Hladový jako vlk

Hladový jako vlk

Je lednový den roku 1990 a jedenáctiletý Dennis Wolf čeká společně s rodiči v malé vesnici Topki na Sibiři ve frontě před prodejnou potravin.

Zajímavosti | 20.01.2015 | Michal Rudzinskyj

Autor textu: Peter McGough
Použité stránky: musculardevelopment.com
Přeložil: Karel Šedivý


Je lednový den roku 1990 a jedenáctiletý Dennis Wolf čeká společně s rodiči v malé vesnici Topki na Sibiři ve frontě před prodejnou potravin. Teplota spadla pod bod mrazu a nárazové sněhové poryvy chlad ještě umocňují. Dennis je součástí dlouhé fronty lidí čekajících vždy jednou za týden na dodávku základních potravin. Čeká už dvě hodiny a občas se posune dopředu, když je obsloužen další zákazník. Jeho rodiče by dnes především chtěli koupit chléb a mléko. Před nimi zbývají už jen čtyři lidé, když prodejce signalizuje vyprodané zásoby a uzamyká dveře. Fronta se rozpadá a Wolfovi odcházejí domů, aby zde strávili další hladovou a (kvůli nedostatku paliva) chladnou noc. Hladový jako vlk?

Dennis Wolf nemá tendenci se ve vzpomínkách k tehdejším neveselým zážitkům neustále vracet a s sebou si nenese žádnou stopu sebelítosti. Dnes tyto zkušenosti ignoruje díky životnímu postoji, se kterým se budete mít ještě příležitost detailněji seznámit, a konstatuje: „Ve svém životě jsem často prožíval těžká období, ale současně vím, že pak vždy přijdou dobré časy." A zcela samozřejmě pak v duchu věčného optimismu s vidinou zářivé budoucnosti pohotově konstatuje, že tehdejší fronty na jídlo trvaly v období let 1989 - 1992 „pouhé" tři roky.

Dennis Wolf se narodil 30. října 1978 v Tokmaku v tehdejším Sovětském svazu. Dnes je město ležící pouhých 320km od hranic s Čínou součástí Kyrgyzstánu. Jeho rodiče pracovali na plný úvazek a otec byl zaměstnán jako foukač skla v továrně. Rodina s penězi sotva vycházela avšak Dennis a jeho mladší bratr si to neuvědomovali, jelikož prvních deset let jeho života bylo na stole vždy něco k jídlu.

Fyzická aktivita se pro něj stala posedlostí. V pravděpodobné předtuše toho, co pro Dennise chystá osud, mu otec v osmi letech koupil lehké jednoruční činky. Mladý Wolf si vymyslil několik cviků, přidal kliky a přítahy na hrazdě a najednou tu byl tréninkový plán. Z časopisů si začal vystřihovat fotografie kulturistických hvězd, jakými byly Arnold Schwarzenegger nebo Tom Platz, přičemž jen těžko nachází vhodná slova, jakými by popsal míru fascinace tehdejšími ikonami: „Prostě jsem obdivoval, jak vypadají. Taková spousta svalů. Byli tak neskuteční." V té době jej však od skutečné návštěvy posilovny dělilo ještě deset let. Namísto toho se zapálil pro basketbal a v mlhavých představách viděl sám sebe jako hráče v NBA (podobně na tom byl i tehdy desetiletý Phil Heath) a chtěl odjet do Spojených států.

Dennis Wolf v roce 1999 a v současné době

Tvrdé zimy a vlhké letní klima v Tokmaku byly občas téměř nesnesitelné, avšak Dennis na první dekádu svého života vzpomíná téměř láskyplně. Ačkoliv byl občanem Sovětského svazu s jeho represivními praktikami, komentuje to jednoduše: „Nijak zvlášť jsem si to neuvědomoval. Měl jsem svoje kamarády a radoval se z toho, co jsme podnikali."

V roce 1989 nastal rozpad sovětského bloku. Uzavíraly se továrny, inflace vyletěla prudce vzhůru, ekonomika padala ke dnu a čekání na jídlo ve frontách se stalo každodenní součástí života. Když otec ztratil práci, přestěhovala se rodina do Topki, nicméně strádání pokračovalo až do chvíle, než Wolfovi v roce 1992 přesídlili do německého Marlu, odkud jejich rodina původně pocházela. Život rázem nabral lepší směr. Rodině se začalo dařit lépe a Dennis začal navštěvovat lekce thaiboxu a kickboxu.

Začal rok 1998 a devatenáctiletý sibiřský rodák se rozhodl navštěvovat místní posilovnu. Na výšku 182cm vážil jen 73kg, avšak disponoval širokými rameny a úzkým pasem. Během roku nabral víc jak 16kg svalů a současně si dokázal zachovat vyrýsovanou břišní partii. „Lidé se mě ptali, jak jsem to dokázal," vzpomíná Dennis. „A já jim odpovídal, že netuším. Prostě jsem jen chodil na tréninky a jedl." Jak už bylo řečeno dříve, tenhle chlapík nemaří čas s nějakými vnitřními analýzami a namísto toho jde rovnou k věci.

Se zkušenostmi nasbíranými během pouhých dvanácti měsíců tréninku nastoupil ke své první soutěži a zvítězil. V roce 2000 se pak na Mezinárodním německém šampionátu umístil čtvrtý v těžké kategorii. Krátce nato přišel jako malíř pokojů o práci a tak se mu nevedlo příliš dobře. Pak však potkal budoucí manželku Katju. „Byla to ona, kdo dokázal celou situaci zvrátit k lepšímu. Povzbuzovala mě, abych to nevzdával. Vzali jsme se ve Philadelphii v roce 2003, kde jsem vystupoval v rámci exhibičního vystoupení." Dennis dnes odpovídá zcela spontánně, když říká: „Jsem velice šťastně ženatý muž. Katja mi dokáže dát veškerou potřebnou oporu a já jsem hrdý, že stojí vždy při mně."

V roce 2004 se novopečený ženich umístil druhý v těžké váze na Mezinárodním mistrovství Německa a o rok později na stejné soutěži zvítězil. Domníval se, že díky výsledku by mohl pomýšlet na zisk profesionální karty IFBB, avšak zástupci organizace mu sdělili, že se změnila pravidla. Aby se mohl postavit vedle Jay Cutlera a dalších, musí se umístit v TOP 5 na amatérském mistrovství světa v roce 2005. Jeho reakce zněla: „Já a v TOP 5? To přeci nemůžete myslet vážně?"

S pragmatickým přístupem charakterizujícím jeho povahu však došel k logickému závěru: „Dobrá, všechno co můžu udělat je, že nastoupím do soutěže a předvedu to nejlepší. Pak už je to v rukách jiných." Záznamy ve výsledkových listinách ukazují, že ruce ostatních byly zvednuty v ujištění, že jeho „nejlepší" bylo dostatečně dobré a Dennis Wolf tak mohl být korunován jako absolutní vítěz amatérského Mistrovství světa roku 2005.

Když jsem v roce 2005 na Světovém šampionátu poprvé uviděl Dennise Wolfa (kterého jsem předtím osobně neviděl), udělalo to na mě takový dojem, že jsem zařídil vše potřebné, aby mohl fotograf Kevin Orton odjet do Německa, Dennise okamžitě nafotit a já tak mohl dát jeho fotografii na přední stranu nejbližšího možného vydání.

Od onoho amatérského Světového mistrovství nastartoval Dennis zářivou profesionální kariéru, jenž mu doposud vynesla šest profesionálních vítězství včetně výhry na Arnold Classic v roce 2014 a šestinásobné umístění v TOP 6 na Mr. Olympia, z nichž nejvyšší bylo třetí místo v roce 2013. Pravidelně se objevuje na obálce časopisu Muscular Development, je jedním z nejpopulárnějších kulturistů současné scény a jeho stavba těla patří mezi nejlepší, jaké se kdy objevily. Žije v Las Vegas a jeho životní styl by mohl být pro řadu lidí předmětem závisti. Sláva a úspěchy mu však do hlavy nestouply. Nezapomněl totiž na toho hladového jedenáctiletého kluka, čekajícího před sibiřským obchodem s potravinami.

                          Dennis Wolf se těší popularitě kamkoliv zavítá

Dennis Wolf, jakého jsem za posledních bezmála deset let poznal, je nenamyšlený, přívětivý a přátelský člověk s tváří připravenou k úsměvu. V životě to neměl jednoduché a poznal opravdový význam toho „Být hladový jako vlk". Z geografického, sociálního i kulturního hlediska toho má za sebou víc než dost. Nenechte se tedy jeho dobráckou povahou mýlit. Ve svém nitru totiž ukrývá železné odhodlání popoháněné hledáním cíle k naplnění svých snů. Jay Cutler prohlásil, že Dennis Wolf je jedním z nejzanícenějších kulturistů, jaké zná.

V nerušených okamžicích k vám blonďatý obr promluví s téměř důvěrným tónem: „Neměl jsem vůbec nic a přišel jsem s ničím. Narodil jsem se v centrální Asii, žil na Sibiři a čelil spoustě překážek. Ve svém životě jsem často prožíval těžká období, ale současně vím, že pak vždy přijdou dobré časy. A tak jsem neustálý optimista a nikdy se nevzdávám. Moji rodiče museli bojovat za všechno, co měli a tahle vlastnost a absence sebelítosti se stala součástí mojí osobnosti. Nepřestávám bojovat ani teď. Životní zkušenosti mi dodaly nejen neústupnost a motivaci, ale i smysl pro realitu a pro to, abych se nenechal unést sebou samým. Moje síla pramení z uvědomění si toho, co jsem dokázal překonat a tak vím, že nic není nemožné, pokud pro to budete tvrdě pracovat. Rád bych byl nejlepším kulturistou na světě, ale jestli se mi to nepovede, chci být nejlepším Dennisem Wolfem.

V souboji s úřadujícím Mr.Olympia Philem Heathem

 

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk