Co přinese rok 2015 v kulturistice?

Co přinese rok 2015 v kulturistice?

V následujícím textu se čtyři osobnosti zamýšlejí nad tím, co nového přinese tento rok v kulturistice.

Zajímavosti | 04.01.2015 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: musculardevelopment.com


Peter McGough, Dan Solomon, Bob Cicherillo a Shawn Ray vám coby přední komentátoři předkládají náhled na vývoj kariéry některých předních kulturistů, ale všímají si i celkového vývoje v našem sportu. A jako bonus se můžete dozvědět třeba i to, zda Arnold Schwarzenegger vyhraje jednu bitvu. Nikoliv soutěžní, ale šachovou.

Peter McGough a jeho predikce

Phil Heath
V tomhle případě není potřeba chodit dlouho okolo horké kaše. Phil Heath bude na letošní soutěži Mr. Olympia v doposud nejlepší formě a získá pátou sošku Sandowa. Za to ručím.

Justin Compton
Neustále se zlepšující Justin Compton obsadí na březnové Arnold Classic jednu z předních příček. V zásadě jej tipuji i jako vítěze. Loni v dubnu na soutěži Europa Show of Champions vážil 110 kg a zvítězil. A na Arnold Classic plánuje nastoupit těžší o téměř 5 kg kvalitních svalů. Přitom je mu teprve 26 let.

Flex Lewis
Něco mi říká, že Flex Lewis letos v září obhájí vítězství na Olympii 212 Showdown a pak přestoupí do otevřené kategorie. Vím, že část lidí si myslí, že by měl zvolit jednodušší volbu, tedy zůstat ve dvěstědvanáctce a neriskovat reputaci s mohutnějšími závodníky. Jenže když zůstane tam, kde je, nemá už žádný prostor pro zlepšování. Vím o zapálení tohoto velšského draka, který chce po skončení kariéry odejít s vědomím, že dokázal svoje tělo transformovat do nejlepší možné podoby. Zlepšování bude znamenat přidávání dalších kvalitních svalů, ty proboří hranici 212 liber a Flex Lewis se vydá na cestu do otevřené kategorie.

Dexter Jackson
7. března se Dexter Jackson nezapomenutelně představí při svojí šestnácté účasti na Arnold Classic. Mířit bude na zisk pátého vítězství, což bude rekord, s nímž přeskočí i Flexe Wheelera. Tuto dvojici zatím pojí stejný počet čtyř vítězství.

Pětačtyřicetiletý závodník o svém triumfu nepochybuje, je tady však ještě ten můj tip s vítězstvím Justina Comptona. Dexter Jackson je možná nejpozoruhodnějším kulturistou všech dob, pokud se týče sportovní dlouhověkosti a soustavného úsilí. Zápis do historie tohoto sportu bude jen přirozeným vyústěním jeho dosavadního přístupu.

Kai Greene
Kai Greene a rok 2015? Nemám nejmenší potuchy, což ještě více zahaluje přitažlivou a tajemnou osobnost jednoho z nejvýraznějších kulturistů.

Evan Centopani
V současné době prochází Evan Centopani pod dohledem Oscara Ardona jednou z nejtěžších předsoutěžních příprav. Domnívám se, že letos v březnu uvidíme na pódiu Arnold Classic jeho doposud nejlepší formu. Po dvou ohromujících vítězstvích na začátku kariéry (New York Pro 2009 a Flex Pro 2011) se zdálo, že Evan poněkud ztrácí dech. Když jsem s ním v prosinci dělal rozhovor, zdálo se, že našel novou motivaci. Očekávám, že se na Arnold Classic představí v nejlepší formě a při váze 122kg, což bude ještě o několik soutěžních kilogramů víc, než kdy na sobě měl, nabídne tvrdé, vysekané a plné svaly. Předpokládám, že nastartuje svoji kariéru a bude se o něm mluvit jako o jednom z TOP 6 závodníků letošní Olympie.

Branch Warren
Poté, co se dal dohromady z loňského šestého místa na Mr. Olympia (společně s několika dalšími nevýraznými výsledky) je Branch Warren nažhavený na další souboj na pódiu Arnold Classic 7. března. Dobrá, řeknu to tady a teď - Branch nevyhraje. Texaský Titán tak dostane náležitou motivaci a pustí se do toho naplno.

Big Ramy
28. prosince jsem viděl fotografii, na který má mít Big Ramy (Mamdouh Elssbiay) 160kg. Přesto mám pocit, že po předsoutěžní přípravě nedosáhne podstatného vylepšení formy z roku 2014 nebo 2013. Ve svém odhadu se však mohu mýlit.

Shawn Rhoden
Navzdory blížícím se čtyřicátým narozeninám se Shawn Rhoden neustále zlepšuje a přidává na svalech a lepší formě, což dokázal třetím místem na loňské Olympii. Pokud někdo z nejlepších závodníků letos v Las Vegas nezvládne načasování formy, buďte si jisti, že soustavně na sobě pracující Shawn Rhoden toho okamžitě využije.

Dennis Wolf
Poprvé od roku 2009 se Dennis Wolf nezúčastní jarních klání a věnuje celý rok přípravě na zářijovou Olympii (připomeňme si v této souvislosti vítězství na Arnold Classic 2014). Problémem Dennise bylo vždycky dosažení a udržení stoprocentní formy. Po loňském čtvrtém místu je přesvědčen, že se mu problém s proměnlivou formou podařilo vyřešit. Pokud je tomu opravdu tak, tak si držte klobouky a připravte se na pořádnou jízdu.

Arnold Schwarzenegger
7. března v 15:00 hodin si během konání Arnold Sports Festivalu na Arnold Expu zahraje Arnold Schwarzenegger šachy s osmiletou šachistkou. Arnold, jako dlouholetý hráč královské hry, prohraje.

Arnold Classic
Rozrůstající se počet licencí pro soutěž Arnold Classic bude v roce 2015 znamenat čtyři stejnojmenné soutěže. Těmi budou americký Columbus (5. - 8. března), australské Sydney (13. - 15. března), brazilské Rio de Janeiro (29. - 31. května) a španělský Madrid (25. - 26. září). Původním záměrem bylo pořádání Arnold Classic na každém z šesti kontinentů. Letos to tedy budou čtyři kontinenty, příští rok přibude ještě Johannesburg v Jižní Africe a v přípravě jsou již plány na pořádání Arnold Classic v Asii.

Ženské kategorie
Je docela lehké vsadit si na to, že se snižujícím se počtem ženských kulturistických klání a chybějícím datem pro pořádání Ms. Olympia přejde ještě více současných kulturistek do produktivnější a lukrativnější kategorie Women's Physique. Bývalá Ms. Olympia Valentina Chepiga už takové rozhodnutí učinila (v roce 2000 vyhrála v těžké kategorii na Ms. Olympia, přičemž tehdy byla Ms. Olympia rozdělená na dvě váhové kategorie, jejíž lehkou verzi vyhrála Andrulla Blanchette). Valentina Chepiga se letos zúčastní soubojů ve Women's Physique ve věku 52 let.

A pokud se týče soutěže Ms. Olympia, která momentálně není zahrnuta na seznamu soutěží pro letošní rok, vypadá to, že se možná vůbec nebude pořádat. Jedinou možností je případný sponzor, který by se rozhodl úkolu zhostit a soutěž uspořádat někde jinde.

Men's Physique - příliš mnoho svalů?
Plejáda závodníků v kategorii Men's Physique na loňské Olympii vyvolala odvěkou otázku týkající se původně ženské kulturistiky: „Jak velké je už příliš velké?" Někteří z účastníků totiž předvedli takovou velikost svalů, která téměř dotahovala svalové objemy kulturistických závodníků. Domnívám se proto, že v dalším roce se dočkáme horšího soutěžního ohodnocení některých závodníků pro jejich příliš velký svalový rozvoj, což by mimochodem z všeobecného hlediska bylo docela dobrou lekcí i pro řadu kulturistů.

Dan Solomon a jeho predikce

 1. Po loňském odklonu od tradičně stoprocentní soutěžní prezentace předpovídám, že Phil Heath transformuje svoji formu do nové podoby a nezanechá jediný náznak pochybnosti.
 2. Domnívám se, že s rostoucí rolí sociálních médií bude rok 2015 znamenat konec exkluzivních kontraktů uzavíraných mezi časopisy a atlety neboť vydavatelé si konečně uvědomí, že exkluzivita už nadále nebude prodejním artiklem.
 3. Až Dexter Jackson popáté zvítězí na soutěži Arnold Classic, uznají jej konečně fanoušci jako jednoho z nejlepších kulturistů všech dob.

Bob Cicherillo a jeho predikce

 1. Justin Compton se na soutěži Arnold Classic oprávněně představí v roli právoplatného závodníka a obsadí druhé místo.
 2. Dexter Jackson předvede naprosto ostrou formu a zvítězí popáté na Arnold Classic, čímž překoná legendárního Flexe Wheelera.
 3. Big Ramy nezopakuje svoje vítězství na New York Pro, neboť letos bude v kurzu namísto mohutnosti soutěžní forma.
 4. Phil Heath získá pátý Titul Mr. Olympia. A na tiskové konferenci se nebude zdráhat promluvit na téma toho, že opětovně zvítězí.
 5. Letos dojde na příslovečné střídání stráží. Někteří veteráni už nedosáhnou na kvalifikaci pro Mr. Olympia a na jejich místa nastoupí mladá krev.

Shawn Ray a jeho predikce

 1. Letos uvidíme soutěžit řadu nových profesionálů divize IFBB, jejichž jména nám nebudou nic říkat a na konci roku 2015 si je nebudeme ani pamatovat.
 2. Phil Heath dokáže obhájit Titul Mr. Olympia již popáté za sebou.
 3. Branch Warren, Toney Freeman, Dexter Jackson, Johnny Jackson, Bill Wilmore a Victor Martinez se po skončení letošní soutěžní sezóny rozhodnou ukončit aktivní kariéru.
 4. Arnold Classic Russia se objeví v soutěžním kalendáři pravděpodobně v roce 2016 nebo 2017.
 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk