Ženy, které formují Ameriku – Rachel McLish

Ženy, které formují Ameriku – Rachel McLish

Historicky první Ms. Olympia v dokumentu PBS

Zajímavosti | 25.02.2013 | Michal Rudzinskyj

Text: Karel Šedivý
Použité stránky: hardbody.com, makers.com, wikipedia.org
Foto: girlswithmuscle.com


Rachel McLish je první vítězkou soutěže Ms. Olympia a její osobnost je jistě mnohým z nás dobře známá. Její vliv na kulturistickou a fitness scénu je nepřehlédnutelný a to do takové míry, že si jí všimla i renomovaná americká PBS, tedy Veřejnoprávní vysílací služba. Ta prostřednictvím internetových stránek www.makers.com zařadila Rachel McLish mezi řadu významných žen (nechybí ani Madeleine Albright či Hillary Clinton), které zásadním způsobem formovaly nebo formují Ameriku. Kromě internetových videí, která jsou dostupná již nyní, však bude možné shlédnout i televizní premiéru dokumentu Makers, který se bude vysílat 26. února.

 

Rachel McLish - Vítězství na Ms. Olympia 1980 mi změnilo život

Píše se rok 1980 a ve Spojených státech se koná historicky první ročník soutěže Ms. Olympia. Zatímco muži mohou měřit svoje síly na nejvyšší profesionální soutěži již od roku 1965 v rámci soutěže Mr. Olympia, ženám se podobná možnost nabídne až o mnoho let později. Důvody jsou jednoznačné a poplatné trendu tehdejší doby, který však stále výrazněji ztrácí na svojí síle a nakonec se takřka zcela rozpadá. Tím umírajícím trendem je vžitá představa, že ženy by se vůbec neměly věnovat tréninku s činkami a pokud už tak učiní, ztratí na svojí kráse a budou příliš svalnaté.

Je tu však někdo, kdo tyhle všeobecně zažité představy začíná nabourávat s nebývalou důsledností, která však přichází přirozeně a spontánně. Tou osobou či spíše dnes již osobností, je Rachel McLish. Narodí se 21. června 1955 ve městě Harlingen v Texasu a má to štěstí, že zejména v době dospívání jí silně ovlivní otec, který sám s činkami cvičí. Jeho svaly, možnost svobodného a nezávislého rozhodování, to všechno jsou atributy, které Rachel učarují. Již v mládí se proto věnuje tréninku se zátěží, obdivuje krásu a sama chce být krásná. Její přirozeně líbivá sportovní postava společně s kombinací černých dlouhých vlasů, tmavých očí a osobního šarmu je jako magnet, který ke cvičení přivádí čím dál tím větší množství cvičících žen.

A co víc. Společnost, která si až doposud při vyslovení slova činka vybaví pouze svalnaté muže, vnímá nový závan sportovního nadšení pronikající do řad něžného pohlaví čím dál tím pozitivněji. Rachel v té době studuje každý detail různých druhů tréninků na lidské tělo a nakonec se jí podaří získat i titul v oblasti fyziologie cvičení a výživy. Nedlouho poté prostřednictvím společného partnerství otevírá první opravdovou posilovnu s názvem Sport Palace Health Club, která má již v samém počátku přes tisíc členů. Je to jako lavina valící se nezadržitelně údolím, do které se s radostí vrhá nespočet dalších nadšených sportovkyň.

Opravdový vrchol však přichází ve zmíněném roce 1980. Rachel McLish po počátečním koketování se soutěžní kulturistikou nakonec triumfálně uspěje na historicky první soutěži Ms. Olympia a svůj úspěch o dva roky později ještě jednou zopakuje. Během následujících pěti let je to ona, jejíž fotografie se nejčastěji objevují na titulních stránkách časopisů. V roce 1983 se představí veřejnosti také ve filmu Pumping Iron II, the Women a svůj prvotní počin na filmovém plátně doplní později ještě rolemi ve snímcích Iron Eagle a Ravenhawk. Rachel je tou dobou skutečnou sportovní celebritou, objevuje se v nepřeberném množství různých talk-show, v rozhovorech a na obálkách předních magazínů. Stává se živým důkazem toho, že posilování ženám nejenže neškodí, ale naopak zkrášluje jejich těla a pomáhá jim cítit se zdravěji a sebevědoměji.

Brzy přichází něco, na co Rachel nepřistoupí. Aby mohla konkurovat ostatním závodnicím, musí nabrat další svaly, což však odmítne a raději se z vrcholného soutěžení v roce 1984 stáhne. Nikoliv však do ústraní. Dále propaguje cvičení a fitness a prostřednictvím vlastních knížek a videí dává dalším ženám návod k dosažení co nejlepší kondice a vzhledu. A to je vlastně cíl, o který jde Rachel především. Přivést ke cvičení ženy, které by dříve ani nepomyslely na to, že je něco takového nejen společensky přijatelné, ale i zábavné a zdraví prospěšné. A tak i když nám v dnešní době přijde cvičení žen v posilovně jako něco zcela samozřejmého, je zajímavé připomenout si, že tomu tak nebývalo vždy. Jednou z žen, která se nestyděla nejen mluvit, ale i přesvědčovat ostatní a sama jít příkladem, byla právě Rachel McLish, první Ms. Olympia.

Rachel McLish v dokumentu PBS

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk