Zemřel průkopník kulturistiky Dan Lurie

Zemřel průkopník kulturistiky Dan Lurie

6. listopadu 2013 odešel ve věku 90 let Dan Lurie, jedna z nejosobitějších postav, které navždy rozzářily kulturistickou scénu.

Zajímavosti | 11.11.2013 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: musculardevelopment.com           
Autor textu: Peter McGough
Přeložil: Karel Šedivý
Fotografie: danlurie.com

 


 

Narozen 1. dubna 1923 v Brooklynu (datum narození je pro podobného šprýmaře možná víc než příhodné) byl Lurie jedním z nejlepších kulturistů čtyřicátých let. Na nejlepší amatérské soutěži tehdejší doby ve Spojených Státech, Mr. America federace AAU, skončil třikrát na druhém místě a to v letech 1942, 1943 a 1944 a pokaždé získal cenu za Most Muscular.

Ve stejném období vstoupil do obchodního vztahu s Joe Weiderem, který se týkal prodeje činek, později pak vydávání časopisu Your Physique. Spolupráce však bohužel ztroskotala na oboustranné neshodě, navzájem se obviňovali a jeden ke druhému si zachovali celoživotní odstup. Jejich nevraživý vztah se projevil v celé svojí nahotě na Olympii v roce 1968. Její vítěz Sergio Oliva se tehdy chopil mikrofonu, aby poděkoval Joe Weiderovi a pronesl: „Za všechny svoje svaly vděčím suplementům značky Weider.“

Sedíce v hledišti vyskočil Lurie ze sedačky a zvolal: „Jsi zatracený lhář.“ Pak se vydrápal na pódium a všem v publiku oznámil, že to byl on, kdo sponzoroval Olivu v přípravě na soutěž a že tento šampion používal jeho přípravek na zvýšení tělesné hmotnosti. Oliva to ale popřel a hlasitě vykřiknul: „Obelhal jsi mě, ty podvodníku!“ Nakonec byla roztržka u konce, avšak pro pána, dovedete si představit ředitele společnosti MuscleTech a Phila Heatha, jak podobně nepřátelským způsobem mluví na pódiu Olympie?

Dan Lurie a Sergio Oliva při nechvalně známé hádce na pódiu Mr. Olympia v roce 1968. Na připojeném textu k fotografii stojí: Sergio se nakonec ve vzteku a zoufalství pokusil předat mikrofon Joe Weiderovi, aby se kvůli hlasitému a nepřístojnému jednání pokusil situaci na pódiu nějak uklidnit. Joe musel vynaložit veškerý takt, aby Sergiu Olivovi zabránil ve fyzické konfrontaci s Danem Luriem.

V padesátých letech se okázale prezentující Lurie stal všem televizním divákům v zemi známý svými vystoupeními v pořadu Sealtest Big Top Circus Variety Show, ve které hrál roli Svalovce Dana. Sealtest byla v tehdejší době největší společností na trhu s mléčnými výrobky.

Dan (zcela vlevo), byl v padesátých letech pravidelným účinkujícím v pořadu Sealtest Big Top Circus Variety Show

V roce 1943 si v Brooklynu otevřel první posilovnu Dan Lurie Gym a v následujících letech pak stál za otevřením dalších osmi. V roce 1965 začal vydávat vlastní časopis Muscle Training Illustrated, který vycházel každé dva měsíce až do roku 1993. V roce 1965 rovněž založil vlastní kulturistickou federaci The World Bodybuilding Guild (WBBG). Na jeho soutěžích vystupovaly v průběhu let takové hvězdy jako Sergio Oliva (který se nepohodl s IFBB), Boyer Coe, Serge Nubret, Tony Pearson či Harold Poole, přičemž soutěže této federace se pořádaly až do osmdesátých let.

Dodávka Dana Lurieho

V roce 2007 vydal svoji autobiografii nazvanou Heart of Steel, ve které přinesl vlastní pohled na svůj kulturistický život a tehdejší časy včetně prohlášení, že to byl on a nikoliv Joe a Ben Weiderovi, kdo založil federaci IFBB.

Vydavatel Muscular Development Steve Blechman se s Danem Luriem setkal při několika příležitostech. Podle jeho slov na něj zapůsobil jako vizionář, vynikající obchodník a velmi charismatická osobnost. Dan Lurie byl člověkem, který u ostatních vyvolával jak urputnou oddanost, tak pochybnosti – což rozhodně není neobvyklá kombinace pro podobně zapáleného jedince. Bez ohledu na reakce nelze popřít, že to byl člověk s charakterem kráčející vlastní cestou. A co nelze pominout a co by mělo být nanejvýš patrné je fakt, že byl průkopníkem, který dokázal ujít vytýčenou cestu, pomohl k upevnění a růstu sportu ve svých počátcích a na mapě kulturistiky zanechal nesmazatelnou stopu. Odpočívejte v pokoji, pane Lurie.

Dan Lurie při tréninku s činkami ve věku 85 let. Fotografii pořídil jeho syn Mark 3. října 2008.

Dan Lurie na obálce svojí autobiografické knihy Heart of Steel.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk