Roelly Winklaar – zpátky ve hře

Roelly Winklaar – zpátky ve hře

Blížil se konec února 2014 a před jedním z nejtalentovanějších kulturistů ležela doslova na dosah ruky bitva na Arnold Classic.

Zajímavosti | 15.01.2015 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: flexonline.com


Stačil jediný okamžik a banální vyjížďka na motorce zakončená nehodou odstřihla Roelly Winklaara od jakýchkoliv šancí na umístění. Týdny a měsíce příprav byly ztraceny.

Rok předtím se vše dařilo na jedničku. Roelly se přestěhoval do svého rodného místa, tropického ráje Curaçao, aby byl nablízko své rodině. Zvítězil na Wings of Strength 2013, účastnil se natáčení dokumentu Generation Iron a slavnostní premiéry v Los Angeles a v září skončil sedmý na Mr. Olympia. V tu dobu nebylo nic lepšího, než si dát zasloužený odpočinek a poté se vrhnout do přípravy na Arnold Classic. Jenže osud mu tuhle šanci zatrhnul a rozpustile jej poslal k zemi i s jeho strojem. Z následků se naštěstí Roelly nevzpamatovával příliš dlouho a navzdory zraněním nemajících charakter trvalého omezení se pustil postupně do návštěv posilovny, aby triumfoval tak jako o rok předtím na Wings of Strength 2014. První soutěž roku 2014 se tedy Roellymu povedla na jedničku a byla satisfakcí za předchozí nepřízeň osudu. Na úspěšném návratu na pódium se podepsala především síla mysli, kterou Roelly vědomě využívá. Svoje místo našla i během předsoutěžní diety a také ve chvílích, kdy se nořil do vln slaného oceánu, aby podpořil hojení sedřených míst na zádech a dalších částech těla. Roelly k tomu nonšalantně říká: „No jasně, pěkně to bolí, jenže když chcete být nejlepší, tak pro to musíte něco udělat."

Roelly Winklaar často trénuje se svým mladším bratrem, profesionálním kulturistou Quincy Winklaarem. V roce 2013 se rozhodl řídit se jen podle vlastních zkušeností a skladbu jídelníčku i zápřah v posilovně tak měl v té době ve svých rukou pouze on. „Je to složité, když se o vše staráte sám," konstatuje Roelly. „Vím, jak moje tělo reaguje a také vím, jak cvičit. Svými zkušenostmi se však neřídím pokaždé. Domnívám se, že výhodnější je mít po ruce někoho, kdo vám s tím pomůže."

Dříve jeho tréninky trvaly hodinu a půl až dvě hodiny, nyní však pobyt v posilovně zkrátil na pouhých 30-45 minut. Trik spočívá v tom, že mezi série zařazuje jen velmi krátké přestávky v rozmezí 30-60 sekund. „Je to obzvlášť náročné," říká Roelly. „Ztěžka dýcháte a nemůžete mluvit. Jakmile jeden z nás dokončí sérii, hned místo něj nastupuje druhý."

Další věcí byly dva tréninky denně. Pokud měl například na pořadu dne záda, trénoval ráno vrchní část, zatímco odpoledne či večer procvičoval spodní oblast. Tento typ splitu je však již minulostí a namísto toho Roelly většinou zařazuje dva tréninky zad týdně. V jednom se zaměřuje na rozvoj šířky, ve druhém pak na masivitu. Do posilovny vchází s rozepsaným programem a vystřihne jej za méně než hodinu. Dosažené výsledky hovoří samy za sebe. „Ve skutečnosti jsem v posilovně mařil příliš času," připouští Roelly. „V současné době mám stejnou sílu i objemy jako dřív a přitom mi zbývá mnohem více času na to, abych se těšil ze života společně s rodinou a dětmi."

Sedmatřicetiletý Roelly Winklaar by se měl objevit již za několik týdnů na Arnold Classic 2015. Bylo by zasloužené, kdyby mu tentokrát vyšly lepší karty, než jaké dostal rozdány na loňský smolný únor. Nicméně jak se říká, vše špatné je pro něco dobré. Mentální i fyzická proměna Roellyho Winklaara to jenom dokazuje.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk