním partnerem ME se stala f. Aminostar a město Tatabánya, promotér Endre Estok, prezident INBA Hungary byl jistě s průběhem akce spokojen.

Ve druhé polovině roku 2012 se premiérově ve Znojmě uskutečnil již 8. ročník Aminostar Natural Cupu 2012, nejstarší pohárové soutěže naturálních kulturistů, pořádané v ČR. Poměrně narychlo provedenou změnu místa konání zvládl místní promotér Luboš Bednář, jinak velmi úspěšný naturální kulturista, také výborně.

Završením úspěšného roku pak byl ohromný úspěch společné Česko-slovenské výpravy na soutěži INBA Natural Olympia 2012, která se uskutečnila v Renu (USA). Odsud si přivezli naši sportovci množství medailí a ukázali, že čeští a slovenští naturálové a fitnessky patří oprávněně mezi světovou špičku.

Zapomenout proto nesmíme ani na velmi dobře se rozvíjející spolupráci se slovenskou společností SANK, která se stala naprosto spolehlivým partnerem ČSNS o.s. a převzala velký díl zodpovědnosti za rozvoj tohoto sportovního odvětví v rámci INBA Europe, včetně případné seriózní komunikace s druhou organizací, která na Slovensku působí, pokud o to budou mít v budoucnu obě strany zájem.

Do Nového roku 2013 vstupuje ČSNS o.s. opět s velkými ambicemi. Poprvé v historii své činnosti plánujeme organizaci minimálně 4 mezinárodních soutěží, doplněnými jako obvykle plánovanými výjezdy na soutěže naturálů na Slovensku, případně dalších zemí. Vrcholem jarní sezóny pak bude INBA Mistrovství světa 2013, které se koná na začátku července v Řecku (Zakyntos).

Naprostou novinkou pro sportovce i fanoušky pak je informace, že podzimní INBA Mistrovství Evropy 2013 se uskuteční dne 19.10.2013 ve velkém sále hotelu Thermal v Karlových Varech!!!

Naším cílem je v tomto roce konsolidovat jak finanční, tak i pořadatelské a metodické zázemí ČSNS, včetně rozvoje dalších kategorií a zejména podpora samotných sportovců a klubů naturální kulturistiky.

Tato podpora bude spočívat mimo jiné ve snaze o výrazné zlepšení medializace veškeré činnosti ČSNS o.s. a jejích partnerů. Ta bude probíhat jak ve spolupráci s mediálními partnery ČSNS o.s., tak i připravovanou novou verzí stránek www.natural-sport.cz , kde budete v budoucnu nacházet podstatně častěji aktuální informace nejen z domácího dění v oblasti naturální kulturistiky, ale i z celého světa naturálního sportu.

Prioritou č. 1 však i nadále zůstává snaha o maximální možné dodržování veškerých antidopingových pravidel ČSNS o.s., pokračování velmi účinného systému povinného dopingového monitoringu všech členů atd. V tomto směru i nadále spoléháme na velmi úzkou spolupráci a Antidopingovým Výborem ČR, který je naším zásadním partnerem v této oblasti.

 


Plánované akce s účastí sportovců ČSNS o.s. v 1. polovině roku 2013:

25.01.2013 - AMINOSTAR FITNESS CUP INCHEBA 2013 - Bikini & Models - Bratislava
02.03.2013 - FatZero Beauty & Fitness Cup 2013 – Praha

Květen 2013 – předsoutěžní soustředění naturálů

15.06.2013 – Aminostar Mezinárodní MČR 2013 v naturální kulturistice a fitness – Praha
22.06.2013 (příp. 29. 6. 2013 ) – Mezinárodní MSR 2013 v naturální kulturistice a fitness – Michalovce
06.07.2013 - INBA Mistrovství světa 2013 v naturální kulturistice a fitness – Řecko - Zakyntos

Ve druhém pololetí pak přijde na řadu minimálně další ročník Aminostar Natural Cupu, pohárová soutěž na Slovensku a zmiňované INBA Mistrovství Evropy v Karlových Varech. Kromě soutěží se můžeme těšit na již tradiční soustředění naturálů a množství dalších menších akcí.
 
Věříme, že navzdory nepříliš pozitivním zprávám, které se na nás valí v různých oblastech společenského života, bude pro všechny naturály rok 2013 nesmírně úspěšný a že budou i nadále hrdě poukazovat na to, že právě naturální kulturistika a fitness je ta nejlepší volba.

Tomáš Procházka - prezident ČSNS o.s.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk