Ledová sprcha? K výzvě Ice Bucket Challenge se připojují i osobnosti kulturistiky!

Ledová sprcha? K výzvě Ice Bucket Challenge se připojují i osobnosti kulturistiky!

Zajímavosti | 21.08.2014 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: facebook.com, npcnewsonline.com, wikipedia.org


Vědro naplněné vodou s kostkami ledu a odvážlivec, který si nechá dobrovolně od přítomných pomocníků vylít jeho obsah na hlavu. Anebo totéž provede sám. Na první pohled to vypadá jako obyčejná sázka bez hlubšího významu, ale opak je pravdou. Jde totiž o mnohem víc a to o charitativní podporu výzkumu, léčby a mírněné následků nemoci u pacientů postižených amyotrofickou laterální sklerózou.

Nemoc se v českém i anglickém jazyce označuje zkratkou ALS, což je neurodegenerativní onemocnění mozku. Pacientům postupně degenerují mozkové a spinální motoneurony a ve finálním stádiu tak nejenže ztrácejí schopnost ovládat většinu svalů, ale nakonec zůstávají zcela paralyzováni. Na zákeřnou chorobu sice neexistuje v podstatě žádná účinná léčba, nicméně záměrem kampaně vzniknuvší zcela spontánně na konci června ve Spojených státech je snaha alespoň zlepšit všeobecné povědomí veřejnosti a díky dobrovolným příspěvkům zlepšit život postižených pacientů.

Ice Bucket Challenge už dokázala oslovit celou řadu osobností z veřejného života i showbusinessu. Pár jmen jako příklad hovoří za vše - Bill Gates, Mark Zuckerberg, Steven Spielberg, Justin Timberlake či Jennifer Lopez. Pozadu přitom nezůstávají ani celebrity z České republiky a tak k dlouhé řadě zúčastněných přibyla například Petra Kvitová, Lucie Vondráčková nebo Petr Čech. A to nejlepší na konec. Do kampaně aktivně vstoupili i osobnosti z oblasti kulturistiky. Jedním z nich je trojnásobný vítěz Mr. Olympia Phil Heath, dalším pak třeba spoluzakladatel výrobce doplňků výživy MusclePharm Cory Gregory, který splnil úkol během dřepování s velkou činkou. Ledovou sprchu zvládl i Kai Greene, následně pak k podobnému kousku vyzval Victora Martineze, George Faraha a CT Fletchera. Jen těžko lze odhadnout, kdo koho dále osloví a kdo výzvu akceptuje, protože řetězová reakce na sebe nikdy nenechá dlouho čekat.

Samotná pravidla celé kampaně mají více variant, ale ta základní a nosná spočívá v tom, že nejdříve musíte být vyzvání k tomu, abyste se kyblíkem s ledovou vodou polili. To může učinit ten, kdo už má podobnou zkušenost za sebou. Jakmile výzvu přijmete a zrealizujete, měli byste následně věnovat na konto americké nadace ALS Association sumu 10 amerických dolarů. Jestliže odmítnete, pak byste měli přispět částkou desetkrát vyšší.

Phil Heath, Kai Greene a CT Fletcher – Ice Bucket ChallengeCory Gregory a ledová výzva během dřepování

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk