Zajímavosti z domova - díl 2. (nová rubrika)

Zajímavosti z domova - díl 2. (nová rubrika)

Další díl naši nové rubriky. Už jste dlouho neslyšeli o některých závodních, jak se jim daří, co je u nich nového, zda se připravují na závody? Máte málo informací z české kulturistické scény?

Zajímavosti | 27.01.2012 | Michal Rudzinskyj

Chtěli byste více informací? Právě proto jsme založili tuto pravidelnou rubriku, ve které najdete vždy mnoho zajímavých informací a příběhů lidí, méně, či více radostných.

Tak tedy druhý díl rubriky Zajímavosti z domova je tu pro vás.

 


 

 

 

Boris Orava – návrat na kulturistická prkna už jako tatínek

Už je to 5,5 let, co jsem naposledy soutěžil, bylo to ještě v juniorech na MS v Itálii, kde jsem v drtivé konkurenci obsadil 4. místo. Byl jsem trochu zklamaný, protože rok předtím jsem byl 3. a o dost jsem se zlepšil. Ale vzhledem k vysoké úrovni to byl cenný výsledek.
 
Po té jsem plánoval minimálně rok pauzu a uvažoval jsem o kategorii classic bodybuilding v mužích. Od té doby se však hodně změnilo. Už jsem se tak neupínal na kulturistiku a začal jsem se více věnovat činnostem, na které do té doby nebyl čas. Užíval jsem si studium na FTVS a taky se ve mě projevila touha dělat hudbu. Od malička jsem miloval rockovou hudbu a chtěl jsem hrát na nějaký rockový nástroj, ale vzhledem ke sportovnímu vytížení v dospívání jsem to potlačoval. Po posledních závodech mi to nedalo a řekl jsem si, že i když mi bylo 20, tak není pozdě a musím to zkusit. Rozhodl jsem se pro baskytaru, a tak, s jakým nasazením jsem dělal kulturistiku, začal jsem se věnovat hudbě. Hodně mě to vzalo, několik let jsem žil hudbou, na závodění už jsem moc nepomýšlel. Necvičil jsem úplně pravidelně, ale přesto jsem si zkusil nové druhy tréninků a obohatil své tréninkové zkušenosti.


Sportoval jsem intenzivně a všestranně. Mimo hudby jsem začal jezdit freestyle kayak (rodeo na divoké vodě), v zimě snowboard a freeski, k tomu občas další adrenalinové sporty. Prostě jsem si užíval to, co jsem předtím nemohl nebo se toho bál. Mám rád moderní freestylové sporty, svobodu, boj člověka s přírodním živlem a sebou samým. Adrenalin, hudba a tak přiměřeně bodybuilding - tím jsem žil od dob mé aktivní kulturistiky. Zásadní posun v muzice byl vstup do pražské crossoverové kapely Bundy Tad. Přišlo tedy intenzivní koncertování po boku známých českých kapel. Přesně to jsem chtěl, když jsem začínal na baskytaru a baví mě to.

Na podzim 2010 jsem úspěšně dokončil magisterské studium na FTVS UK a přišla otázka, co dál. V té době jsem dělal produkčního manažera v hudebním klubu, výborná zkušenost, ale mimo obor, který jsem vystudoval. A živit se v oblasti zábavy a kultury je snad ještě těžší, než ve sportu. Osobního trenéra jsem dělal spíše jako vedlejší činnost, protože jsem si nebyl úplně jistý, jestli se chci živit jako komerční osobní trenér.

Připravoval jsem několik závodníků, kde jsem zúročil svoje zkušenosti ze soutěží, ale také nové tréninkové zkušenosti a vědomosti získané na FVTS. Největšího úspěchu jsme dosáhli s Ondrou Konečným, se kterým jsem spolupracoval 3 roky. V roce 2008 vyhrál svou kategorii na Mistrovství ČR a po té získal bronz na ME! Měl jsem obrovskou radost, opravdu se nám do povedlo a to díky skvělé přípravě a jeho talentu.

Nakonec jsem došel k tomu, že bych se měl živit tím, co umím nejlépe. A to je sport, bodybuilding a tělesná kultura. Vrátil jsem se tedy k původnímu plánu a začal jsem se naplno věnovat práci osobního trenéra. Ale pojal jsem to ještě více do hloubky a využil všechno, co dělám. Dal jsem tomu větší rozměr, abych se dokázal přizpůsobit každému klientovi a nabídnout mu více. Jdu sám příkladem, jak naplnit životní styl rovnováhou a pestrostí. Cílem je všestranný pohybový a osobnostní rozvoj, který u mě spojuje tělesná kultura, akční sporty a umění.

Díky této práci se mi podařilo opět vrátit k intenzivnímu tréninku před rokem na jaře. Přestože jsem poslední roky tolik netrénovat, je to zase někde jinde než dřív. Tělo zraje a všechny roky tréninku jsou na svalech vidět. S váhou jsem moc nahoru nešel, spíše naopak, držel jsem se pořád okolo 95 kg, ale s větší kvalitou. A tak jsem se rozhodl, že zkusím soutěž v mužích. V plánu mám jarní mistrovství ČR v klasické kulturistice a byl bych rád, kdyby se povedlo i ME.

Poslední rok se začal také můj osobní život dostávat na jinou úroveň. Na podzim jsem si vzal svou přítelkyni a začátkem dubna se nám má narodit syn. Bude to tedy velmi nabité jaro. Mám z toho radost a jsem rád, že je to právě teď.

Více se o mě a mé práci dozvíte na mých stránkách www.fitnesstrainer.cz


Renata Ticháčková - hlásí návrat na pódia

Pravdou je, že se můj život od loňského roku změnil hodně, díky Bohu jen k lepšímu :). Naposledy jsem startovala na MS v Mexiku (rok 2010). Zážitek to byl opravdu k nezaplacení, ale já věděla, že bude jeden z posledních, alespoň zatím. Celý rok 2011 jsem závodně odpočívala a snažila se o to, aby můj profesní a hlavně osobní život byl takový, jaký jsem si vždy přála a to se během minulého roku opravdu povedlo :-). Jsem šťastná, jako už dlouho ne. V práci se mi daří dobře, pracuji stále jako osobní trenérka ve Sportcentru Delfín v Českých Budějovicích, k trénování a  "spinningování" ještě přibylo proškolení na instruktora KINESIS a FLOWIN. S přítelem, který miluje horskou turistiku a zimní sporty, prožívám, mně zcela nové zážitky, o kterých jsem nikdy ani nesnila. Musím uznat, že příroda je opravdu nádherná a mnohem hezčí, než se za okny ve fitku může zdát :). Asi proto, že je vše tak v pohodě a bez problémů, jsem se na Vánoce rozhodla, vrátit se na podium a zkusit štěstí na jarních mistrovských soutěžích. Pokud se nominuji na ME, budu šťastná :).

Mám obrovskou oporu v rodině a dnes už i u kolegů v práci. Můj přítel při mě stojí na 120 % a to je strašně důležité. Vím, že lepší podmínky na přípravu už mít nikdy nebudu, proto jsem se opět spojila s Baruškou Benešů a společně dáváme dohromady kompletní přípravu na jarní sezonu. Moc se těším na další spolupráci s firmou AllStars a na setkání s lidmi, které jsem už minimálně rok neměla možnost potkat.

Nemám ani tušení, jak tohle všechno dopadne, ale jsem si jistá, že to co dělám, je správné :).

S velikým pozdravem a přáním Všeho dobrého do roku 2012 přeje Renata.


Veronika Zubačová

Moje kariéra začala od roku 2002, kdy jsem v roce 2002 v říjnu absolvovala moji první soutěž ve Fitness. Jak čas plynul zjišťovala jsem, že v Gymnastice asi nějak veliké pokroky neudělám a po několika soutěžích jsem začala závodit v Bodyfitness, což jsem mohla využít ve svůj prospěch a veškeré tréninky přispůsobit jen figuře.

V roce 2006 jsem poprvé vyhrála Mistrovství Čech a na republice vyhrála druhé místo.Pak následovala Evropa a svět, což byla moje podařená sezona, i když na Evropě bylo 10. místo, ale já za to byla ráda. Už v přípravě na republiku jsem cítila divnou bolest v zadech a jelikož mám vrozenou vadu páteře (skoliotický rozštěp páteře) zašla jsem za doktorem a dostala injekci a jelo se dál!!! Bohužel po Světě jsem se zúčastnila mé poslední soutěže ve Vyškově Grand Prix Vyškov a odcestovala do Anglie, kterou jsem měla naplánovanou jako zajímavou zkušenost. Udělal jsem si trenérský kurz  a plná očekávání, i když těžce se rozloučila s rodinou.

Začala jsem pracovat v jednom malým fitku, ale jak se ukázalo záda nebyla ještě úplné v pořádku. Po 2 měsících beznaděje najít doktora a pomoc od odborníka jsem se musela vrátit do Čech na 3 měsíce, kde mně dali „NAŠI“ dohromady a bylo mi řečeno ať se se závoděním a cvičením rozloučím. Diagnóza zněla: „Skolióza zapříčinila rotaci obratle, míšní kanálky zúžené, které tlačí na nervový systém v páteři, kdy hrozí částečné ochrnutí  končetiny a operace..“
Pamatuji si na můj pocit a slzy beznaděje, že se mi zhroutily moje plány a fitness život,.ale být doma s rodinou a přáteli, mi pomohlo a v koutku duše jsem našla toho bojovnýho anděla, který mi našeptával: „ne, ne ty se nevzdáš, není všechno tak černý, jak se zdá“.

Po měsíci v posteli, kdy jsem ani nemohla chodit bez bolesti 5 minut se to zlepšovalo a já byla schopná na malé procházky. Akupunktura s rehabilitací zabraly a za 3 měsíce jsem čekala na letišti zpět do UK a doufala, že vše bude OK.

Začala jsem práci ve velkém fitku a dělala si kurz, který v Anglii využiji jako osobní trenérka, začala jsem zase opatrně cvičit a v roce 2009 jsem se vrátila na česká pódia. Byl to pocit, který se nedá popsat a já byla moc ráda, že všechno nakonec bylo jako dříve!!! Tenkrát jsem byla zase na Grand Prix Vyškov a nakonec jsem vybojovala krásné druhé místo. Pak byla republika 2009 a já se po krůčku posouvala vpřed.

Nyní uběhlo 5 let a já stále pracuji v UK, sice už ne jako trenérka, i když pár lidem ještě sem tam poradím, ale udržet a ušetřit si záda co nejvíce, nakonec vyhrála práce vsedě, takže momentálně pracuji jako recepční. Každá práce má své pro a proti a já věřím, že práce osobní trenérky není minulostí...

Po splněném snu vyhrát republiku, což se mi splnilo v roce 2011 a to hned absolutní (nádherný pocit po tom všem, který mně pořád bude hřát u srdce), jsem nyní v přípravě se pokusit o obhajobu a konečně po 6 letech účast na Evropě!!!

Dám do toho své maximum, i když mé tréninky už neobsahují mé oblíbené cviky kvůli páteři, i tak mi to neubírá na motivaci a lásce k činkám. Konec konců je to ta cesta, která nás provází k úspěchu, kterou si musíme vychutnat a bojovat, než se dostaneme k vytouženému cíly. Čím trnitější  je cesta, tím více si vážíme výsledků!!!

Poslouchat  své tělo a srdce jsou 2 klíček úspěchu, motivace stojí za vším, co v životě děláme, ať je to práce nebo sport, nebo jakékoliv kariéra. A nakonec je to nejvíce největší a to je LÁSKA k tomu, co děláme, bez ní bychom nedosáhli ani toho nejmenšího!!!

Takže v květnu na viděnou a „Činkám ZDAR“ :-)))

P.S.: JESLIŽE VÍŠ ODKUD JSI PŘIŠEL, NEEXISTUJE CESTA KAM AŽ MŮŽEŠ DOJÍT“

 
 
 

Související články

Zajímavosti z domova – díl 1. (nová rubrika)
Zajímavosti z domova – díl 3.
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk