Kulturistický svět se loučí s legendou – odešel Joe Weider

Kulturistický svět se loučí s legendou – odešel Joe Weider

29. listopadu 1919 – 23. března 2013

Zajímavosti | 24.03.2013 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: npcnewsonline.com


Zarmucující zpráva přišla z Los Angeles, kde v sobotu 23. března zemřel Joe Weider, spoluzakladatel mezinárodní kulturistické federace IFBB. Zůstala po něm manželka Betty. Společně se svým již zesnulým bratrem Benem byli skutečnými průkopníky posilování, fitness a zdravého životního stylu. Svoje myšlenky a ideje šířil mimo jiné prostřednictvím sedmi časopisů, kterými jsou Muscle & Fitness, FLEX, Muscle & Fitness Hers, Shape, Fit Pregnancy, Natural Health a Men’s Fitness.

Oficiální tiskové prohlášení

V sobotu 23. března zemřel v ranních hodinách v Los Angeles ve věku 93 let na srdeční selhání Joe Weider, legendární fitnessová a vydavatelská osobnost. Zasloužil se o popularizaci moderního pojetí fitness a výživy a je považován za průkopníka kulturistiky.

Vliv Joe Weidera je patrný v každé oblasti fitness a zdravého stylu. Stojí za zrodem obrovského vydavatelského fitness impéria, které zahrnuje mimo jiné časopisy Muscle and Fitness, Flex, Shape a Men’s Fitness. Zpopularizoval využití cvičebního nářadí v domácích podmínkách a stal se vedoucí osobností v položení základů využívání doplňků výživy. Společnost Weider Health and Fitness, kterou založil, se stala synonymem pro fitness, výživu a zdravý životní styl.

Průkopník posilování se zátěží, zanícený propagátor fitness a vydavatel časopisů Joe Weider dokázal překonat nepříznivé podmínky chudoby v dětství včetně nedostatku vzdělání a vytvořil sportovní hnutí, které změnilo koncepci moderního pojetí fyzické krásy a způsob, jakým atleti a běžní lidé cvičili a stravovali se. Prostřednictvím vydávaných časopisů, sportovní federace IFBB, kterou založil, podporou kulturistických soutěží a průlomovým propagováním posilování žen zde Joe Weider zanechal sportovní odkaz, který má světový dosah a ovlivňuje životy milionů lidí.

Joseph Weider se narodil v roce 1919 a vyrůstal v tvrdém prostředí kanadského Montrealu během Velké hospodářské krize. Nebyl velkého vzrůstu a tak se stal snadným terčem útoků starších a průbojnějších teenagerů. To jej přimělo k návštěvě asociace YMHA a prosbě smět trénovat v zápasnickém týmu. Trenér však jeho žádost zamítl kvůli obavám z toho, že by se mohl zranit.

To jej neodradilo a při hledání inspirace zašel do místního stánku s novinami. „Vešel jsem do místního obchodu 5 and dime a koupil si tam za několik centů dva časopisy,“ vzpomínal kdysi Joe. „Jeden z nich byl časopis Strength společnosti Milo Barbell z roku 1930, který mi doslova otevřel oči.“

Inspirován obsahem a fotografiemi na jeho stránkách se Joe vydal na místní vlakové překladiště, aby našel starou osu a dva setrvačníkové kotouče, ze kterých vyrobil provizorní činku. Neustále zvedal, pumpoval a tlačil ten starý kus železa, transformujíc tak svoji hubenou postavu do svalnaté podoby. Zvěsti o jeho pokrocích se rychle a nezastavitelně začaly šířit celým Montrealem.

„Pak někdo zaklepal na dveře mých rodičů a ptal se po mě,“ pokračuje Joe. „Řekl, že zastupuje vzpěračský klub Verdun a zda bych to u nich nechtěl zkusit. Když jsem pak uviděl tu tělocvičnu a všechny, jak v ní cvičí a navzájem si pomáhají, byl jsem unesen. Tato zkušenost mi změnila život.“

V sedmnácti letech se Joe zúčastnil svojí první vzpěračské soutěže, ve které prorazil na národní úrovni. Domácnost Weiderových začala být zaplavována dopisy a telefonáty s prosbou o jeho radu. Joe však brzy zjistil, že nemá dostatek času věnovat se všem dotazům a tak se rozhodl založit vlastní časopis.

Se sedmi dolary v kapse začal s přípravou prvního vydání Your Physique, které vyšlo v srpnu roku 1940. Objednávky se záhy jen hrnuly a během 18 měsíců docílil Joe zisku 10.000 USD. Brzy začal provozovat společnost Weider Barbell Co., zásilkový prodej, přičemž svůj časopis využíval pro reklamu nabízených výrobků.

V roce 1946 si Joe a jeho mladší bratr Ben v Montrealu pronajali budovu Monument National Theater, ve které uspořádali první ročník soutěže Mr. Canada. Ten večer položili základy Mezinárodní kulturistické federace IFBB.

V roce 1965 vytvořil Joe koncept soutěže Mr. Olympia, která je až do současnosti přední kulturistickou soutěží. V roce 1980 následovala Ms. Olympia, dále pak Fitness Olympia v roce 1995 a Figure Olympia v roce 2003. Byl rovněž rádcem a učitelem mnoha mladých kulturistů, včetně mladého Arnolda Schwarzeneggera. Když rozpoznal jeho potenciál, řekl: „Každý sport potřebuje hrdinu a já věděl, že Arnold je tím pravým.“ Joe umožnil Arnoldovi přijet do Spojených států z Rakouska, přičemž hradil cestovní náklady a pomohl mu uchytit se v byznysu. Po zbytek života si s Arnoldem udržel velice silný vztah – oba byli blízcí přátelé a často se navštěvovali.

Protože musel pomáhat zabezpečit rodinu, musel se mladý Joe Weider v sedmém ročníku vzdát školních studií. Vzdělání si pak doplnil sám, byl zapáleným studentem historie a sběratelem umění zejména Amerického Západu. V roce 2010 dohlížel na darování finančních prostředků, kulturistických artefaktů nevyčíslitelné hodnoty, fotografií a dokumentů, které se staly základem pro vznik Muzea Fyzické kultury Joe a Betty Weiderových na Texaské univerzitě.

Před dvanácti lety byla u Joe Weidera diagnostikována srdeční amyloidóza. Na základě tohoto zjištění se očekávalo, že bude žít zhruba tři roky. To, že nakonec žil dalších devět let, přisuzují lékaři jeho neuvěřitelně dobré fyzické kondici a stravovacím návykům – až donedávna totiž každé ráno cvičil a často se objevoval na veřejnosti.

Více informací včetně bohaté kolekce archivních i novějších fotografií a videomateriálu najdete na oficiálních internetových stránkách JoeWeider.com.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk