Toney Freeman - oficiální prohlášení k zatčení ve Švédsku

Toney Freeman - oficiální prohlášení k zatčení ve Švédsku

V první polovině prosince loňského roku jsme vám přinesli zprávu o zatčení Toney Freemana ve Švédsku, kde měl vystoupit v rámci Fitness veletrhu ve městě Göteborg.

Zajímavosti | 04.01.2011 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý


S koncem roku 2010 Toney promluvil ohledně této události ke svým fanouškům i médiím formou oficiálního tiskového prohlášení, jehož znění si můžete přečíst níže.

 

TONEY FREEMAN - TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ
Atlanta, pátek, 31. prosince 2010

Všem svým fanouškům na celém světě.

S koncem roku 2010 bych si rád našel chvilku a ze srdce k vám promluvil. Je toho tolik, co bylo nepochopeno a překrouceno. Tady je, jak se vše skutečně stalo. Před dvěma týdny jsem byl společně s dalšími známými kulturisty pozván do švédského Göteborgu na Fitness Expo. Zrovna jsem skončil úspěšné čtyřdenní turné po Dánsku a tak jsem do Švédska dorazil brzy, abych se pozdravil s fanoušky. Město Sundwall bylo jednou z mých zastávek.

Dokážete si představit, jak jsem byl otřesený. Přímo uprostřed podepisování v obchodě vešlo dovnitř asi deset policistů, kteří mě pořádali, abych s nimi šel na stanici. Bylo to bez předchozího varování a mě vůbec nebylo jasné, proč po mě policie jde. Myslel jsem si, že jde o recesi. Jenže přímo na místě, před zraky mých zmatených fanoušků, jsem byl odveden do policejní dodávky. Na místě byli nějací paparazzi a rovněž i televizní štáb.

Když jsme přijeli na policejní stanici, tak mi bylo řečeno, že jsem podezřelý z užívání drog. Vůbec jsem to nechápal. Byl jsem ve Švédsku sotva pár hodin aniž bych měl jakýkoliv záznam týkající se užívání drog. Kdybych byl závislý na narkotikách, nikdy bych si nedokázal udržet statut soutěžního atleta a profesionála.

Podle policie tomu tak bylo proto, že jsem nadměrně svalnatý a že je tedy pravděpodobné, že užívám steroidy. Nedovolili mi zavolat právníkovi, Americké ambasádě ani rodině. Namísto toho mě vyslýchali a donutili k poskytnutí vzorku moči s tím, že výsledky testů budou známy za tři týdny.

Požadovali po mně, abych jim řekl, zda jsem užíval určité anabolické steroidy. Řekl jsem jim, že svoje zdraví beru vážně a že pokud chtějí něco oficiálně prošetřit, tak nechám pověřit svého lékaře, aby jim poskytl lékařskou zprávu. Tu si nevyžádali. O několik hodin později mě propustili bez obvinění. Nebyl jsem poslán do vazby ani požádán, abych se hlásil na policejní stanici.

Když jsem vše viděl v televizi, byl jsem šokován. Místní policejní inspektor Henrik Blusi vše překrucoval. Ačkoliv většina občanských záležitostí zůstává důvěrná do doby, než se prokáže trestný čin, pan Blusi se nemohl dočkat, až bude moci vystoupit před kamerou. Bylo to, jako kdyby využíval mediální prostředky k podpoře svého jednání. Podle všeho jim řekl, že je nemorální, aby byli kulturisté ve Švédsku propagováni prostřednictvím reklamy. Uvedl rovněž, že „kulturisté nejsou v Sundsvallu vítáni“. Výsledkem toho bylo, že mnoho amerických profesionálních kulturistů, kteří se chystali do Göteborgu, od svého záměru opustilo. Mohlo to ovlivnit i švédské vztahy s fitness komunitou, protože nikdo nechce, aby s ním bylo zacházeno tak jako se mnou.

Znechucen policejními obstrukcemi a šokován tím, jak celá záležitost probíhala, jsem se vrátil do Stockholmu a rozhodl se, že svoje turné zruším a vrátím se do Spojených států.

Přátelé, respektuji Švédy a jejich vládu. Dokážu pochopit potřebu vzdělávat lidi a učit se umět se vypořádat se škodlivými společenskými dopady, které má na svědomí zneužívání všech druhů drog. Moje zkušenost nicméně ukazuje, že prosazování zákona se ve švédském pojetí soustředí na ponižování, nikoliv na nápravu. Cožpak je Švédsko netečné k pronásledování jakékoliv skupiny občanů? Je vůbec etické, aby vykonavatel zákona předstoupil před kamery a činil obvinění, aniž by byly zjištěny důkazy? Domnívám se, že tenhle hon na čarodějnice je jen mařením peněz daňových poplatníků.

Ve Švédsku tak může být momentálně každý, kdo vypadá svalnatě, má dredy, tetování a piercing, přinucen jít na policejní oddělení, kde poskytne vzorek moči či krve a je vyslýchán bez přítomnosti právníka. Dokonce vás může policie použít jako příklad a ponížit vás na televizní obrazovce. Samostatně jsou připojeny odkazy na to, jak si švédská policie vedla ve „válce s kulturisty“. Úsudek nechám na vás.

Lidi, jsem rozhněvaný a zklamaný, ale ne zlomený. V roce 2011 ode mě očekávejte spoustu velkých věcí, takže vás vybízím, abyste si zachovali otevřenou mysl a nezapomněli na mě. Uvidíme se během mých vystoupení. Děkuji vám všem, kteří jste mě podporovali vzkazy na Twitteru a Facebooku. Rovněž bych rád poděkoval všem svým sponzorům, fanouškům, přátelům a svojí ženě a rodině za skvělý rok a velkou pomoc, kterou mi věnovali. Přeji vám všem šťastné svátky a X-tra mimořádný rok 2011. Žijte svoje sny, buďte zdraví a nezapomeňte na svoje cíle.

Váš,

Toney Freeman

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk