Definitivní soumrak nad BMI?

Definitivní soumrak nad BMI?

V kulturistice a fitness bylo a stále je jedním z nejdostupnějších a nejběžnějších prostředků určených k posouzení vaší formy obyčejné zrcadlo.

Zajímavosti | 09.01.2013 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: novinky.cz, wikipedia.org
Zdroj foto: facebook.com


Pokud jste dost sebekritičtí (ovšem nikoliv nezdravě), hned na sobě vidíte, kam se výsledky vašeho snažení či nesnažení ubírají. Trochu se vám začíná vlnit tuk na bocích? Dobrá, to budou ty pozdní večeře s bohatými přílohami. Zároveň můžete hodnotit i úroveň svalového rozvoje a rovněž symetrii. Pak si můžete jednoduše přizpůsobit váš tréninkový a stravovací plán a vytipovat si partie, na které byste se měli více zaměřit.

Jedním ze způsobů, jak je možné v běžné populaci posuzovat, jak jste na tom s vaší tělesnou hmotností a zda vám přitom nehrozí případné zvýšené riziko některé z civilizačních chorob, je i index zvaný BMI., tedy Body Mass Index. Pokud si jej chcete vypočítat, je to velice jednoduché. Stačí vydělit vaší tělesnou hmotnost v kg výškou v metrech2. Pokud tedy vážíte například 90 kg a měříte 175 cm, pak vaše BMI přesahuje hodnotu 29. Podle tabulky vám tak vychází, že potřebujete zhubnout, protože jste lehce obézní. Vy však přitom pravidelně cvičíte, máte krásné svalnaté tělo a na břiše vypracovanou valchu. Pokud se vám to nezdá, pak vězte, že nejste jediní, kdo nad podobným výsledkem nechápavě kroutí hlavou. Na problém s výpočtem ideální tělesné hmotnosti podle tabulek BMI upozorňují někteří specialisté již řadu let. A nejde jen o svaly, ale i o situace, kdy máte těžší kosti nebo se vám tělesný tuk výraznou měrou soustředí pouze v jedné oblasti. Pak se naopak může stát, že váhově vyjdete z testu ideálně, ale skutečnost bude někde jinde.

Vše by měl do budoucna změnit nebo spíše zlepšit nový index zvaný A Body Shape Index, zkráceně pak ABSI. Výpočet je poněkud složitější než v případě BMI, nicméně výsledky jsou přeci jen přesnější a realističtější. Na internetu je možné již v současné době najít stránku pro výpočet ABSI, podle které se dopočítáte žádaných výsledků, nicméně i zde bude platit, že za příliš mnoho svalů opětovně dostanete minusové body. Je tedy nakonec otázkou, zda staré dobré zrcadlo toho v domácích podmínkách nakonec neřekne mnohem víc, než složité matematické vzorce.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk