Fotografické momentky – zpátky v čase s Arnoldem Schwarzeneggerem

Fotografické momentky – zpátky v čase s Arnoldem Schwarzeneggerem

Kulturistika vždy byla a bude vděčným fotografickým námětem.

Zajímavosti | 09.05.2017 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: musculardevelopment.com


Vypracovaná těla, na povrch vyplouvající atmosféra, touha po vítězství. Co na tom, pokud jsou zachycené chvíle černobílého dění již několik desítek let staré? Vždyť emoce nestárnou. Snímky pořízené vnímavým fotografem Art Zellerem dokážou i dnes vyprávět, a to rovněž prostřednictvím slov pronášených ústy jedné z největších hvězd - Arnoldem Schwarzeneggerem. Za zvídavého pohledu komentátorského nestora kulturistického dění Petera McGougha, který se sedminásobným vítězem soutěže Mr. Olympia od roku 1995 pravidelně probíral veškeré aspekty jeho soukromého i sportovního života, se tak pojďme alespoň na chvíli u několika z momentů zastavit a onu dobu si připomenout.


Na snímku zleva: Denny Gable, Arnold Schwarzenegger, Kent Keuhn a Danny Padilla

Arnoldův komentář

V posilovně Gold's Gym ve Venice jsme se snažili vytvářet zvláštní druh energie. Když na vás přišla řada s další sérií, ocitli jste se pod bedlivými pohledy ostatních, což polechtalo vaše ego. Jenže oni se na vás nedívali pouze proto, aby vás povzbuzovali, ale aby vás pěkně zpražili v případě, pokud byste neudělali požadovaný počet opakování nebo odcvičili cvik jen ve zkráceném rozsahu pohybu. Když jsem vyměknul a při rozpažkách nešel až pěkně dolů, začal na mě Ed Corney pokřikovat: „Ale no tak, slečinko, co takhle si k tomu vzít boty na vysokém podpatku?"


Na snímku zleva: Dave Draper, Serge Jacobs, Arnold Schwarzenegger a Frank ZaneArnoldův komentář

Na tomto snímku pózuje Frank Zane a já kontroluji jeho formu mezi sériemi oslích výponů, které provádím s Davem Draperem. Jak si můžete všimnout, mám kolem ramen ručník, takže i když má Dave zpocený zadek, může si mi sednout na záda. A tady druhý zleva je Serge Jacobs, několikanásobný vítěz soutěže Mr. Belgium. To byl báječný člověk. Byl pro mě doslovným ztělesněním elegance, jelikož jsem nikdy neviděl lépe oblečeného kulturistu. Na módu jsem se nikdy příliš nezaměřoval, takže jsem se jej zeptal, co bych měl nosit. Odvětil mi, že jsou teď v kurzu proužkované košile. A tak jsme se vydali na jízdu po Santa Monica, abychom našli obchod, kde bychom koupili proužkované košile velikosti 58 přes hrudník. Můžu vám říct, že jsme jezdili pěkně dlouho.


Arnold vysvětluje Peteru McGoughovi, co zachycuje snímek, který drží v ruceArnoldův komentář

Tohle byla typická scéna v Gold´s Gym - celá ta hemžící se a společně cvičící parta lidí. Většinou jsem vstával nejpozději v sedm hodin ráno, snědl snídani a dal si kratší běh, tak 1,5 km. A pak na dvouhodinovou lekci Business Administration do vyšší odborné školy v Santa Monica. Do posilovny jsem se dostal kolem desáté, kde jsme cvičili dvě a půl hodiny. Po obědě mě čekala další hodina ve škole a nato opět posilovna, kde jsem si většinou od pěti dával druhý trénink. Zdálo se, jako kdyby všichni kolem mě chtěli cvičit ve stejnou dobu. Když jsem začal trénovat v sedm, tak cvičili taky v sedm. Posunul jsem to na devátou a oni také. Nejednalo se o nějaké podlézání. Myslím, že jim moje přítomnost dodávala jistý druh potřebné energie. Vždycky jsem byl slyšet, vyvolával smích v souvislosti s napumpováním a pobízel je: „Zapomeňte na 35 sérií na záda, dneska jich budeme dělat 40. No tak, padavky, není nic lepšího, co by se vyrovnalo bolesti, tak ať to bolí." Takže se domnívám, a doufám, že jsem právě tento druh energie a radosti do tréninků vnášel.


Na snímku zleva: Paul Grant, Ed Corney, Danny Padilla a Arnold Schwarzenegger
 


Arnoldův komentář

Tady na snímku je Danny Padilla, jak se usilovně snaží zvednout z lavičky. Nad cvičením uměl přemýšlet. Jednou jsem jej pozoroval při střizích na kladkách a zeptal se: „Proč necvičíš až do rozpažených paží a děláš jen tříčtvrteční pohyb?" Odpověděl mi, že se zaměřuje na vnitřní část prsních svalů a tříčtvrteční pohyb je zatěžuje intenzivnější a silnější měrou. A pak jsme dělali pózu most muscular a pecka - na prsních svalech se mu objevilo rozrýhování, vlnící se jako hadi. „Zkus to taky tak cvičit," řekl mi. A tak jsem to vyzkoušel a další den měl svalovou horečku. Říkám Dannymu: „Prsní svaly mám namožené, což normálně druhý den po tréninku nemívám." A on mi na to povídá: „Vidíš? Říkal jsem ti to. Musíš trénovat tak jako trpaslíci." (pozn. Danny Padilla měří necelých 160 cm).

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk