Kulturistika je sport, ve kterém je úspěch z velké části závislý na genetice, kterou získáte od svých rodinných předků.

Zajímavosti | 08.09.2013 | Michal Rudzinskyj

Autor textu: John Hansen
Zdroj: rxmuscle.com
Přeložil: Karel Šedivý

Když se ptali vítěze Mr. Universe Mika Mentzera na tajemství jeho neuvěřitelně rozvinutého těla, odpověděl takto: „Vybral jsem si správné rodiče.“

Casey Viator, který zemřel na infarkt v den svých narozenin 4. září 2013 ve věku 62 let, byl očividně tím, kdo do vínku získal vzácně skvělou genetiku pro budování svalové hmoty. V raném věku pouhých devatenácti let se stal v roce 1971 nejmladším vítězem Mr. America federace AAU a tento rekord po něm už nikdo nepřekonal.

Narodil se v Louisianě a s činkami začal trénovat jako náctiletý. Pro kulturistiku disponoval natolik výbornou genetikou, že si dokázal vybudovat mohutné nohy a paže pouhým provozováním sportů jako byl baseball a atletika.

Když začal Casey soutěžit v kulturistice, okamžitě dal najevo svůj slibný potenciál. V roce 1968 se jako teenager v silně obsazené soutěži Mr. Louisiana umístil na třetím místě. V dalším roce zkusil soutěž Teenage Mr. America, kde však obsadil až šestou příčku. Ten večer však nebylo o jeho genetických dispozicích pochyb, neboť získal ceny za Nejlepší paže, za Nejlepší břišní svaly a za Nejlepší pózu Most muscular.

V roce 1970 ve věku pouhých osmnácti let dokázal hravě zvítězit na soutěži Teenage Mr. America a získat i prestižní cenu za Most muscular. Po tomto působivém vítězství se zúčastnil AAU Mr. America, kde obsadil velice solidní třetí příčku za vítězným Chrisem Dickersonem a druhým Kenem Wallerem. Casey šokoval publikum ohromujícím množstvím svalové hmoty a toho večera si ze všech závodníků vysloužil i největší potlesk. Rok zakončil absolutním vítězstvím na soutěži AAU Mr. USA, přičemž porazil některé z nejlepších kulturistů v zemi.

Byla to soutěž Mr. America a rok 1970, když si jej vyhlédl podnikatel Arthur Jones. Byl to on, kdo pracoval na vývoji nové řady posilovacích strojů značky Nautilus. Byl přesvědčen, že Casey třetím místem na největší amatérské kulturistické soutěži pořádané v zemi prokázal ve věku pouhých osmnácti let neuvěřitelný potenciál. Požádal jej o spolupráci a k přestěhování se na Floridu, aby mohl pracovat pro společnost Nautilus.

Jones pro používání strojů Nautilus navrhl nové tréninkové schéma. To bylo založené na krátkých, ale intenzivních trénincích, při kterých se používalo velice málo sérií. Účastníci jeho lekcí procvičili během jednoho tréninku za necelou hodinu celé tělo, přičemž každá série byla prováděna do selhání.

Deset měsíců v přípravě na soutěž Mr. America trénoval Casey pod dohledem Arthura Jonese. V pouhých devatenácti letech pak v roce 1971 Casey získal titul absolutního vítěze jak na AAU Jr. Mr. America, tak i na AAU Mr. America. V kulturistickém světě se z něj stala nová senzace – přestože byl teenager, získal vítězství na největší amatérské soutěži v zemi.

Vítězstvím na Mr. America udělal velký dojem na jednu z budoucích hvězd kulturistiky. Tou byl rovněž devatenáctiletý Mike Mentzer, který skončil na desátém místě a byl naprosto fascinován výkonem obrovského mladého borce, který získal absolutní vítězství a zapsal se do kulturistické historie. Když se Mike Mentzer dozvěděl, že Casey Viator trénuje s Arthurem Jonesem, začal měnit svůj tréninkový styl, aby napodobil úspěch svého soupeře.

Casey se po vítězství na Mr. America v roce 1971 společně s rodinou neshodl na kontraktu s Arthurem a jejich cesty se tak na čas rozešly. Spojily se až o několik let později při spolupráci na slavném projektu Colorado Experiment. Arthur Jones byl marketingový génius a na poli fitness branže předstihl svoji dobu. Přišel s myšlenkou 28 denního experimentu s použitím vysoce intenzivního tréninku. V tomto směru spolupracoval s Dr. Elliotem Plesem z Coloradské State University, aby pod jeho dohledem na Colorado State University’s Exercise Physiology Laboratory ve Fort Collins ve státě Colorado mohl přesně zaznamenat dosažené výsledky.

Jones si byl vědom hodnoty pořízených snímků „před“ a „po“, které by v budoucnu mohly sloužit jako vynikající marketingová fitness strategie. Testovanými subjekty byl on a Casey, po kterém požadoval, aby na začátku celého experimentu byl v co nejhorší formě. V lednu 1973 přišel Casey při práci v továrně o část prstu a následná protitetanová injekce vyvolala téměř fatální tělesnou reakci, kvůli které jeho váha poklesla z 91 na 83 kg. I tak ale nařídil Jones, aby Casey dodržoval striktní dietu, při které měl přijímat jen 800 kalorií denně. Navíc neměl po dobu šesti týdnů vůbec cvičit, aby se jeho tělesná hmotnost dále snížila. Ve chvíli, kdy začal projekt Colorado Experiment, navážil Casey necelých 76 kg.

Během 28 dnů s používáním vysoce intenzivního tréninku (doba tréninku v součtu za celý měsíc trvala pouze necelých šest hodin) nabral Casey Viator ohromujících více jak 28 kg svalové hmoty. Během experimentu se jeho skutečná váha zvýšila o 20 kg, zároveň však ztratil i 8 kg tuku. Arthur Jones tvrdil, že tato obrovská změna byla dosažena díky velice intenzivním, avšak krátkým tréninkům s výlučným použitím strojů značky Nautilus. Je však potřeba říci, že velkou část těchto výrazných přírůstků lze rovněž přisuzovat svalové paměti, skvělé genetice a restartovacímu procesu, který následoval po šestitýdenním nízkokalorickém režimu.

V roce 1978 se Casey konečně vrátil k soutěžení, když se v Londýně zúčastnil soutěže Mr. Universe federace NABBA. Bohužel se však umístil až na druhém místě za vítězem Mr. America z roku 1977 Davem Johnsem. Navzdory prohře však návrat Caseye Viatora na kulturistickou scénu vzbudil spoustu nadšení u jeho fanoušků, kteří čekali sedm let na návrat genetického zázraku na soutěžní pódium.

V roce 1979 se Casey rozhodl vstoupit pod federaci IFBB a jeho debutem byla v tomto směru soutěž Canada Pro Cup, kde skončil pátý za takovými hvězdami, jakými byli Chris Dickerson, Mike Mentzer, Boyer Coe a Robby Robinson. V následujícím roce se během série soutěží Grand Prix tour rozhořela mezi ním a Chrisem Dickersonem velká vzájemná rivalita. Oba kulturisté byli ve svých nejlepších formách a Casey se dostal do vedení vítězstvím na třech soutěžích, kterými byly Louisiana Grand Prix, Pennsylvania Grand Prix and Pittsburgh Pro Invitational. Když však došlo na soutěž Night of the Champions, Casey již byl se silami u konce a skončil na pátém místě.

V roce 1980 se zúčastnil soutěže Mr. Olympia, kde skončil až na čtrnáctém místě, protože byl hodně vzdálený od své špičkové formy. Vypadalo to, jakoby se pak ze soutěžních pódií stáhl, až přišel rok 1982 a s ním i soutěž Mr. Olympia, kde předvedl nejlepší formu svého života. Casey toho dne na pódiu v Londýně předvedl masité, velké a vysekané svaly a řada lidí byla přesvědčená, že zisk vytoužené sošky Sandowa si zaslouží. Bohužel však skončil až třetí za Chrisem Dickersonem a oblíbeným Frankem Zanem.

Casey se k soutěžení vrátil ještě jednou a to v roce 1995 účastí na Masters Olympia, kde byl však naprosto z formy a neumístil se v TOP 5. S kulturistikou pak zůstal spjatý jako online trenér a výživový konzultant pro klienty na celém světě. Začal také vydávat vlastní DVD nosiče a knihy, z nichž jedna vyšla před nedávnem pod názvem Casey Viator’s Articles of Mass Construction. Kulturistický svět ztratil dalšího velkého šampiona v podobě 62letého Caseye Viatora. Popřejme pokojný odpočinek nejmladšímu vítězi Mr. America a rovněž závodníkovi, který dokázal porazit některé z nejlepších atletů federace IFBB v roce 1980, mezi které patří Chris Dickerson, Roy Callendar, Robby Robinson, Boyer Coe, Ed Corney, Samir Bannout, Ken Waller, Bill Grant, Tony Emmott, Anibal Lopez a Tom Platz.