Arnold Classic 2013 – v očekávání nového šampiona

Arnold Classic 2013 – v očekávání nového šampiona

Ostřílená elita časuje formu až na zářijovou Olympii

Soutěže | 19.12.2012 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, flexonline.com, musculardevelopment.com


Střídání stráží. I tak by se dal nazvat jubilejní 25. ročník prestižní soutěže Arnold Classic, která se i v roce 2013 bude pořádat v americkém městě Columbus ve státě Ohio. Právě sem se ve dnech 1. – 2. března sjede současná vrcholná profesionální špička, aby pod záštitou Arnolda Schwarzeneggera bojovala o vysoce ceněné první místo.

Za dobu trvání této soutěže od roku 1989 se doposud podařilo probojovat před zbytek startovního pole celkem čtrnácti hráčům. Někteří z nich uspěli na rozdíl od počátečních let tohoto soutěžního speciálu vícekrát. Statisticky nejlépe si v tomto směru vedl Flex Wheeler, který se zlatem v ruce skončil celkem čtyřikrát (1993, 1997, 1998, 2000). V závěsu za ním se třemi tituly dominují Jay Cutler (2002 – 2004) a Dexter Jackson (2005, 2006 a 2007). Dvakrát pak uspěl Kevin Levrone (1994 a 1996), Kai Greene (2009 a 2010) a Branch Warren (2011 a 2012).

V březnu bude na půdě pódia v Columbusu opět pořádné horko. Přikládat do kotle ovšem tentokrát rozhodně nebudou ostřílení borci, které jsme na této soutěži mohli vídat v uplynulých ročnících. Určitě zde neuvidíme Jay Cutlera, který již dávno cílí výhradně na Olympii. Kromě toho se v posledních dnech a týdnech objevuje celá řada jmen kulturistů, kteří by na soutěži klidně mohli startovat a přesto to neudělají. Jedním z nich je například Branch Warren. Ten v roce 2011 před blížící se Olympií utrpěl při nastupování do auta devastující zranění v podobě utržené šlachy levého kvadricepsu, nicméně neskutečně zabojoval a navzdory všem očekáváním v roce 2012 na Arnold Classic opětovně zvítězil. Ve stejném roce však na Mr. Olympia příliš neuspěl a skončil na pátém místě. I to bylo možná důvodem stojícím za rozhodnutím dát si v roce 2013 od této soutěže pokoj a soustředit se až na zářijový vrchol soutěžní sezóny.

Na Arnoldovi se nepředstaví ani Kai Greene či úřadující Mr. Olympia Phil Heath. Rovněž zde bude chybět Evan Centopani, který nedávno oficiálně oznámil svoji březnovou soutěžní neúčast a záměr soustředit se až na vystoupení v Las Vegas. Objevit by se zde neměl ani Victor Martinez, který navzdory celé té smůle provázející jej od jeho pobytu ve vazbě neustále pracuje na tom, aby se opětovně objevil na soutěžním pódiu. Podle posledních informací by tomu tak mělo být na květnové soutěži New York Pro. Zapomenout můžeme i na dalšího a navíc nového černého koně, kterým je Shawn Rhoden. Ten letos na Olympii skončil třetí a kromě toho navíc stihl posbírat řadu prvních míst na několika profesionálních soutěžích. Jeho účast na Arnoldovi by byla celkem logická, nebýt záměru zapracovat na objemech, vybrousit je k dokonalosti a představit se divákům a rozhodčím až v září na Mr. Olympia. Velkým překvapením neúčastnit se březnové Arnold Classic v roce 2013 je i čerstvé rozhodnutí Dennise Wolfa. Ten se nijak netají tím, že by vysněný titul rád získal.

„Nezúčastním se Arnold Classic 2013, protože cítím, že moje tělo potřebuje odpočinek,“ říká Dennis Wolf. „Poslední tři roky jsem se zúčastnil jarních i podzimních klání, což obnáší být v podstatě celý rok na dietě a tvrdě trénovat. Moc rád bych zvítězil na Arnold Classic. Každý ví, že bych chtěl získat tento prestižní titul, ale je na čase dopřát svému tělu trochu odpočinku. Od soutěže EVL´S Prague Pro (kterou Dennis vyhrál) jsem odpočíval a do konce prosince budu trénovat jen lehce. Skutečnou objemovou přípravu zahájím až v lednu a soustředit se budu na soutěž Mr. Olympia v roce 2013.“

Nadcházející Arnold Classic je tedy spíše o tom, kdo bude chybět ve startovním poli, než kdo se soutěže zúčastní. Dveře k zisku prvního místa jsou tedy dokořán otevřené pro celou řadu kulturistů, kteří by rádi okusili, jak chutná zisk tohoto profesionálního vítězství. Otevřít je mohou například Ben Pakulski, Lionel Beyeke, Brandon Curry, Fouad Abiad, Michael Kefalianos, Ben White, Toney Freeman, Ben White, Roelly Winklaar, Hidetada Yamagishi, Johnnie Jackson, Essa Obiad či Fred Smalls. Vzhledem k formě na letošní soutěži Masters Olympia v Miami nelze rozhodně podceňovat ani znovuzrozeného Dextera Jacksona, který se svojí formou ukázal, že to se soutěžením na té nejvyšší úrovni myslí nadále skutečně vážně. Ať tak či onak, ze soutěžního klání na pódiu v Columbuse v roce 2013 zřejmě vykrystalizuje zcela nový šampion Arnold Classic, kterému připadne velká pocta v podobě zisku prvního místa na jedné z nejprestižnějších profesionálních kulturistických soutěží světa.

Dosavadní vítězové Arnold Classic


1989 - Rich Gaspari
1990 - Mike Ashley
1991 - Shawn Ray
1992 - Vince Taylor
1993 - Flex Wheeler
1994 - Kevin Levrone
1995 - Michael Francois
1996 - Kevin Levrone
1997 - FLex Wheeler
1998 - Flex Wheeler
1999 - Nassser El Sonbaty
2000 - Flex Wheeler
2001 - Ronnie Coleman
2002 - Jay Cutler
2003 - Jay Cutler
2004 - Jay Cutler
2005 - Dexter Jackson
2006 - Dexter Jackson
2007 - Victor Martinez
2008 - Dexter Jackson
2009 - Kai Greene
2010 - Kai Greene
2011 - Branch Warren
2012 - Branch Warren

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk