Master Olympia 2012 - očima Borise Oravy

Master Olympia 2012 - očima Borise Oravy

Masters Olympia se pořádala po několika letech a to na úžasném místě, v Miami ve Spojených státech.

Soutěže | 23.12.2012 | Michal Rudzinskyj

Text a foto: Boris Orava


Kontréktně v Miami Beach ve Fillmore Theater, což bylo nedaleko od pláže a hned vedle atraktvní Lincoln’s road mall. Fillmore je nejspíš větší moderní divadlo, ideální pro pořádání středně velkých akcí. Hlavní soutěž probíhala v pátek odpoledne a v sobotu večer.


The Fillmore, dějistě Masters Olympia

Soutěž

Na Olympii profesionálních kulturistů veteránů se sjelo 34 soutěžících, od 40 až do 72 let. Seznam závodníky nebyl ochuzený ani o velká jména současné profesionální kulturistiky jako Dexter Jackson či Toney Freeman, v očakávání bylo několik “comebacků”, např. Dennis James. Na doprovodné expo dorazili téměř všechny zásadní osobnosti z kulturistiky za posledních několik dekád. K úplné dokonalosti chyběl snad jen Arnold, Jay Cutler a Kevin Levrone. Koncertace hvězd na této akci byla opravdu maximální a pro fanoušky to muselo být úžasné a mohli zde být těmto osobnostem blíže než na monstrózních akcích typu Mr. Olympia nebo Arnold Classic. A úžasné místo konání, Miami, do toho vneslo další kouzlo.


Soutěžící na našlapané Masters Olympii


Publikum na Masters Olympii

Semifinále

Pódium bylo široké a perektně nasvícené, takže 34 svalnatých chlapů se tam celkem slušně vešlo. Akci výborně komentoval Bob Cicherillo, bývalý profík, nyní již zkušený moderátor. Na pódiu měl bylo ještě několik asistentů, kteří uměrňovali závodníky pomohli hladkému průběhu soutěže a všech kategorií.

Semifinále začínalo představením všech závodníků, kdy jednotlivě nakráčeli na pódium a představili se asi půlminotovým zapózováním. Je skvělé, že na amerických soutěžích se mohou všichni závodníci na úvod takto prezentovat. Za tu dřinu, kterou absolovali, si každý zaslouží prostor na svou prezantaci. Nevýhodou soutěže bylo, že byla pouze jedna společná kategorie mužů, kde byli profící těsně po čtyřicítce, a vedle nich stály o 10, 20, až 30 let starší veteráni, kteří jim mohli těžko konkurovat.


Neskutečná Lenda Murray, bývalá Ms. Olympia a nejhezčí kulturistka na světě, nyní v 51 letech!!!


Shawn Rhoden, pohoďák a současná stoupající hvězda profi bodybuildingu

Po prezentaci zádodníků bylo eliminační pózovaní a boj a semifinále. Organizace soutěže byla perfektní, vše probíhalo svižně a nevznikali žádné pauzy ani mezery. Pro rozhodčí to muselo být náročné, ale pro diváky určitě příjemněší a zábavnější.

Do prvního vyvolávání s semifinále šli pouze 4 závodníci, Chyběl mi tam Darrem Charles a Troy Alves. Jasným favoritem byl Dexter Jackson, který nezklamal a přišel ve špičkové formě. Velké objemy, skvělá symetrie a připravenost, to byl Dexter a nepochybný vítěz. O další medaile bojovali Toney Freeman, Ed Nunn, podle vyvolávání rozhodčích tam byli ještě Dennis James, Ronny Rockel a Mike Kefalianos.


Mr. Shawn Ray

Úplně odsunuti byli Darrem Charles a Troy Alves. Darrem měl úžasně napruhované kvadrycepsy, skvělé poźování a celkově předvedl to, na co má, a měl určitě být ve finále. Troy Alves také předvedl formu a tvrdost, jakou dlouho neměl. Rozhodčí tyto dva skvělé závodníky úplně přehlíželi. Místo toho hodně vyvolávali Kefalianose, který vypadal hodně nezdravě a nepřirozeně. Návrat Dennise Jamese nezklamal, připravil se dobře, ale byly vidět nedostatky v symetrii, velké břicho a zvláštní stehna. Ronny Rockel byl mimo, formu neměl a vedle Dextera, Freemana a Nunna vypadal směšně. Darrem Charles by ho vyklepl a na Alvese taky neměl. Přesto se nějak záhadně dostal do finále.


Ed Nunn, můj oblíbenec a sympaťák


Ed Nunn


Mr. Olympia Phil Heath a Darrem Charles


S Darremem Charlesem a s jeho přítelkyní, češkou, Petrou Měrtl, ktera žije v Miami

Finále

Finále bylo v soboru večer a zahájeno bylo hymnou, kterou zazpíval bývalý Mr. Olympia a operní zpěvák Chris Dickerson. Finále veteránů opět začalo představením všech soutěžících. Následovali volné sestavy všech semifinalistů a bylo na co koukat. Někteří borci měli opravdu zábavné sestavy. Nejlepší sestavu měl Darrem Charles, který je známý jako skvělý pózer. Jeho sestava byla dojemná díky zajímavé hudbě a estetickým pózováním a zároveň show s tanečními a robotickmi prvky. Tricky Jackson předvedl čistou show, jeho electric boogie sestava vypadala moc dobře. Ještě pár zajívamavých sestav se tam objevilo, ale ostatní již jsou zajimavé jen pro fanoušky kulturistiky. Například Dexterova sestava byla opravdu nuda, ale se skvělou postavou. Bylo vidět, že sestavy profíků jsou někde jinde než u amatérů, přesto by si ještě více profíků mělo brát větší příklad ze sestav jako mívají Darrem Charles, Tricky Jackson nebo Vince Taylor... Pomalé pózování na sladké RnB s ohromnou a postavou není vůbec atraktivní.


Nejvíce okupovaný stánek na expu, Ronnie Coleman Signature Series a Shawn Rhoden

Z finále mě nejvíce zaujal Ed Nunn, který figuruje fantastickou mezomorfní postavou, velkými objemy a symetrií. Formu měl také parádní, měl nejvyraznější X tvar a šířku ze všech závodníků. Zdá se mi, že ho pořád rozhodčí podceňují, zde mohl skončit klidně druhý. Freeman je známé jméno, předvedl svůj standard, osobně jsem ho viděl na 2. až 3. místo. Dennis James dostal 3. místo, které je hodně přeceněné. Do finálové pětky absolutně nepatřil Ronny Rockel. Celkově se mi zdá, že u profesionálů hraje trochu politika národnosti a sponzorů.

Během finále bylo několik exhibic, během kterých se představili další legendy tohoto sportu, které nesoutěžili. Franci Benfatto spekuloval o comebacku, nakonec z toho byl jen exhibice. Extrémně pomalé pózování mě však moc nebralo. Ronnie Coleman udělal show. Přestože už má tělo poznamenané zraněními, jeho osobnost je respektováná kdekoliv, kde se objeví. Aktuální Mr. Olympia Phil Heath předvedl krátkou exhibici, ale slušnou mimosoutěžní postavu.


Seminář legend!

Jak bývá zvykem, kromě hlavního programu bylo několik doprovodných kategoríí. Bodyfitnessky byly neskutečně tvrdé a dost svalnaté, vypadaly opravdu profesionálně. Kategori bikiny byla velmi atraktivní. Přesto zde však byly různé typy závodníc. Některé byly atletické a přirozené, opravdu krásně stavěné a sexy. Jiné byly méně přirozené a vypadaly uměle, dokonce nekteré tak, jakoby měly implantáty dokonce v zadku. Bohužel ty braly první 3 místa.

V rámci programu byl také seminář legend s téměř všemi zásadními osobnostmi kulturistiky od 70. let po současnost. Probíhal formou řízeného rozhovoru a dozvěděl jsem se zde některé skutečnosti, názory či vztahy, o kterých jsem se předtím nikde nedočetl.


Vyhlášení

Expo

Doprovodné expo bylo ve vstupním prostoru Fillmore Theater. Vystavovatelů nebylo až tolik, ale o to byly zajímavější osobnosti. Všichni byli velmi příjemní a ochotní, většina na mě udělala velký dojem. Byli připraveni kdykoliv se vyfotit nebo prohodit pár slov. Často byli sami zvědaví a ptali se, odkud jsme. Za každou chválu nebo koment od fanouška byli vděční. Největší pozornosti přitahoval Ronnie Coleman, Phil Heath byl příjemný a skromný, Shawn Rhoden  také, Vince Taylor velmi pozitivní, Darrem Charles působil velmi přátelsky. To jsou prostě profesinálové a chovají se podle toho, přitom je naprostá většina z nich úplně v pohodě.


Sympaťák Vince s mou ženou


Není potřeba komentovat :)


Nejstarší soutěžící na Masters Olympii, 72 let

Závěrečný banket a večeře se konala v hotelu Intercontinental, kde jsme byli my i všichni závodníci ubytovaní. Padlo několik proslovů od hlavních hvězd a organizátorky celé akce. Fanoušci s VIP vstupenkou měli ještě možnost vyfotit se s hvězdami kulturistiky. Já se fotil s Lendou Murray, prohodili jsme několik vět a udělala ne mě neskutečný dojem. Podle mě byla nejhezčí (a jednou z mála) kulturistou v historii, navíc i v 51 letech vypadá fantasticky a bez jakýchkoliv následků. Jako člověk je také velmi sympatická a vděčná. Celkově mi přišli lidé, co žijí v Americe a něco umí, velmi otevření, pozitivní a vděční za každý zájem o ně.


Victor Martinez


Toney Freeman


Dorian Yates

Závěr

Celkově se akce povedla a byla svým způsobem velmi vyjímečná. My jsme si tuto událost i celkový pobyt velmi užili. Po soutěži jsme měli ještě několik dnů, během kterých jsme poznávali Miami Beach. Nemohl jsem vynechat návštěvu amerických sportů, tak jsme se šli podívat na zápas NBA Miami Heat proti Atlanta Hawks. Téměř plná hala, obrovská show a perfektní sportovní představení patří mezi nejlepší zážitky tohoto výletu. Samozřejmě proběhly nějaké nákupy a návštěva Jarky Schneider u ní v Jarka’s Gym. Perfektně se o nás postarala a jsme ji moc vděční za tyto skvělé zážitky. Miami je opravdu ráj a celý výlet na mě udělal obrovský dojem!

Děkuji také magazínu Svět kulturistiky, že zprostředkoval tuto cenu pro absolutního vítěze MČR v kulturistice 2012.


S Jarkou Shneider, promotérkou,naší hostitelkou a češkou která žije v Miami Beach


S powerliftery


Úlovky z Masters Olympie


Muscle Beach :)


Miami boy


Silák Jirka Tkadlčík a já 3 týdny po závedech bez cvičení a stravy


Romantika na Miami Beach


Skoro plná American Airlines arena na běžný zápas


Byla to neskutečná show!


Monster...prostě Amerika


Universal Music - jedno z největších hudebních vydavatelstvích na světě

 
 
 

Související články

Master Olympia Weekend 2012 – back to Miami
Masters Olympia 2012 – závodníci a umístění očima profíků
Masters Olympia 2012 má za sebou semifinálovou část
Dexter Jackson – vítěz Masters Olympia 2012
Exhibice pozvaných profíků na Master Olympia 2012
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk