Dan Duchaine – vzpomínky na steroidového Guru (1. část)

Dan Duchaine – vzpomínky na steroidového Guru (1. část)

Steroidy. Tohle slovo má v sobě doslova magický význam. Ve sportech, ve kterých jde o rozvoj svalů a síly především, tedy v kulturistice a powerliftingu, dokáže přitáhnout pozornost snad každého člověka, který kdy zavadil o činky.

Zajímavosti | 19.11.2009 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: rxmuscle.com, wikipedia.org
Autorem vzpomínek: John Romano
Přeložil: Karel Šedivý


Když jsem objevil článek, ve kterém ve vzpomínkách svého kamaráda vystupuje Daniel Duchain, neváhal jsem ani chvíli nad tím, zda čtenářům Světa kulturistiky tento materiál zprostředkovat či nikoliv. Přes jakoukoliv kritiku jeho osoby tento člověk do kulturistického světa jednoznačně patří, protože jej dokázal v mnohém zcela zásadně ovlivnit. Pojďme se tedy nejprve krátce podívat na to, kdo Dan Duchaine vlastně byl a poté se přenést o pár let zpátky a začíst se do autentického vyprávění Johna Romana, jeho kamaráda a parťáka.

  • Kdo byl Dan Duchaine?

Daniel „Dan“ Duchaine se narodil v roce 1952 a zemřel 12. ledna 2000. V kulturistických kruzích byl především uznávaný a vyhledávaný jako steroidový guru a ve známost vešel také díky svým otevřeným názorům ohledně užívání těchto zakázaných látek. Zúčastnil se i několika televizních pořadů, ve kterých problematiku rozebíral.

Duchaine začal se soutěžní kulturistikou během studií na univerzitě v Nové Anglii v roce 1977. Poté, co sám o sobě prohlásil, že má pro kulturistiku mizerný talent, začal s užíváním anabolických steroidů. Nicméně i krátce poté, co tyto látky začal používat, uvedl následující: „Pořád jsem nebyl dost dobrý. Očividně tady něco nefungovalo a doktoři ani lékárníci mi nedokázali na moje otázky odpovědět. A tak jsem začal s hledáním na vlastní pěst.“ Tím se vlastně odstartovala etapa, během které získával potřebné znalosti a během které si vysloužil přezdívku steroidový Guru.

Dan Duchaine zpočátku prohlašoval, že by nemohl prodávat steroidy, protože nevěděl, odkud by je získal. Po bouřlivém a zničujícím rozvodu se svou první manželkou, která jej opustila s veškerým majetkem, potkal člověka, který věděl, kde steroidy získávat. A tak je Dan začal i prodávat.

Zpočátku vytěsňoval místní dealery, později začal pracovat ve velkém. Posléze se stal součástí rozsáhlého nezákonného obchodování a stal se spoluzakladatelem továrny Laboratories Milano, která v té době byla v Mexiku největším producentem steroidů pro černý trh.

V polovině roku 1987 byl zatčen a obviněn ze spiknutí a porušení zákona o označování produktů. Byl shledán vinným ve dvou bodech obžaloby a odsouzen na tři roky do vězení s pětiletou zkušební dobou po propuštění. Po deseti měsících byl propuštěn na svobodu, nicméně v roce 1991, stále ještě ve zkušební lhůtě, potkal známého, který prodával GHB a Dan s ním začal spolupracovat. Jedním z jejich odběratelů byl ale tajný agent z FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) a tak byl Dan Duchaine odsouzen k dalším třem letům pobytu za mřížemi.

Poté, co byl v roce 1992 podruhé propuštěn z vězení, začal spolupracovat s časopisem Muscle Media 2000 (MM2K), ve kterém vedl svoji rubriku otázek a odpovědí s názvem „Ask the Guru“ („Zeptejte se Guru“). Byl autorem několika knih zabývajících se steroidy a dalšími podpůrnými látkami, kterými byly „Original Underground Steroid Handbook“ (1981), „Underground Steroid Handbook“ (1983), „Underground Steroid Handbook“ (1988) a „Underground Body Opus“ (1996).
Dan Duchaine byl nalezen mrtvý ve svém bytě v Kalifornii 13. ledna 2000. Jeho tělo našel jeho blízký přítel Shelley Hominuk. Vyšetřovatelé zjistili, že zemřel předešlý den kvůli selhání ledvin, jehož příčinou bylo polycystické onemocnění.

  • Můj přítel Dan Duchaine

Dan Duchaine byl člověk, kterého lidé mohli klidně považovat jen za nějakého velkého, žilnatého a svalnatého chlápka. A nebo možná za přeoperovaného transsexuála či trpaslíka - nic dalšího by mě už pak nemohlo překvapit. On měl ale všestranné zájmy. Zajímal se o jízdní kola speciálně upravená pro jízdu vleže, jejichž design vypadal, jako kdyby byl předurčen k tomu, aby svému Guru vynesl další porci slávy. Fascinovaly jej rovněž špičkové luxusní audio přístroje, ve kterých se skvěle vyznal a které byly stejně složité a precizně vybroušené podobně jako jejich šílené ceny. Sám dokázal vytvořit návrh dvojice multikomorových reproduktorů, které si nechal na zakázku speciálně upravit, aby z nich dokázal vyloudit jakékoliv myslitelné zvukové zabarvení.

Jeho skutečnou láskou však bylo divadlo, kterému se hojně věnoval již v době studií. V období před svou smrtí pracoval na svém prvním scénáři, který byl inspirován jeho dvouměsíčním pobytem v divadelním prostředí v New Yorku. Je mi jasné, že někteří z vás nebudou chtít věřit tomu, že zde mluvím o notoricky známém steroidovém Guru, totiž o stejném chlápkovi, který se s hořícími vlasy ve Venice v Kalifornii proháněl se svojí automobilovou replikou Cobra 427, ale je to tak. Přistihuji se, jak přemýšlím nad tím, o čem bychom se asi bavili dnes, pokud by byl naživu. A také o tom, co by mi asi tak řekl tenkrát, když mě tak vehementně žádal, abych ho navštívil v New Yorku. Myslím, že věděl, že umírá.

Právě tohle je důvodem, proč mi sevřený žaludek vždy připomíná, že jsem za ním měl jet. A také mě nutí myslet na něj a vzpomínat na to jaké to tenkrát bylo, když byl součástí mého života. Lidé, které potkávám a kteří vědí, že jsme byli přátelé, se mě neustále ptají, jaký vlastně Guru byl. Nedávno mi někdo psal a navrhoval mi, abych sepsal vzpomínky na chvíle, které jsme společně strávili. Tyto vzpomínky by pak mohly být zaznamenány v encyklopedické podobě a možná nastane jednou den, kdy budu mít příležitost si sednout a všechno to ze sebe dostat. Protentokrát však, s koncem dalšího výročí jeho úmrtí, pro mě bude dostatečnou úlevou to, že budu moci trochu promluvit o životě člověka, který kulturistiku tolik ovlivnil.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk